Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huczne otwarcie turystycznego przejścia podziemnego w Jarosławiu [FOTO]

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Otwarcie podziemnej trasy turystycznej w Jarosławiu.
Otwarcie podziemnej trasy turystycznej w Jarosławiu. Hubert Lewkowicz
W sobotę oficjalnie otwarto podziemne przejście turystyczne w Jarosławiu. Do końca grudnia można je zwiedzać bezpłatnie, ale trzeba wcześniej zarezerwować termin.

Podziemne przejście turystyczne w Jarosławiu prowadzi zwiedzającego pod kamienicami Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów, a także częściowo pod płytą rynku.

- To niewątpliwa atrakcja turystyczna w naszym mieście. Liczymy na to, że przyciągnie ona nie tylko turystów z całej Polski, ale i z innych krajów – mówi burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch.

Huczne otwarcie przejścia podziemnego było okazją do pierwszego od zeszłorocznych wyborów spotkania Waldemara Palucha z jego poprzednikiem, który był pomysłodawcą i inicjatorem tej inwestycji.

- Bardzo serdeczne i szczere podziękowania kieruję pod adresem pana burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, który zapoczątkował tę restaurację przejścia podziemnego, był wnioskodawcą i to wszystko rozpoczął – podkreśla obecny włodarz Jarosławia.

- Gratuluję obecnym władzom miasta, że ten projekt ukończyły – mówi z kolei Andrzej Wyczawski. - Bardzo się cieszę, że ta trasa została oddana, że tak pięknie wygląda i może nas wszystkich cieszyć. Uważam, że to jest wielki sukces Jarosławia, nasz wspólny sukces. Nie byłoby tego przejścia, gdyby nie nasze partnerstwo z miastem Użgorod. Będziemy mogli chwalić się dzięki tej atrakcji naszą nietypową i bardzo ciekawą historią – dodaje były burmistrz.

Przejście podziemne w Jarosławiu ma 187 m długości i znajduje się blisko 6 m pod powierzchnią Rynku. Projektantka trasy Agnieszka Ważny podkreśla, że celem było połączenie tradycji i nowoczesności, stąd na trasie napotkamy wiele multimedialnych rozwiązań. Są tu sale poświęcone ceramice, kuchni mieszczańskiej, jarosławskim jarmarkom, myśliwskim tradycjom, historii ratowania starówki, znaczeniu Sanu i archeologii. Jest coś dla dzieci i dla nieco starszych zwiedzających. Wycieczkę kończy projekcja filmu o Jarosławiu.

Inwestycja była realizowana w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, a partnerem jest miasto Użgorod, gdzie powstaje Muzeum Piwa i Wina.Po części oficjalnej sobotniej uroczystości został zorganizowany festyn w hali MOSiR. Na gości czekały konkursy, jarmark, zabawy i muzyka. Wystąpił m.in. zespół muzyki tradycyjnej KBB, a także teatr Plaster, a wieczorem – grupa Tuhaj-Bej. Duża kolejka ustawiła się przy namiocie Centrum Kultury i Promocji, gdzie można było uzyskać wejściówkę do nowej podziemnej atrakcji. Pomimo że do końca grudnia zwiedzanie jest bezpłatne, wejść mogą - ze względów bezpieczeństwa - tylko dziesięcioosobowe grupy. Wejściówki można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP (Rynek 5) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (16 624 89 89).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24