Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola uruchomiła jedną z największych w Europie komór do badań RTG

Józef Lonczak
Huta Stalowa Wola uruchomiła laboratorium RTG, które jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce oraz jednym z największych w Europie.
Huta Stalowa Wola uruchomiła laboratorium RTG, które jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce oraz jednym z największych w Europie. Fot. Archiwum HSW
HSW S.A. w nowo zbudowanej hali uruchomiła laboratorium RTG. Ma ono służyć do badań spawów korpusów wież i podwozi do samobieżnych haubic 155 mm KRAB produkowanych w HSW. Komora do badań RTG będzie pomocna przy kolejnych projektach HSW, jak np Nowy Bojowy, Pływający Wóz Piechoty czy pojazdy wojskowe m.in. z programu WISŁA.

Właśnie oddana do użytku komora służąca do prześwietleń wielkogabarytowych konstrukcji spawanych pozwala prześwietlać radiograficznie elementy o dużych gabarytach maks. 4m x 10 m x 2,5 m i ważące do 15 ton. Ma to związek z rozwojem produkcji armatohaubic krab i innego sprzętu artyleryjskiego, a także z ambitnymi planami wprowadzenia do produkcji nowych pojazdów opancerzonych

Dla porównania, dotychczasowe zaplecze badawcze pozwalało na badania konstrukcji o maksymalnych wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5m i masie do 2 ton. Jak tłumaczy Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW S.A. nowo powstała komora do badań RTG umożliwia wykonywanie prześwietleń z wykorzystaniem lamp radiograficznych o mocy do 350 kV. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na wykonywanie prześwietleń materiałów konstrukcyjnych, w tym materiałów stalowych i połączeń spawanych o przekrojach poprzecznych do 100 mm.

Warto dodać, że ta komora jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce oraz jednym z największych w Europie. HSW SA uzyskała już niezbędne zezwolenia Państwowej Agencji Atomistyki na wykonywanie działalności z użyciem urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze oraz wytwarzające promieniowanie jonizujące.

Teraz to nowoczesne zaplecze badawcze pozwala zabezpieczyć potrzeby HSW w zakresie prowadzenia koniecznych badań jakości korpusów wież i podwozi po ich zespawaniu, co jest jednym z najważniejszych etapów produkcji ciężkiego sprzętu wojskowego. Prowadzenie takich badań materiałowych i konstrukcyjnych wiąże się z konieczną kontrolą spawów pod kątem spełnienia wymagań konstrukcyjnych i jakościowych. Dotyczy to produkowanych obecnie w HSW S.A. podwozi samobieżnych haubic 155 mm KRAB w ramach transferu koreańskich technologii z Hanwha Land Systems.

Komora do badań RTG znajdzie również zastosowanie w realizacji kolejnych projektów prowadzonych przez HSW, jak Nowy Bojowy, Pływający Wóz Piechoty czy inne pojazdy m.in. z programu WISŁA. Dzięki tej komorze HSW poszerza ofertę świadczonych usług i liczy na nowe zamówienia kooperacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24