Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile za odbiór śmieci w 2021 roku? Wszystkie oczy zwrócone na rzeszowską spalarnię

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Do 6 października został wydłużony czas na składanie ofert przez firmy, które chcą wywozić w przyszłym roku odpady z Rzeszowa. Przesunięcie wynika z oczekiwania na decyzję właściciela spalarni śmieci, który wciąż negocjuje stawki, za jakie przyjmie w przyszłym roku odpady.

Spółka PGE Energia Ciepła zorganizowała dwuetapowe postępowanie. Szuka w nim dostawców odpadów, które w przyszłym roku będą spalane w jej instalacji działającej przy elektrociepłowni w Rzeszowie. W pierwszym etapie oczekiwała na deklaracje od firm, które miały poinformować przede wszystkim ile odpadów chcą jej dostarczyć do spalenia. Następnie poinformowała zainteresowanych, ile wynosi najwyższa ze złożonych ofert. Teraz w drugim etapie każda z firm znając tę kwotę może złożyć swoją ofertę.

- Postępowanie ofertowe dotyczy dostaw realizowanych przez cały 2021 rok. Nie ograniczamy grona potencjalnych oferentów i zapraszamy do uczestnictwa w niniejszym postępowaniu wszystkich zainteresowanych, którzy są w stanie złożyć wiążące i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oferty. Oferenci składając ofertę w postępowaniu zaproponują cenę rynkową, po jakiej chcą dostarczać w kolejnym roku odpady do naszej instalacji. W pierwszej kolejności umowy zostaną zawarte z podmiotami, które zaoferują najwyższą cenę za zagospodarowanie śmieci – informuje Agnieszka Dietrich z PGE Energia Ciepła.

Chęć dostarczenia odpadów do spalarni zgłosiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, które odbiera i zagospodarowuje odpady z Rzeszowa. Sławomir Progorowicz, prezes miejskiej spółki nie ma wątpliwości, że takie postępowanie PGE ma na celu maksymalizację zysków ze spalania.

- Dwa lata temu spalenie tony śmieci kosztowało 302 zł, teraz już 721 zł, a wyższa cena wynika właśnie ze zmiany sposobu kontraktowania odpadów przez PGE. Owszem, to my składamy oferty i proponujemy ceny, ale znając najwyższą z nich, nie mam innego wyjścia i muszę zawalczyć ceną. Nie mogę zostać z odpadami, które muszę spalić. A tylko z Rzeszowa w przyszłym roku będzie ich ponad 25 tysięcy ton – mówi Sławomir Progorowicz. I przyznaje, że jego firma złożyła juz ofertę w drugiej turze postępowania, ale jej wysokości nie może zdradzić.

- Liczę tylko, że z tego powodu wywóz odpadów w przyszłym roku nie będzie musiał podrożeć, bo kolejny wzrost cen byłby już nie do zaakceptowania przez mieszkańców – dodaje prezes MPGK Rzeszów.

Dopiero po ustaleniu ceny spalania z PGE Energia Ciepła, MPGK będzie mogło oszacować koszty wywozu i zagospodarowania odpadów z miasta w przyszłym roku. Niewykluczone, że na wynik postępowania państwowej spółki czekają także inne firmy, które mogą się zgłosić do miejskiego przetargu na świadczenie usług w mieście w przyszłym roku.

Firma Curulis sporządziła ranking miast powiatowych pod względem kosztów usług komunalnych.

Koszty usług komunalnych w miastach powiatowych w podkarpack...

Otwarcie ofert Urząd Miasta Rzeszowa zaplanował na 6 października na godzinę 12. Na ich podstawie Rada Miasta Rzeszowa będzie musiała uchwalić regulamin wywozu i zagospodarowania odpadów w 2021 roku oraz ustalić wysokość opłat. Mieszkańcy poznają je prawdopodobnie na przełomie października i listopada.


ZOBACZ TAKŻE: Śmieci nad Wisłokiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24