NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Historycy nagrodzeni przez rzeszowski Instytut Pamięci...

  Historycy nagrodzeni przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej

  Andrzej Plęs

  Nowiny

  Nowiny

  W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie uroczyście uhonorowano tych, którym historia jest bliska i którzy historię przybliżają innym.
  Odbierając nagrodę, kpt. dr Dariusz Jacek Fudali nie mógł ukryć wzruszenia

  Odbierając nagrodę, kpt. dr Dariusz Jacek Fudali nie mógł ukryć wzruszenia ©Krzysztof Łokaj

  Kapituła Nagrody Honorowej „Świadek Historii” po raz czwarty wybrała tych, którzy szczególnie zasłużyli się propagowaniu dziejów regionu oraz wspierali działania naukowe i edukacyjne rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatami nagrody w 2015 r. zostali:

  Dariusz Jacek Fudali - historyk i wychowawca w rzeszowskim zakładzie karnym, pomysłodawca i koordynator współpracy pomiędzy ZK a rzeszowskim IPN. Dzięki programowi jego pomysłu osadzeni uczestniczyli w szeregu prelekcji, spotkań, projekcji i wystaw o tematyce historycznej.

  Bp Jan Niemiec
  - w 1980 roku współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, aktywny działacz ruchu niepodległościowego w latach 80. Przyczynił się do zrealizowania przez IPN wystawy o powstaniu i działalności rzeszowskiego NZS.

  Tadeusz Polkowski - krakowianin z urodzenia, muzyk z zamiłowania, potrafi w formę hip-hopu wlać przekaz patriotyczny. Pomysłodawca i główny wykonawca koncertu patriotycznego poświęconego żołnierzom niezłomnym, koncertu z okazji uroczystości odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplinskiego, koncertów z przekazem edukacyjnym dla młodziezy w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, Stalowej Woli i innych miastach Podkarpacia, a także widowiska histo- ryczno-teatralnego „Burza”, które zostało zrealizowane w Strzyżowie.

  Stanisław Ignacy Pomprowicz - działacz na rzecz upo-wszechniania, utrwalania, ochrony pamięci narodowej, wiedzy, historii oraz etosu Armii Krajowej. Autor kilkunastu książek i kilkuset artykułów o Armii Krajowej na Podkarpaciu, autor cyklu artykułów o placówkach Inspektoratu ZWZ-AK Jasło.

  Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka, Lesław Wilk
  - twórcy Prywatnego Muzeum Podkar- packich Pól Bitewnych w Krośnie. Założyciele muzeum zgromadzili do tej pory ponad 1,5 tysiąca eksponatów. Zbiory prezentowane są w budynku prywatnym, na wydzielonej do celów muzealnych części posesji i w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej.

  Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Rędziny” w Tuszmie - działa od 2010 r. Społecznicy Rędzin starają się ocalić od zapomnienia dawne tradycje, historię i kulturę społeczności gminy Przecław.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!