POLECAMY
  To się ogląda!

  Popularne na Nowiny24

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Popularne na Nowiny24

  • Ślub kościelny w 2020: Kościół wprowadza nowe zasady zawierania małżeństw!
  • Wyścigi Psich Zaprzęgów "W Krainie Wilka" w Lutowiskach
  • Gala Podkarpacka Nike 2019 [ZDJĘCIA ZE ŚCIANKI]

  I Komunia Święta dla dzieci to nie tylko prezenty

  I Komunia Święta dla dzieci to nie tylko prezenty

  Rozmawiał Jaromir Kwiatkowski

  Nowiny

  Nowiny

  I Komunia Święta dla dzieci to nie tylko prezenty

  ©Fot. Tadeusz Poźniak

  Rozmowa z ks. Mariuszem Mikiem, proboszczem parafii w Wyżnem w pow. strzyżowskim.
  I Komunia Święta dla dzieci to nie tylko prezenty

  ©Fot. Tadeusz Poźniak

  - Od 2012 r. dzieci będą przystępować do I komunii św. w trzeciej klasie. Jak powiedział dziennikowi "Polska" abp Kazimierz Nycz, biskupi zaczęli myśleć o tym pod wpływem rządowych planów posłania 6-latków do szkół. Czyli trzecioklasista będzie przyjmował I komunię w tym samym wieku co obecnie.

  - Zgadza się. Specjalnie wiele to nie zmieni, poza tym, że przygotowanie będzie o rok dłuższe, a więc zajdzie potrzeba zmiany programu przygotowującego do tego sakramentu. To jednak kwestia przyszłości, żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

  Również to, co proponuje MEN, to dopiero przymiarki i nie wiadomo, co z tego wyjdzie. Trudno jest rozmawiać o czymś, co znajduje się w sferze projektów. Natomiast gdyby rzeczywiście doszło do realizacji tego pomysłu, nie byłby to żaden kłopot ani dla duszpasterstwa, ani dla katechezy.

  - W Episkopacie, jak pisze "Polska", pojawiają się głosy, że wiek przystępowania dzieci do I komunii trzeba podwyższyć i dopuszczać do niej dopiero czwartoklasistów. Pomysł miał wyjść od katechetów skarżących się, że ośmioletnie dzieci nie rozumieją sensu sakramentu, a wydarzenie duchowe, jakim jest I komunia św., sprowadzają do prezentów.

  - Nie generalizowałbym, że dzieci koncentrują się tylko na prezentach. Tym bardziej, że księża starają się skupiać ich uwagę na istocie tego sakramentu. Generalnie, to bardzo delikatna sprawa.

  Przy przygotowaniu do I komunii uwzględnia się nie tylko wiek i rozumienie przez dzieci istoty tego sakramentu, ale bierze się pod uwagę także np. sytuację rodzinną.

  To rodzice są pierwszymi katechetami i jako pierwsi przygotowują dzieci do tego sakramentu przez przykład życia. Nie jestem przekonany, że rok opóźnienia sprawi, iż dziecko będzie bardziej dojrzałe. Poza tym, to nie tylko kwestia wiedzy. Stajemy wobec tajemnicy wiary, którą każdy z nas inaczej przeżywa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo