MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historycy nagrodzeni przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej

Andrzej Plęs
Odbierając nagrodę, kpt. dr Dariusz Jacek Fudali nie mógł ukryć wzruszenia
Odbierając nagrodę, kpt. dr Dariusz Jacek Fudali nie mógł ukryć wzruszenia Krzysztof Łokaj
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie uroczyście uhonorowano tych, którym historia jest bliska i którzy historię przybliżają innym.

Kapituła Nagrody Honorowej „Świadek Historii” po raz czwarty wybrała tych, którzy szczególnie zasłużyli się propagowaniu dziejów regionu oraz wspierali działania naukowe i edukacyjne rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatami nagrody w 2015 r. zostali:

Dariusz Jacek Fudali - historyk i wychowawca w rzeszowskim zakładzie karnym, pomysłodawca i koordynator współpracy pomiędzy ZK a rzeszowskim IPN. Dzięki programowi jego pomysłu osadzeni uczestniczyli w szeregu prelekcji, spotkań, projekcji i wystaw o tematyce historycznej.

Bp Jan Niemiec
- w 1980 roku współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, aktywny działacz ruchu niepodległościowego w latach 80. Przyczynił się do zrealizowania przez IPN wystawy o powstaniu i działalności rzeszowskiego NZS.

Tadeusz Polkowski - krakowianin z urodzenia, muzyk z zamiłowania, potrafi w formę hip-hopu wlać przekaz patriotyczny. Pomysłodawca i główny wykonawca koncertu patriotycznego poświęconego żołnierzom niezłomnym, koncertu z okazji uroczystości odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplinskiego, koncertów z przekazem edukacyjnym dla młodziezy w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Stalowej Woli i innych miastach Podkarpacia, a także widowiska histo- ryczno-teatralnego „Burza”, które zostało zrealizowane w Strzyżowie.

Stanisław Ignacy Pomprowicz - działacz na rzecz upo-wszechniania, utrwalania, ochrony pamięci narodowej, wiedzy, historii oraz etosu Armii Krajowej. Autor kilkunastu książek i kilkuset artykułów o Armii Krajowej na Podkarpaciu, autor cyklu artykułów o placówkach Inspektoratu ZWZ-AK Jasło.

Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka, Lesław Wilk
- twórcy Prywatnego Muzeum Podkar- packich Pól Bitewnych w Krośnie. Założyciele muzeum zgromadzili do tej pory ponad 1,5 tysiąca eksponatów. Zbiory prezentowane są w budynku prywatnym, na wydzielonej do celów muzealnych części posesji i w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Rędziny” w Tuszmie - działa od 2010 r. Społecznicy Rędzin starają się ocalić od zapomnienia dawne tradycje, historię i kulturę społeczności gminy Przecław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24