Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpańska szansa

ANTONI ADAMSKI
Uniwersytet w Maladze
Uniwersytet w Maladze Archiwum
Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie podpisała porozumienie z Uniwersytetem w Maladze (Hiszpania). Jakie korzyści przyniesie ta współpraca kadrze naukowej, studentom i naszemu regionowi?

W maju br. przyjechał do Rzeszowa prof. Jose Louis Arrbola z cyklem wykładów o Unii Europejskiej. We wrześniu dr Krzysztof Kaszuba, dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Zarządzania pojechał do Malagi, aby podpisać porozumienie z Uniwersytetem. Przewiduje ono wymianę studentów, kadry naukowej oraz prowadzenie wspólnych przedsięwzięć (konferencje naukowe, badania itp).
150 studentów WSZ już uczy się hiszpańskiego. W przyszłym roku będą oni mogli studiować w Maladze i otrzymać dyplom z biznesu i komunikacji międzynarodowej oraz języka hiszpańskiego. Problemem dla Polaków będą opłaty: 1200 euro za semestr. Rzeszowscy studenci będą mieli od 1 maja 2004 szanse ubiegania się o stypendia unijne. Powstanie nowy system pomocy, który dotąd nie istniał.
- Uniwersytet w Maladze należy do najaktywniejszych w Hiszpanii - mówi dr Kaszuba - Podpisał 300 umów z uczelniami m.in. z Ameryki, Afryki i Europy.
W roku 1986, kraj ten przystępował do Unii Europejskiej z nienajlepszą opinią. Ciążyła nad nim frankistowska przeszłość. Sytuacja gospodarcza Hiszpanii w latach 70. była podobna do naszej obecnie. Dopływ kapitału stworzył nowe inwestycje i nowe miejsca pracy. Narodowym przemysłem stała się turystyka. Dochody społeczeństwa wzrosły. Obecnie atrakcyjnym celem dla Hiszpana stał się zakup drugiego domu lub drugiego mieszkania i zatrudnienie pomocy domowej - opowiada dr K.Kaszuba.
Czy tak będzie u nas? W kraju gdzie wydatki na administrację wzrosną w przyszłym roku o 20 proc., zaś brak pieniędzy na mosty i drogi pytanie pozostaje otwarte. Można jednak zmieniać kraj metodą małych kroków: poprzez kształcenie młodzieży.
Malaga jest stolicą Andaluzji - najbardziej rozwiniętego turystycznie regionu. Tutaj urodził się Pablo Picasso. W dawnym rodzinnym domu na rynku mieści się muzeum słynnego malarza. W logo Uniwersytetu widnieje gołąbek z rysunku Picassa. Nasz region mógłby wykorzystać wiele doświadczeń z Andaluzji, zarówno w dziedzinie promocji jak i rozwoju turystyki.
- Planujemy wspólne badania naukowe w takich dziedzinach jak turystyka i przedsiębiorczość - mówi dziekan K. Kaszuba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24