Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje studiowanie w Polsce?

www.dlaczego.com.pl
www.sxc.hu
Ile pieniędzy potrzebuje młody człowiek, który rozpoczyna karierę studenta? Ile musi mieć, by starczyło mu na wynajęcie mieszkania, utrzymanie. Podliczyliśmy to. Suma przyprawia o zawrót głowy.

Czy kwota 13 623 zł to dużo? Wydaje się, że to suma leżąca poza zasięgiem przeciętnego absolwenta szkoły średniej.

Gdyby trzeba było wydać ją jednorazowo, większość studentów razem z podaniem o przyjęcie na studia składałaby wniosek o przyznanie kredytu w banku.

Jednak wydatki związane ze studiowaniem rozbite są czasem na tak małe cząstki, że nawet nie zauważamy ich zniknięcia z kieszeni. Bilet do teatru czy na koncert, książka albo film na DVD - to niezbyt duże wydatki, ale także i one składają się na pokaźną kwotę wyprawki studenckiej.

Czego do szczęścia potrzeba

Do tej pory nikt nie pokusił się o wyliczenie całościowych kosztów, z jakimi młody człowiek ma do czynienia, gdy wyprowadza się od rodziców i rozpoczyna życie na własny rachunek w innym mieście. Magazyn "?dlaczego" robi to po raz pierwszy. Aby łatwiej było zrozumieć, czego student potrzebuje, podzieliliśmy jego aktywność na trzy sfery - naukę, karierę oraz rozrywkę. Do każdej z nich dobraliśmy przedmioty lub usługi, za które płaci student i z których korzysta. Określiliśmy także koszt każdego elementu. Na tym etapie mieliśmy czasem wątpliwości, jakie przedziały cenowe stosować, szczególnie przy opisy- waniu sprzętu elektronicznego.

Uznaliśmy jednak, że student - mając wybór na przykład między drogim profesjonalnym aparatem fotograficznym a tym z dolnej półki - częściej wybierze to drugie rozwiązanie. Podobnie w przypadku laptopa. Dlatego chętniej zaniżaliśmy takie kwoty, mając na uwadze praktyczne podejście studentów do wydatków. Określając średnie ceny, korzystaliśmy z ofert sklepów, także tych internetowych.

Ile na jedzenie

Koszt zakupu eleganckich ubrań do pracy, takich jak garnitur, koszula, buty lub damski kostium, zaczerpnęliśmy z Małego Rocznika Statystycznego Polski 2010. Na podstawie opracowań GUS ustaliliśmy również, ile przeciętny student wydaje na jedzenie. Średni koszt czesnego, komunikacji miejskiej oraz wynajmu mieszkania to dane, które w swoim raporcie "(Bez)płatne studia - fakty i mity" zawarli dr Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, oraz dr Bartłomiej Gorlewski, ekonomista wykładający w Szkole Głównej Handlowej. A ponieważ współczesny student nie może obyć się ani bez komórki, ani bez Internetu, do zestawienia dodaliśmy także koszty abonamentu, które ustaliliśmy, analizując najtańsze oferty operatorów komórkowych oraz dostawców Internetu.

Kwota ponad 13 tys. złotych daje do myślenia. Należy jednak mieć świadomość, że z roku na rok koszt wyprawki rośnie. Pokazują to analizy ekonomistów i informacje o cenach z lat poprzednich. Wystarczy prześledzić ceny ubrań, jedzenia, książek i podręczników oraz kosztów związanych z rozrywką.

Cały artykuł dostępny jest na stronie dlaczego.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24