Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi mogą być niebezpieczne. Do rzeszowskich szpitali co rusz trafiają ludzie ze złamaniami i innymi urazami

Agata Flak
Agata Flak
Prawo jazdy nie jest potrzebne, choć na hulajnodze elektrycznej można jechać z prędkością nawet 30 km/h. O upadek i kontuzję wtedy nietrudno. Najczęstsze urazy to stłuczenia i złamania.

Jeszcze parę miesięcy temu widok hulajnogi elektrycznej w Rzeszowie był rzadkością. Teraz każdego dnia widzimy kogoś, kto z prędkością około 25-30 km/h bezszelestnie przemyka obok nas po chodniku lub po ścieżce rowerowej.

Nie każdy wie, że do jazdy należy się odpowiednio przygotować.

- Osoba, która nie uprawia sportu, nie jeździ na rowerze, rolkach może szybko stracić równowagę

- przestrzega Daniel Kunysz ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl i użytkownik hulajnogi elektrycznej.

Dodaje, że pojazd, który pędzi 25km/h ma małe koła. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia, wystający krawężnik przy zjazdach z drogi rowerowej, jakiś kamyk i hulajnoga może zmienić kierunek lub gwałtownie zahamować, a człowiek spada z niej, obijając się lub łamią sobie kości.

- Warto wiedzieć, że jadąc 25 km/h trudniej jest się także zatrzymać. Niektórzy w takim momencie zeskakują z hulajnogi. Łatwo wtedy o uraz kostki - dodaje.

W Rzeszowie można znowu korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów i skuterów. Tegoroczną nowością są elektryczne hulajnogi.Pojazdy dostarczyło konsorcjum firm działające pod szyldem marki Blinkee. - Zaoferowaliśmy miastu 3 typy pojazdów: 20 skuterów, 80 rowerów i 50 hulajnóg. Obsługuje je ta sama co rok temu aplikacja - blinkee.city. Ceny to 1 zł za 30 min jazdy rowerem, 69 gr/min za jazdę skuterem (59 gr dla studentów). Cena hulajnóg wynosi 49 groszy za minutę - informują przedstawiciele Blinkee. Rowery to system IV generacji. Oznacza to, że każdy pojazd posiada moduł GPS i można go pozostawić po zakończeniu jazdy w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie. System nie wymaga budowy stacji bazowych dla jednośladów.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/014ae0d9-484d-8ada-fe30-6445255226d6,3605a83f-2b66-472a-09b6-0566ffd330df,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Wypożyczalnia miejskich rowerów, skuterów i hulajnóg w Rzesz...

Przed brawurową jazdą hulajnogami elektrycznymi przestrzegają także lekarze, którzy coraz częściej zajmują się ofiarami takich wypadków.

- Najczęściej do naszego szpitala trafiają pacjenci ze stłuczeniami. Pomoc udzielana jest im w izbie przyjęć - informuje lek. Marcin Jaszczuk, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Osoby z poważniejszymi urazami i złamaniami trafiają do SOR przy ul. Lwowskiej, a stamtąd na oddział ortopedyczny.

- Przywożone są do nas zarówno dzieci, jak i dorośli. U dzieci są to zazwyczaj drobniejsze złamania, bo mali pacjenci korzystają głównie ze zwykłych hulajnóg - tłumaczy prof. Sławomir Snela, kierownik Klinik Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Dorosłych w KSW nr 2 w Rzeszowie. - Ostatnio mieliśmy pacjentkę po 60., która trafiła do nas po tym, jak miała wypadek na hulajnodze elektrycznej - dodaje ortopeda.

Obecne nie ma przepisów, którymi mogliby się kierować użytkownicy hulajnóg.

- Przepisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym“ nie określają statusu takich i podobnych urządzeń, a w konsekwencji nie precyzują ani warunków ich używania, ani reguł poruszania się po drogach. Na tę chwilę nie ma uregulowań prawnych w tym zakresie, nadal trwają prace - wyjaśnia podkom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego KWP w Rzeszowie.

Dodaje, że osoba korzystająca z hulajnogi może jeździć po chodniku, ale musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24