Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Społeczne LO w Tarnobrzegu najlepszym liceum na Podkarpaciu. Sprawdź, jak inne szkoły wypadły w Rankingu Perspektyw 2023

Łukasz Solski
Łukasz Solski
K. Kapica
W czwartek 12 stycznia poznaliśmy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. Zwycięzcy to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. Na Podkarpaciu w kat. liceum triumfowało I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, a kat. technikum wygrało Technikum nr 2 przy Zespole Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.

Spis treści

W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.

Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

Najlepsze licea na Podkarpaciu

W tym roku na Podkarpaciu pierwsze miejsce zajęło I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (15 miejsce w Polsce). Ubiegłoroczny lider - LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie "spadł" na czwartą pozycję. Drugie miejsce przypadło I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, a trzeci stopień podium należy do II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

- To najwyższy wynik naszego liceum w historii, jeśli chodzi o Ranking Perspektyw. To ogromny sukces całej naszej szkoły: kadry pedagogicznej, maturzystów, olimpijczyków i wszystkich uczniów - mówi Paweł Dobrowolski, dyrektor "Hetmana".

- Cieszymy się, że co roku jesteśmy w ścisłej czołówce nie tylko w województwie, ale także w Polsce. Zdobywamy rokrocznie tytuł Złotej Szkoły, potwierdzając tym samym, że nie tylko świetnie przygotowujemy młodzież do egzaminów czy olimpiad, ale też jesteśmy szkołą z niepowtarzalnym klimatem, dzięki któremu osiąganie mniejszych czy większych sukcesów jest dużo łatwiejsze - dodał Dobrowolski.

Kliknij i sprawdź:

tekst alternatywny

Najlepsze technika na Podkarpaciu

- Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

- Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować - powiedział Siwiński.

Tytuł najlepszego technikum na Podkarpaciu kolejny rok przypadł Technikum nr 2 przy Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy (18 miejsce w Polsce). Drugie miejsce także bez zmian - Technikum nr 6 (ZSE w Rzeszowie). Na trzecie miejsce, czyli o dwa oczka wyżej, przesunęło się Technikum nr 5 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie.

Kliknij i sprawdź:

tekst alternatywny

Ranking Perspektywy. Kryteria

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z: przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24