Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola zaprojektuje podwozie niszczyciela czołgów. Znamy szczegóły. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola zaprojektuje podwozie niszczyciela czołgów oraz zrobi integrację całego systemu niszczycieli Ottokar Brzoza.

Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził przed tygodniem umowę na dostawę bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego.

- Pierwsze egzemplarze-prototypy będą gotowe już w przyszłym roku - zapowiedział minister.

Huta Stalowa Wola odpowiada za projekt podwozia oraz integrację całego systemu. Produkcja miałaby być ulokowana w sanockim Autosanie - spółce zależnej Huty Stalowa Wola. Mesko ze Skarżyska-Kamiennej oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne będą realizować integrację i dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak również wezmą udział w potencjalnym transferze technologii.

Na razie trwają z Wojskiem Polskim uzgodnienia w sprawie parametrów technicznych niszczyciela czołgów i na stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej są tylko wizualizacje pojazdu.

Natomiast w ubiegłym roku na kieleckim salonie przemysłu zbrojeniowego prezentowany był wóz dowodzenia, który będzie wchodził w skład modułu ogniowego niszczyciela. Chodzi o Autosan 4x4 – przedstawiony jako „taktyczny pojazd wielozadaniowy z Huty Stalowa Wola”. W opracowaniu opancerzonego auta pomogli inżynierowie czeskiej firmy Tatra. Teraz wygląda na to, że dzięki umowie z Ministerstwem Obrony Narodowej samochód stanie się bazą do stworzenia niszczycieli czołgów o nazwie Ottokar Brzoza. Pierwsza bateria tych pojazdów ma zabezpieczyć przesmyk suwalski.

W skład bateryjnych modułów ogniowych, poza pojazdami niszczycieli czołgów wejdzie szereg innych pojazdów, takich jak: wozy dowodzenia, rozpoznawcze, amunicyjne, ewakuacji medycznej oraz warsztatowe.

– Bateryjne moduły ogniowe niszczycieli czołgów to nagradzana już Defenderem propozycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która znacznie zwiększy potencjał obronny Polski. Cieszę się, że szybko potrafiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP. Po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy gotowi współpracować z partnerami zagranicznymi i to w oparciu o transfer wiedzy i technologii, jak i wejść w światowe łańcuchy dostaw. Liczę, że realnie przyczyniamy się do realizacji idei tworzenia pułku przeciwpancernego w Suwałkach poprzez przygotowanie nowoczesnych systemów uzbrojenia – powiedział na podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jak informuje na swojej stronie Polska Grupa Zbrojeniowa, przedmiotem umowy na realizację uruchomionego w 2019 roku programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-Ottokar, w skład którego wchodzą: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Jak poinformowała Agencja Uzbrojenia, realizacja programu ma również na celu ustanowienie krajowego potencjału przemysłowego obejmującego cały cyklu życia systemu, w tym etapy produkcji, dostaw, późniejszego serwisowania, a także modernizacji. Należy również podkreślić, że zakres ustanawiania nowych kompetencji obejmował będzie obszar produkcji zaawansowanych przeciwpancernych systemów uzbrojenia.

W najbliższym czasie – jak zapowiada Polska Grupa Zbrojeniowa - zawarte zostaną umowy wykonawcze, które pozwolą na rozpoczęcie produkcji i dostawy systemu. W tym umowach zostanie potwierdzone ostateczne ukompletowanie modułów bateryjnych, co jest zależne od podwozia, jak i wybranego pocisku przeciwpancernego.

Ottokar Brzoza będą gotowe już w 2023 roku i trafią do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach (w rejonie przesmyku suwalskiego). Minister Błaszczak wyliczył, że jedną baterię będzie stanowić osiem niszczycieli czołgów. Każdy pojazd ma razić wroga salwą ośmiu przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone o zasięgu 12 km (pociski dostarczą Brytyjczycy). MON myśli też o produkcji pocisków w Polsce.

– Jednostki będą przygotowane do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki. A jakie są te wymagania wiemy doskonale, bo obserwujemy sytuację na Ukrainie, obserwujemy w jaki sposób Ukraińcy odpierają inwazję rosyjską i wiemy, że tego rodzaju broń, a więc niszczyciele czołgów, broń przeciwpancerna ma ogromne znaczenie. Stąd też przyspieszamy działania związane z produkcją i wyposażeniem Wojska Polskiego w tą broń – stwierdził Błaszczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24