Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje grobowiec w Rzeszowie

Józef Lonczak [email protected] 017 867-22-57
Teraz najpopularniejszym materiałem na grobowce i nagrobki jest granit. Fot. Akropol
Teraz najpopularniejszym materiałem na grobowce i nagrobki jest granit. Fot. Akropol
Cena zależy od rodzaju budowli. Czy jest to nagrobek, czy grobowiec i jakie ma wymiary. Ile zatem będzie nas kosztował nowy pomnik?

Od 3 tys. zł

- Ceny nagrobków jednosoobowych zaczynają się od 3 tysięcy złotych, a dwuosobowych od pięciu. Natomiast grobowce dwuosobowe są droższe i kosztują od pięciu tysięcy złotych - odpowiada Stanisław Kisała, właściciel zakładu kamieniarskiego w Rzeszowie.

Bardziej wyszukane są droższe

Oczywiście, im budowla będzie miała bardziej wyrafinowane kształty tym jego cena będzie wyższa. Nowe nagrobki na naszych cmentarzach nie są już takie toporne i proste jak przed laty.

Kamieniarze, pomimo tego, że mają do czynienia z bardziej twardym materiałem, jakim jest granit, to nagrobkom i grobowcom starają się nadawać bardziej miękkie i opływowe kształty, a nawet większe grobowce robią wrażenie bardziej lekkich od tych budowanych 20 lat temu. Wymaga to lepszych narzędzi i większego nakładu pracy, co przekłada się na cenę.

- Jeśli ma być to nagrobek o wyszukanych kształtach, to jego cena może sięgać nawet 10 tysięcy zł. Podobnie odpowiednio wyższe będą ceny grobowców na przykładad dwuosobowych do 12 tysięcy złotych – szacuje kamieniarz.

Granity z Brazylii, RPA, czy Francji

Czy duży wpływ na cenę będzie mieć także kraj pochodzenia granitu? Okazuje się, że ceny zależą bardziej od kolorystyki, odcienia i popularności i trwałości kamienia.

- Teraz mamy granity praktycznie z całego świata. Z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki, Skandynawii, Francji i Hiszpanii. Mamy też granit polski i ten jest lekko lastrykopodobny. Nie polecał bym na grobowce i nagrobki granitów z Ukrainy, bo sa mniej trwałe – mówi Stanisław Kisała.

Chińskie są tańsze, ale…

Na polskich cmentarzach można spotkać coraz więcej nagrobków sprowadzanych z Chin. Ich główną zaletą jest cena o 20, 30, a nawet o 50 proc. niższa od grobowców wykonanych z granitów afrykańskich, amerykańskich, czy europejskich.

Jednak nasi doświadczeni kamieniarze nie mają zaufania do granitów sprowadzanych z Państwa Środka.

- Owszem granity chińskie są tańsze, ale można je stosować z powodzeniem do wnętrz. Natomiast nie cmentarze. Nawet impregnowane płyty po jakimś czasie naciągają wodę, co w naszym klimacie sprawia, że po kilku zimach na grobki z nich wykonane mogą nadawać się do rozbiórki – ostrzegają rodzimi kamieniarze.

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24