Ile kosztują niestacjonarne studia w Rzeszowie? Najdroższa jest medycyna na Uniwersytecie Rzeszowskim

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Sławomir Kowalski / Polska Press
Politechnika Rzeszowska jako jedna z nielicznych uczelni pozwala po uiszczeniu jednej opłaty rekrutacyjnej aplikować na dwa kierunki studiów. A koszt takowej waha się od 85 do 150 zł. W przypadku wyboru kilku kierunków, trzeba zatem głębiej sięgnąć do portfela, najczęściej rodziców. Sprawdziliśmy też, ile kosztują studia niestacjonarne. Dla przykładu, studenci medycyny na Uniwersytecie Rzeszowskim muszą szykować za semestr 16 tys. zł, a za cały cykl kształcenia - 192 tys. zł.

Na Politechnice Rzeszowskiej rekrutacja rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do 14 lipca. Kandydaci muszą pamiętać o opłacie rekrutacyjnej, a ta została ujednolicona jeszcze przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wynosi 85 zł, ale tam, gdzie trzeba sprawdzić uzdolnienia artystyczne - 150, a w przypadku przeprowadzania egzaminu wstępnego, w tym sprawdzianu sprawności fizycznej - 100.

- Nasza uczelnia jako jedna z nielicznych pozwala po dokonaniu jednej opłaty rekrutacyjnej aplikować na dwa kierunki studiów. Po dostaniu się na oba maturzysta wybiera ten, który bardziej mu odpowiada

- tłumaczy Damian Gębarowski, rzecznik prasowy, dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej na PRz.

Ile tu kosztują studia niestacjonarne? Wszystko zależy od kierunku i, czy są to studia pierwszego, czy drugiego stopnia. Patrząc na studia I st., bo te interesują maturzystów, opłaty za semestr wahają się od 2670 do 3940. Dla przykładu, na budownictwie oraz geodezji i planowaniu przestrzennym trzeba zapłacić 3320 zł, biotechnologii - 3940, technologii chemicznej - 3900, informatyce - 3470, bezpieczeństwie wewnętrznym - 2670, logistyce - 2760.

Opłaty za studia II st. oscylują w granicach - 2410 - 3680 za semestr. Inne stawki obowiązują cudzoziemców studiujących po polsku na studiach dziennych. Na I st. wahają się od 900 do 1600 euro. Są też opłaty za studiowanie w języku angielskim, a PRz ma 7 takich kierunków. Stawki za semestr wyglądają tak: budownictwo - 9070 zł, mechatronika - 10 110, biotechnologia - 11 020, inżynieria chemiczna i procesowa - 10 860, elektrotechnika - 11 210, matematyka - 10 190 oraz zarządzanie - 6570.

Politechnika Rzeszowska w nadchodzącym roku akademickim rekrutuje łącznie na 6050 miejsc: na studiach stacjonarnych - 4595 (2970 na studiach I stopnia i 1625 na studiach II stopnia) oraz 1455 miejsc na studiach niestacjonarnych (840 na studiach I stopnia i 615 na studiach II stopnia).

Na Uniwersytecie Rzeszowskim nabór na 58 kierunków studiów potrwa do 16 lipca. Tu wyższą, bo wynoszącą 150 zł opłatę rekrutacyjną muszą zapłacić tylko kandydaci starający się o przyjęcie na: edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, grafikę, instrumentalistykę, jazz i muzykę rozrywkową, sztuki wizualne. Pozostali - 85 zł.

Jeśli chodzi o płatność za studia niestacjonarne, są różnice. Weźmy dla przykładu Kolegium Nauk Medycznych. Za semestr jednolitego magisterskiego kierunku lekarskiego trzeba dać 16 tys. zł. (za cały cykl - 192, a dla porównania np. na Warszawskiej Akademii Medycznej - 253 tys. zł na studiach dziennych i 259 tys. zł na niestacjonarnych), fizjoterapii - 3450, dietetyki, położnictwa I st. - 2750, ratownictwa medycznego - 2500, turystyki i rekreacji oraz wychowania fizycznego - 1800. Na innych wydziałach opłaty za studia niestacjonarne I st. mieszczą się w widełkach: 1500 - 2000.

Opłaty dla cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim to koszt od 500 do 2100 euro za semestr. Uczelnia ustaliła także opłatę za kształcenie na studiach w języku angielskim na kierunku lekarskim (studia stacjonarne jednolite magisterskie, 12 semestrów). To 12,5 tys. euro za rok. Opłata za cały cykl kształcenia: 75 tys. euro. Koszt jednej godziny dydaktycznej: 14,83 euro

A jak jest na uczelniach niepublicznych?

- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia I st. lub jednolite studia magisterskie wnoszą opłatę wpisową 350 zł. Dla kandydatów na studia II st. to 100 zł, ale nie dotyczy absolwentów studiujących u nas w pełnym cyklu studiów. W przypadku, kiedy kandydat wybiera więcej niż jeden kierunek wnosi jedną opłatę wpisową

- mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Tu w ramach jednej opłaty za studia student otrzymuje możliwość studiowania drugiego kierunku i drugiej specjalności. A te opłaty na studiach dziennych wahają się od 2150 do 2450 zł za semestr, na niestacjonarnych od 1900 do 2000.

Rzecznik Pawlak dodaje, że opłata wpisowa podlega zwrotowi w pełnej wysokości, w przypadku rezygnacji przez kandydata z ubiegania się o przyjęcie na studia w WSPiA, do dnia zamknięcia rekrutacji (ostatni dzień składania dokumentów) lub w przypadku nieprzyjęcia kandydata na studia.

- Zwrot następuje, po wypełnieniu „wniosku o zwrot opłaty wpisowej”, wniosek należy dostarczyć osobiście do biura rekrutacyjnego WSPiA.

Ubiegający się o przyjęcie w rzeszowskiej WSIiZ muszą uiścić opłatę rekrutacyjną 85 zł plus wpisową 300 zł. Czesne jest płatne w 10 ratach w ciągu roku akademickiego (5 rat w ciągu semestru). Na studiach stacjonarnych I st. rata wynosi od 560 do 710 zł, na niestacjonarnych - od 490 do 590 zł. Droższe są studia anglojęzyczne - 920 - 2000 zł.

Szczegóły dotyczące konkretnych kierunków, zasad, terminów (w tym opłat) są podane na stronach uczelni. Wszędzie słyszymy, że opłata rekrutacyjna jest wyłącznie na pokrycie kosztów naboru, czyli m.in. na obsługę informatyczną, pocztę, drukowanie dokumentów. Uczelni nie wolno na tym zarabiać.

Domowe syropy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie