MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna chwila dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pierwsi absolwenci medycyny otrzymali symboliczne lekarskie dyplomy [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
98 pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim odebrało dziś symboliczne dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie. - To historyczna chwila nie tylko dla naszej uczelni, ale również dla miasta i regionu - podkreślał prof. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych UR.

- Powstanie kierunku lekarskiego i doprowadzenie do tej chwili, której jesteśmy świadkami, to wielkie dzieło. Na miarę naszego 20-lecia, które w tym roku obchodzimy - podczas uroczystości w Filharmonii Rzeszowskiej podkreślał rektor, prof. Sylwester Czopek.

Dziękował tym, którzy z zaangażowaniem starali się uruchomić studia medyczne na uczelni, m.in. poprzednikowi, prof. Aleksandrowi Bobko, oraz prof. Arturowi Mazurowi.

Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim został złożony w ministerstwach zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego w listopadzie 2013 roku, a w lipcu 2014 roku UR otrzymał pozytywną decyzję. Na kierunku lekarskim, który został otwarty w 2015 r. naukę rozpoczynało 120 studentów, ukończyło 98.

- Kiedy miałam może 8 lat, postanowiłam, że zostanę lekarzem - mówiła Daria Bernaciak, starościna pierwszego, historycznego rocznika. - Przez te wszystkie lata nie mogłam doczekać się, kiedy nadejdzie ten wielki moment. Udało się. Teraz, stojąc tu jako przedstawiciel absolwentów, mogę z dumą i ulgą rzec: Zrobiliśmy to! Skończyliśmy studia. Jesteśmy lekarzami! Ale czy bycie dobrym lekarzem to tylko fakt posiadania wiedzy? Długo zastanawiałam się i doszłam do wniosku, że dobry lekarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem, odpowiedzialnym za siebie i innych, spokojnym, opanowanym nawet wtedy, gdy nie wszystko idzie po jego myśli. Powinien być wrażliwy, wyrozumiały, tolerancyjny, skłonny do poświęceń, wytrwały. Traktować ludzi z szacunkiem. To cechy, których nie można nauczyć się z książek. Chciałabym, byśmy pomyśleli o wszystkich, którzy pomogli nam przebyć długą i trudną drogę od dziecięcych marzeń do tej pięknej auli, do dojrzałości.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Pierwsi absolwenci medycyny UR odebrali swoje dyplomy.

Pierwsi absolwenci medycyny Uniwersytetu Rzeszowie odebrali ...

Strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, sumiennie spełniać obowiązki, chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, jak: rasa, religia, poglądy polityczne - to fragment przysięgi pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Św. Jan Paweł II mówił, że w przenikaniu wiary, myśli i serca szczególną rolę odgrywa zdumienie nad cudem osoby i przemijaniem. Któż bardziej, niż przedstawiciele zawodów medycznych nie powinien zdumiewać się nad cudem człowieka i życia? Otrzymacie absolutorium, aby walczyć o życie od poczęcia do starości - mówił prof. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych.

Podkreślał, że po wielu latach spełniły się marzenia i praca pokoleń lekarzy, którzy nie szczędzili wysiłków na rzecz utworzenia w Rzeszowie uczelni medycznej. - Dziś możemy powiedzieć, że trudy pierwszych lat już za nami a rocznik 2015-2021 to najlepszy prezent na 20. urodziny UR.

Prof. Sylwester Czopek, rektor UR przyznał, że wszyscy uczyli się tego trudnego i odpowiedzialnego kierunku, ale myśli, że ten egzamin zdali. - Chciałbym Wam życzyć, aby na pierwszym miejscu zawsze był pacjent.

Wojewoda Ewa Leniart odczytała list ministra edukacji i nauki. „Złożenie lekarskiej przysięgi jest ukoronowaniem kilkuletniego wysiłku, a jednocześnie początkiem trudnej, odpowiedzialnej, a zarazem cieszącej się najwyższym prestiżem i poważaniem społecznym pracy” - to jego fragment.

Obecnie strukturę Kolegium Nauk Medycznych tworzą 3 Instytuty: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk o Zdrowiu i Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie.Wciąż rozwijana infrastruktura Kolegium Nauk Medycznych UR pozwala na kształcenie w zawodach medycznych na najwyższym poziomie.

Niezwykłym zainteresowaniem studentów cieszą się laboratoria z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i scenariuszy symulacyjnych (VR). Ostatnio Centrum Symulacji Medycznej wzbogaciło się m.in. w interaktywny symulator dla studentów, lekarzy i szpitali NeoCardioSim. Został on stworzony we współpracy ze światowej klasy specjalistami neonatologii i kardiologii, aby zamodelować studentom specyficzne schorzenia i ich leczenie.

Dzięki symulacji zaburzeń pracy serca i układu krwionośnego NeocardioSim może być używany w intensywnej terapii kardiologicznej i neonatalogicznej. Najczęściej występujące schorzenia są symulowane w 3D. Wizualizacje ukazują serce i zmiany przepływu krwi następujące po zmianie parametrów. Scenariusze i reakcje są symulowane w czasie rzeczywistym przy użyciu trójwymiarowego anatomicznego modelu serca. Symulacje zawierają przykłady EKG, bazę danych leków i publikacje związane z patologią.

Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR jak i profesorowie, którzy przybyli do Rzeszowa z zewnątrz, m. in. z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, ale także Sztokholmu. Obecnie liczy ogółem 387 pracowników badawczych, badawczo -dydaktycznych i dydaktycznych w tym samodzielni pracownicy naukowi to 71 osób.

Największe marzenie UR? Budowa Szpitala Uniwersyteckiego.

Podczas niedzielnej uroczystości wśród zaproszonych gości były władze miasta, regionu, podkarpackich uczelni, dyrektorzy placówek medycznych współpracujących z Kolegium Nauk Medycznych UR, absolwenci i rodziny absolwentów. Wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym.

Była też okazja do wyróżnień i nagród. Otrzymali je:

  • Paweł Zapolnik - za działalność naukową (autor i współautor 7 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych polskich i zagranicznych, z łącznym współczynnikiem Impact Factor 6,156. Prezentacja 7 wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach i spotkaniach naukowych. Zainteresowania naukowe: pediatria i genetyka kliniczna.)
  • Daria Bernaciak - za pracę na rzecz studentów, starościna roku
  • Katarzyna Ździebło - za wybitne osiągnięcia sportowe – mistrzyni Polski w lekkoatletyce
  • Krzysztof Kiper - za działalność społeczną
  • Maciej Szymański - za wyniki w nauce (4,84 ze studiów)
  • Klaudia Walewska - za wyniki w nauce (4,79 ze studiów)
  • Magdalena Szura - za wyniki w nauce (4,77 ze studiów).

Z kolei w sobotę po raz pierwszy w historii Podkarpacia odbył się egzamin LEK dla absolwentów kierunku lekarskiego. Wzięło w nim udział około 280 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24