Heroiczny bój i piękne zwycięstwo! Polska - Austria 1:0

pzhl.tv
Hokejowa reprezentacja Polski pokonała Austrię 1:0 na zakończenie czwartej serii spotkań mistrzostw świata w katowickim Spodku. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Grzegorz Pasiut.

Tuż po rozpoczęciu gry Krzysztof Zapała trafił na ławkę kar i od razu podopieczni Jacka Płachty musieli bronić przewagi rywali. W kolejnych minutach na tafli katowickiego Spodka trwała prawdziwa hokejowa wojna. Żadna ze stron nie zamierzała ustąpić, zawodnicy walczyli o każdy centymetr lodowiska. Pod austriacką bramką najwięcej zamieszania stwarzali: filigranowy Patryk Wronka - swoimi dynamicznymi rajdami oraz Tomasz Malasiński, swoim sprytem i nieszablonowymi rozwiązaniami. Pod polską bramką również było gorąco, ale Przemysław Odrobny był skoncentrowany i pewnie zatrzymywał krążek po strzałach austriackich hokeistów. W 13 minucie, po błędzie Austriaków przy wyprowadzaniu krążka, świetną dwójkową akcję rozegrali Aron Chmielewski z Grzegorzem Pasiutem. Ten drugi otworzył wynik spotkania. Jeszcze przed przerwą przed szansą podwyższenia rezultatu stanął Wronka, ale Bernhard Starkbaum był na posterunku.

Druga tercja rozpoczęła się identycznie jak pierwsza, czyli od… kary dla polskiego hokeisty. Ponownie jednak biało-czerwoni zdołali przetrzymać grę w osłabieniu. W kolejnych minutach nadal trwała nieustępliwa walka i raz za razem otwierały się drzwi ławki kar. Żywiołowo reagujących kibiców elektryzowała nie tylko gra obydwu zespołów, ale również częste spięcia między hokeistami. Wiele do powiedzenia i udowodnienia mieli sobie zwłaszcza Aron Chmielewski i Stefan Ulmer. Tuż przed końcem drugiej odsłony przed szansą na strzelenie gola stanął ponownie najaktywniejszy w polskim zespole Patryk Wronka, ale zamiast strzelać szukał jeszcze lepiej ustawionego partnera i szansa została zaprzepaszczona.

Trzecia tercja tradycyjnie rozpoczęła się od kary reprezentanta Polski. Tradycyjnie też Austriacy przewagi nie wykorzystali. Biało-czerwoni mieli kolejne okazje na bramki, ale golkipera zespołu austriackiego nie potrafili pokonać Malasiński, Krystian Dziubiński czy Aron Chmielewski. Ostatnie minuty były bardzo emocjonujące – Austriacy za wszelką cenę chcieli doprowadzić do remisu, a podopieczni Jacka Płachty heroicznie bronili dostępu do bramki. Ostatecznie osiągnęli swój cel, a po końcowej syrenie Spodek eksplodował z radości.

Najlepszymi zawodnikami meczu wybrano bramkarzy obydwu zespołów – Przemysława Odrobnego (POL) i Bernharda Starkbauma (AUT).

- Zagraliśmy dzisiaj dla Patryka Wajdy, szkoda, że nie mógł nam pomóc na tafli - mówi Paweł Dronia, obrońca reprezentacji Polski. - Po meczu ze Słowenią byliśmy bardzo zmęczeni, bo często graliśmy w osłabieniu, dzisiejsze potkanie również było wyczerpujące. I dla nas, i dla Austriaków zwycięstwo było na wagę złota, dlatego też walka na tafli była tak zacięta. W czwartek mamy dzień na regenerację, w piątek ważny mecz z Japonią.

POLSKA - AUSTRIA1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Bramki: 12:34 – 1:0Grzegorz Pasiut (asysta: Aron Chmielewski)