Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola weszła do Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola weszła do Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Huta Stalowa Wola weszła do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zdzisław Surowaniec
Decyzja zapadła. Huta Stalowa Wola S.A. nie dała się wciągnąć do Bumaru i weszła w skład do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Po wtorkowej decyzji rządu, ruszyło grupowanie spółek przemysłu obronnego w Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ). Jedną z pierwszych firm przyjętych do PGZ jest Huta Stalowa Wola. HSW, która sprzeciwiała się wejściu do Bumaru, do Grupy wchodzi ochoczo.

Silna huta
- HSW jest kluczowym ogniwem projektu, który dopasowuje polski przemysł obronny do dynamicznych przeobrażeń związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem – powiedział w środę pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto.
- Jesteśmy przekonani, że tworzymy bardzo ważny dla Polski projekt. Ważny zarówno pod względem gospodarczym, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. A wszystko dzieje się z zachowaniem dużego potencjału, jaki HSW wypracowała w ostatnich latach – dodał pełnomocnik.

12 spółek w grupie
We wtorek rząd zdecydował o wniesieniu do grupy akcji 12 spółek z sektora obronnego. To akcje 11 spółek wojskowych nadzorowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej i akcje Huty Stalowa Wola - producenta sprzętu pancernego i artyleryjskiego podległego ministrowi skarbu. Na koncentrację potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK.

W grupie znalazły się między innymi Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich produkujące słynne opancerzone wozy bojowe rosomak, do których blachy pancerne dostarcza Huta Stali Jakościowych ze Stalowej Woli. W dalszej kolejności do Grupy wejdzie także większość spółek wchodzących w skład dawnego Bumaru, przemianowanego na Polski Holding Obronny, m.in. OBR Centrum Techniki Morskiej. W połowie roku będzie już można ocenić, jaka jest wartość PGZ.
Po skompletowaniu Grupa ma mieć około 30 spółek, o szacunkowej wartości ponad 5 mld zł. Zatrudniać będzie bezpośrednio 14 tysięcy pracowników, a pośrednio nawet 50 tys. Nawet takie zgrupowanie sprawi, że Grupa będzie gdzieś na dwudziestym miejscu wśród europejskich firm zbrojeniowych. To pokazuje, jak mizerny jest potencjał pojedynczych zakładów w stosunku do europejskich kolosów.
 

Modernizacja armii
Połączenie zakładów zbrojeniowych pozwoli naszemu przemysłowi skorzystać na planach modernizacji wojska polskiego i startować z sukcesem w przetargach na dostawy broni, wygrywając konkurencję z zachodnimi koncernami. Mają temu służyć zawiązywane konsorcja, które pozwolą uniknąć morderczego wycinania się polskich firm.

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa została zarejestrowana 5 grudnia 2013 roku. Jej siedzibą będzie Radom. Spółki skupione w PGZ będą mogły wspólnie realizować zamówienia dla Ministerstwa Obrony Narodowej. W ciągu najbliższej dekady na modernizację polskiej armii wydatki mają sięgnąć 130 mld zł.
Produkowany w HSW samobieżny moździerz rak jest najnowszą bronią, jaka trafiła do wojska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24