Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpańskie wędrówki

ANETA DYKA-URBAŃSKA
KRZYSZTOF URBAŃSKI
MIELEC. Organizatorzy Dni Kultury Hiszpańskiej postarali się, by mielczanie mogli obejrzeć kraj Don Kichota z każdej strony. Były wystawy malarskie, koncerty, pokazy flamenco i wojna pomidorowa. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wspaniale opowiedziane hiszpańskie historie: "Carmen" i "Romans Perlimplina i Belisy".

Dwudniowa impreza rozpoczęła się oficjalnym powitaniem konsula Królestwa Hiszpanii , Antonio Garcia, który przyznał, że patronat honorowy jaki objął nad uroczystościami mógł się wyrazić tylko przyjazdem. - Program jest perfekcyjnie pomyślany, organizatorzy zadbali o to, by był wszechstronny, ciekawy i dynamiczny, a pomoc Ambasady okazała się zbędna - podkreślił.
Po wręczeniu nagród w konkursach: "Hiszpania w dobie Złotego Wieku" oraz plastycznym "Picasso czy Dali? " przed mielecką publicznością wystąpił jeden z najlepszych duetów gitarowych w Polsce, Krzysztof Pełech i Jarema Klich. Mistrzowie zachwycili wirtuozerią wykonania najznamienitszych utworów muzyki hiszpańskiej. Pojawiła się również okazja do "zwiedzenia" Hiszpanii. Za sprawą wykładu prof. dr hab. Zdzisława Żygulskiego, juniora można było udać się na wyprawę po Andaluzji, szukając znamion kultury arabskiej. Wykład urozmaiciły ciekawe slajdy i historyczne anegdoty. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz tańca flamenco w wykonaniu zespołu "Compania flamenco". Doskonała hiszpańska choreografia, barwne stroje, dynamizm sceniczny sprawiły, że zespół otrzymał owacje. Wielbiciele kina zobaczyli dwa filmy młodych hiszpańskich twórców "Kochankowie z kręgu polarnego" i "Miłość dla każdego".
Równie gorąco został przyjęty Teatr Okno z Supraśla, który za pomocą cieni pokazał "Romans Perlimplina i Belisy". - Z 14 stron zapisu dramatu Garcii musieliśmy wydobyć podstawowy wątek i przedstawić go za pomocą metafor i skrótów. Po opracowaniu tekstu zostały nam 2 strony zapisu. Pozostało wyreżyserować, zrobić lalki, scenografię, opracować muzycznie i ćwiczyć. Wszystko zajęło nam 3 miesiące - opowiadali aktorzy. Efekt jest niezwykły, co potwierdziła publiczność. Z równie dużym zainteresowaniem przyglądała się wojnie pomidorowej, La Tomatinie. W czerwonych zmaganiach nieco lepsza okazał się drużyna V LO, której niewiele ustępowała grupa z Zespołu Szkół Technicznych. Obydwa zespoły wykazały się zwinnością i koncentracją, co było niezbędne przy rzutach wprost w namalowanego na tablicy pomidora przeciwników. Jak zaznaczyli organizatorzy, warzywa przeznaczone do pojedynku nie nadawały się do spożycia.
Sala widowiskowo-kinowa SCK wypełniła się po brzegi podczas występu solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu, którzy muzycznie opowiedzieli historię "Carmen". Mielecka publiczność była zachwycona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24