HSW: bezpieczeństwo dziś i jutro. Rozwój przyspieszył

Materiał informacyjny - Huta Stalowa Wola S.A.
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas wizyty na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach z okazji podpisania umowy na dostawy samobieżnych haubic KRAB, 05.09.0222
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas wizyty na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach z okazji podpisania umowy na dostawy samobieżnych haubic KRAB, 05.09.0222 J. Faraś HSW
Huta Stalowa Wola SA jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podkarpackich przedsiębiorstw w naszym regionie. Powstała jako jedna ze sztandarowych inwestycji II Rzeczpospolitej tworząc trzon segmentu produkcji ciężkiej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jako zakład przemysłowy produkujący na potrzeby wojska działa nieprzerwanie od 1938 roku, od kiedy pierwsze egzemplarze dział z Zakładów Południowych (dawna nazwa HSW S.A.) wyjechały z linii produkcyjnej do oddziałów Wojska Polskiego II RP.

HSW S.A. od kilkudziesięciu lat realizuje swoją misję w dostarczaniu uzbrojenia do polskiej armii. Dziś to nowoczesne przedsiębiorstwo, które w ostatnich latach przeprowadziło znaczące inwestycje w rozbudowę zrobotyzowanej infrastruktury technologicznej oraz w budowę nowych hal. Dzięki inwestycjom udało się rozwinąć np. unikalną na skalę europejską lufownię, tj. dział, w którym powstają lufy do dział artyleryjskich wielkich kalibrów. HSW S.A. wzbogaciła również w ostatnim czasie swoje laboratoria zakładowe o wyposażenie umożliwiające prowadzenie wyspecjalizowanych badań technologicznych wyrobów o dużych gabarytach. HSW inwestuje w rozwój firmy, technologii produkcyjnych oraz w rozwój i kompetencje pracowników.

Huta Stalowa Wola S.A. należy do grupy kapitałowej PGZ, która łączy państwowych producentów sprzętu wojskowego. Dziś zakład bierze udział w realizacji najważniejszych programów modernizacyjnych wdrażanych w Siłach Zbrojnych RP. Sprzęt wyprodukowany przez HSW znajduje się na wyposażeniu wielu polskich jednostek wojskowych. HSW dostarcza sprzęt oraz nowoczesne rozwiązania do wielu rodzajów wojsk, w tym do artylerii, wojsk zmechanizowanych, oddziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej a także do wojsk inżynieryjnych.

Najbardziej rozpoznawalne wyroby ze Stalowej Woli to samobieżne haubice KRAB, moździerze RAK, wyrzutnie LANGUSTA. Zalety haubicy KRAB zostały docenione również przez ukraińskich żołnierzy i dzięki temu HSW S.A. podpisała kontrakt eksportowy na dostawy 3 dywizjonów haubic dla ukraińskiego ministerstwa obrony.

HSW: bezpieczeństwo dziś i jutro. Rozwój przyspieszył
J. Faraś HSW

Spółka realizuje duże, wieloletnie i skomplikowane kontrakty, w ramach których dostarczany jest seryjny sprzęt artyleryjski – w programach artyleryjskich REGINA na czele z samobieżną haubicą KRAB oraz RAK z samobieżnym moździerzem RAK. Spółka współpracuje także ze stroną amerykańską przy projekcie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA, w którym dostarcza stronie amerykańskiej zintegrowane wyrzutnie M903 dla systemu PATRIOT. Od bieżącego roku HSW S.A. będzie także uczestniczyć w programie amunicji krążącej GLADIUS jako poddostawca elementu uzbrojenia oraz w programie niszczyciela czołgów OTTOKAR-BRZOZA.

W 2022 roku do listy zaawansowanego sprzętu artyleryjskiego i inżynieryjnego, który będzie dostarczany przez HSW S.A. do Wojska Polskiego dołączyły najnowsze wyroby będące efektem prowadzonych z sukcesem prac badawczo-rozwojowych. W lipcu 2022 roku Spółka podpisała umowę na dostawy 70 egzemplarzy najnowszego polskiego uzbrojenia, tj. zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30. Ten system wieżowy wyposaży KTO Rosomak w zaawansowaną technologię bojową. Planowany jest także jako uzbrojenie opracowanego w HSW S.A. Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty BORSUK, który ma zastąpić wysłużone BWP-1. Jednocześnie w bieżącym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozszerzyło umowę na pracę rozwojową nad NBPWP o wykonanie 4 egzemplarzy przedseryjnych Borsuków.

Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w obecności Prezydenta RP zatwierdza w Kielcach kolejną umowę na dostawy elementów wchodzących
Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w obecności Prezydenta RP zatwierdza w Kielcach kolejną umowę na dostawy elementów wchodzących w skład 2 dywizjonowych modułów ogniowych REGINA, w tym sh KRAB produkowanych przez HSW S.A., 05.09.2022 J. Faraś HSW

HSW prowadzi kilka programów badawczo-rozwojowych w ramach środków pozyskanych z AU MON oraz NCBiR. Inżynierowie pracują także nad innymi systemami niż artyleryjskie, w tym dla wojsk inżynieryjnych oraz zmotoryzowanych. W tym roku zakończył się z pozytywnym wynikiem program badawczo-rozwojowy Pojazdu Minowania Narzutowego BAOBAB. Ten kierunek rozwoju HSW związany jest m.in. z włączeniem w grudniu 2021 roku w strukturę Spółki dęblińskich Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych. W HSW wiele uwagi poświęca się programom badawczym, rozwojowym i nowym pomysłom wynikającym ze współpracy z partnerami biznesowymi lub z potrzeb wojska. Dzięki takiemu podejściu wypracowano projekt Wielozadaniowego Pojazdu Taktycznego 4x4 Waran, który zaangażuje w przyszłości sanocki AUTOSAN, który jest spółką zależną HSW S.A.

Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 WARAN – nowa propozycja HSW S.A. dla wojsk lądowych. Stoisko PGZ S.A.
Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 WARAN – nowa propozycja HSW S.A. dla wojsk lądowych. Stoisko PGZ S.A. J. Faraś HSW

Tu podaj tekst alternatywny

HSW: bezpieczeństwo dziś i jutro. Rozwój przyspieszył

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie