Hokejowe MŚ: znamy ćwierćfinałowe pary

aip24.pl
W serii wieczornej Finlandia zdeklasowała Kanadę 4:0, a Rosja wysoko pokonała Szwecję 4:1. Po tych meczach poznaliśmy skład par ćwierćfinałowych, zagrają: Czechy – USA, Kanada – Szwecja, Rosja – Niemcy i Finlandia – Dania.

Z elity spadają Węgry i Kazachstan, z tymi zespołami Polska za rok zagra w dywizji 1A prawdopodobnie w Austrii (decyzja w tej sprawie zapadnie na kongresie IIHF w Moskwie).

Gospodarze rozegrali ze Szwedami kapitalną partię. Od pierwszych minut podyktowali oszałamiające tempo. Mieli mnóstwo sytuacji, ale znakomicie bronił Jakob Markstroem. W 15 min popełnił jednak błąd, po strzale Jewgienija Dadonowa krążek odbił się od jego parkanów i wpadł do bramki. Na dwie minuty przed końcem tercji Rosjanie przeprowadzili szybką akcję i Artemi Panarin podwyższył na 2:0. W drugich 20 minutach Rosjanie nie zwalniali tempa i zdobyli kolejne dwa gole. Na początku trzeciej tercji Szwedzi wykorzystali grę w przewadze i zdobyli gola po atomowym strzale Mattiasa Ekholma. Rosjanie wygrali 4:1. W oszałamiającym tempie toczył się mecz Kanada – Finlandia, dwóch drużyn, które nie straciły jeszcze punktu. Gracze obu drużyn przeprowadzali raz po raz szybkie, dynamiczne akcje. W 27 min dobrze broniący Kanadyjczyk Cam Talbot wyjechał niepotrzebnie za bramkę, gdzie stracił krążek, napastnik fiński Mikko Rantanen podał go na niebieską linię do Tommi Kivisto i ten potężnym strzałem trafił do siatki. Potem Corey Perry przegrał pojedynek sam na sam z Mikko Koskinenem, poszła kontra i Leo Komarov podwyższył wynik. W 60 sekund później Finowie dobili Kanadę trzecią bramką. Na początku trzeciej tercji kolejna kapitalna kontra Finów i było już 4:0. Nikt nie spodziewał się tak wysokiej porażki Kanady, a Finowie zgłosili aspirację do złotego medalu.
Gr. A: Rosja - Szwecja 4:1 (2:0, 2:0, 0:1), gr. B: gr. B: Finlandia – Kanada 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Końcowe tabele: Gr. A 1.Czechy...7...18...27-12 2.Rosja...7...18...26-15 3.Szwecja...7...13...23-18 4.Dania...7...11...17-22 5.Norwegia...7...8...13-22 6.Szwajcaria...7...8...20-26 7.Łotwa...7...6...13-22 8.Kazachstan...7...2...15-28
Gr. B 1.Finlandia...7...21...29-6 2.Kanada...7...18...34-8 3.Niemcy...7...13...22-20 4.USA...7...10...22-18 5.Słowacja...7...8...15-23 6.Białoruś...7...6...16-32 7.Francja...7...5...11-23 8.Węgry...7...3...12-31