NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Help Maciek 2 LIVE - album dla przyjaciela

  Help Maciek 2 LIVE - album dla przyjaciela

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Katarzyną Nierojewską-Pałys, współorganizatorką koncertów i produkcji płyty "Help Maciek 2 LIVE".
  Katarzyna Nierojewska

  Katarzyna Nierojewska ©Krzysztof Kapica

  - Na rynku fonograficznym ukazała się właśnie płyta "Help Maciek 2 LIVE". Co to za przedsięwzięcie?

  - W sumie to jest efekt działań, związanych z chorobą Maćka Miernika, gitarzysty członka zespołu Aurora, przyjaciele mojego i mojego męża Jacka Pałysa, który razem z Maćkiem i przyjaciółmi tworzył zespół Aurora. Maciek ciężko zachorował, postanowiliśmy mu pomóc. Mój mąż zaczął działać w Rzeszowie i Warszawie, aby zorganizować koncert dla Maćka. Włączyli się w te organizację inni muzycy i ludzie z branży. Pierwszy koncert zorganizowaliśmy w rzeszowskim klubie Od Zmierzchu do Świtu. Pomógł nam bardzo "Bufet", czyli Krzysztof Bara, wokalista zespołu Wańka Wstańka.
  Nie spodziewaliśmy się, że to będzie taki sukces, a był. Po tym koncercie zaczęły się do nas zgłaszać kapele, nie tylko te z lat 80. Odezwali się też przyjaciele z Warszawy, w tym Iwona Sierakowska - Czerniawska (żona Igora Czerniawskiego z zespołu Aya RL) i Monika Gawlińska, które bardzo nam pomogły w organizacji koncertu w warszawskiej Stodole.

  - Kiedy odbył się koncert w Warszawie?

  - Koncert odbył się w 2011 roku. Natomiast kolejny koncert, który my zorganizowaliśmy na terenie Rzeszowa to był koncert w klubie Pod Palmą w lutym 2012 roku. Spotkały się na nim znane zespoły, tzw. Rzeszowskiej Sceny Rockowej lat 80. Zebraliśmy wtedy dużo pieniędzy, które pomogły Maćkowi walczyć z chorobą. Na koncercie było mnóstwo fanów, ponad 1000 osób, a z 300 odeszło z kwitkiem. To były trzy pokolenia fanów.

  - Maćkowi pomogliście, ale nie zaprzestaliście działania.

  - Maćkowi pomagamy nadal. Iwona Sierakowska - Czerniawska co roku uruchamia stronę z możliwością wpłaty 1 procenta podatku dla niego, a my nadal działamy! Natomiast jeżeli chodzi o płytę, to ten pomysł był w naszych głowach od początku. Chcieliśmy ją wydać jako formę podziękowania i pamiątki dla wszystkich, którzy brali udział w organizacji koncertów i występowali w tych koncertach. Bo to było wielkie przedsięwzięcie warte upamiętnienia. Wszyscy brali udział w koncertach za darmo.

  - No i mamy album, chyba ewenement na skale ogólnopolską,. W jednym wydawnictwie mamy bowiem zespoły z terenu naszego województwa, zespoły znane i cenione w latach 80., które specjalnie dla przyjaciela zebrały się, reaktywowały i zagrały.

  - Tak, to na pewno jest nietypowe wydawnictwo. Ja podchodzę do tej płyty w sposób historyczno-emocjonalny. Po pierwsze byłam w zespole, który tę płytę tworzył. Po drugie mam ogromny szacun dla chłopaków z tych zespołów, którzy grali w trudnych, komunistycznych czasach i przez ta muzykę z ta komuną walczyli. To nie są słowa na wyrost, bo można sprawdzić, że nie było im łatwo poruszać się w świecie muzyki w tamtych czasach.

  - Powiedz coś o tym albumie.

  - Jest to czteropłytowy album. To zapis z koncertu "Help Maciek 2", który odbył się w lutym 2012 roku w klubie Pod Palmą w Rzeszowie. Jest to jedyny zapis DVD i CD, jaki powstał przy współudziale gwiazd rzeszowskiej sceny muzycznej lat osiemdziesiątych oraz zaproszonych gości. Gwoździem programu był wtedy występ zespołu RSC. Zespół zagrał w pierwszym składzie z Andrzejem Wiśniowskim, który po trzydziestu latach wystąpił dla na płycie znajdują się utwory takich rzeszowskich zespołów jak: Aurora, Wańka Wstańka, RSC, Made in Poland i Jacek Bieleński. W albumie umieszczono kilkanaście utworów. Najbardziej znane to: "Polska" i "Świnie" zespołu Aurora, "Leżajski ful" Wańki Wstańki, brawurowo wykonywany przez solistę zespołu Bufeta, ten utwór zrobił oszałamiająca karierę, a zaczęło się od występu na festiwalu w Jarocinie. Na płycie znajdziemy też utwór "Marynarze łodzi" Jacka Bieleńskiego, "Future Time" Made in Poland. Legendarny rzeszowski zespół RSC ma na płycie m.in. takie przeboje jak, "Kradniesz mi moją duszę", "Życie to teatr".

  - Gdzie można kupić ten unikatowy album?

  - Płytę można kupić osobiście w biurze Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego (klub Pod Palmą) lub za pośrednictwem Internetu. Wszystkie informacje dotyczące zakupu znajdują się na Facebook - wydarzenie HELP MACIEK 2 LIVE.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!