Ile zarabia poseł? Zobacz oświadczenia majątkowe znanych parlamentarzystów

Adam Kielar
Adam Kielar
Ile zarabiają posłowie? Co jest w ich oświadczenia majątkowych? Zobacz majątki znanych polityków wszystkich partii.
Ile zarabiają posłowie? Co jest w ich oświadczenia majątkowych? Zobacz majątki znanych polityków wszystkich partii. Adam Jankowski / Polska Press; sejm.gov.pl
Na stronach internetowych Sejmu opublikowane zostały najnowsze oświadczenia majątkowe posłów. Obywatele mają możliwość spojrzeć, jak wyglądają majątki polityków, co udało im się zgromadzić na kontach i skąd czerpią dodatkowe środki. Portal i.pl przyjrzał się oświadczeniom majątkowym znanych polityków wszystkich partii obecnych w polskim parlamencie. Ile zarabia poseł w polskim sejmie?

Spis treści

Zarobki posłów Zjednoczonej Prawicy. Jak wyglądają majątki liderów ekipy rządzącej?

Liderem obozu Zjednoczonej Prawicy jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Co znajduje się w jego oświadczeniu majątkowym?

Były premier posiada zgromadzone 289 625 zł, jest współwłaścicielem domu o wartości ok. 1,8 mln złotych. Zaciągnął także kredyt w SKOK im. Stefczyka w wysokości ponad 73 tysięcy złotych. Prezes PiS pobiera już także emeryturę.

Znacznie większy majątek zgromadził premier Mateusz Morawiecki, który w przeszłości był między innymi szefem banku BZ WBK. Posiada on między innymi obligacje skarbowe warte ponad 4,4 mln złotych, dom o wartości 1,9 mln złotych oraz mieszkanie warte około 1,1 mln złotych.

To nie wszystkie nieruchomości w jego majątku. Premier posiada jeszcze jeden dom na działce budowlanej o powierzchni 3100 metrów kwadratowych (warty 3,5 mln zł), segment (jest współwłaścicielem w 50 proc.) o wartości ok. 600 tys. zł oraz działkę rolną o powierzchni 2 ha (wartość ok. 200 tys. zł).

Mateusz Morawiecki wspiera potrzebujących

Szef rządu pochwalił się także darowiznami na cele charytatywne. Ich wartość to około 380 000 zł, Mateusz Morawiecki wsparł między innymi uchodźców z Ukrainy, a także osoby w trudnej sytuacji życiowej, w tym dzieci i młodzież.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny oraz lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro posiada około 5 tys. złotych oraz ponad 238 tysięcy dolarów w gotówce. W swoim majątku ma on dwa domy (z czego jednego jest współwłaścicielem w 1/3) warte w sumie prawie 1,2 mln złotych, działkę rolną wartą 165 tys. zł, a także dwie działki leśno-rolne (o łącznej wartości nieco ponad 300 tys. złotych).

Dochody Ziobry pochodzą z pracy jako minister i prokurator generalny, z zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz z diet poselskich. Lider SP wykazał także w oświadczeniu, że w swoim posiadaniu ma broń wartą około 20 tys. złotych.

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki zgromadził niemal 40 tysięcy złotych. Oprócz tego, w jego posiadaniu (jako współwłasność małżeńska) jest dom o powierzchni 220 m2, warty około miliona złotych razem z działką. Razem z żoną posiadają także inną nieruchomość, działkę o powierzchni 1500 m2, o wartości 200 tys. złotych.

Oprócz dochodów jako minister oraz parlamentarzysta, otrzymuje on także pieniądze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ze świadczenia 500+. Czarnek ma także kredyt we frankach szwajcarskich oraz zobowiązanie wobec Kancelarii Sejmu.

Ile zarabia poseł? Majątki posłów Platformy Obywatelskiej

Jak wyglądają zarobki posłów Platformy Obywatelskiej? Grzegorz Schetyna, były przewodniczący ugrupowania, na swoim koncie ma 360 tysięcy złotych oraz 4000 euro. W oświadczeniu zawarł także samochód marki BMW z rocznika 2017.

Ponadto, razem z żoną posiadają kilka nieruchomości. Są to: dom o wartości ok. 1,2 mln złotych jedno mieszkanie warte 350 tys. złotych, kolejne trzy są warte odpowiednio: ok. 1,24 mln zł, 2,275 mln zł (plus 30 tys. za miejsce garażowe) oraz 3,24 mln zł (plus 29 tys. za miejsce).

Jaki majątek zgromadził Sławomir Nitras, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej? Posiada on około 21 tysięcy złotych, 36 tysięcy euro oraz 4 tysiące dolarów oszczędności. W oświadczeniu zawarł także posiadane na współwłasność z żoną mieszkanie o powierzchni 153 m2, warte około 2 mln złotych.

Współwłasność małżeńska państwa Nitrasów obejmuje także dwa samochody – Audi A6 z 2010 roku oraz BMW 1 z 2016 roku. Na zakup mieszkania, wykazanego w oświadczeniu majątkowym, poseł wziął kredyt w wysokości 250 tys. euro, z czego do spłaty pozostało mu ok. 67 tys.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej deklaruje posiadanie (wspólnie z mężem) 452 tysięcy złotych oszczędności. Co ciekawe, niedoszła kandydatka na urząd prezydenta RP oświadczyła, że posiada jedną akcję imienną klubu sportowego Górnik Zabrze, wartą około 100 złotych. Razem z mężem posłanka posiada również dom z działką, warty około 700 000 złotych.

Oprócz dochodów jako posłanka oraz wicemarszałek Sejmu, Kidawa-Błońska otrzymuje także emeryturę oraz przychody z pełnienia funkcji w radzie programowej TVP Polonia. Wśród ruchomości wykazała pamiątki rodzinne (bez podanej wartości) oraz samochód Volkswagwen Phaeton z 2004 roku. Posiada ona także zobowiązania, w tym kredyt konsumencki oraz wzięty w leasing samochód Toyota RAV4.

Kontrowersyjna posłanka KO Klaudia Jachira może się pochwalić sumą 298 tysięcy złotych na koncie. Jest współwłaścicielką domu typu bliźniak razem z bratem (wartość 800 tys. zł), jednego mieszkania wartego 260 tys. złotych oraz drugiego o wartości 500 tys. złotych.

Większość dochodów posłanki pochodzi z działalności parlamentarnej (uposażenie oraz diety), Jachira wykazała także dochód w wysokości ponad 8 tysięcy złotych z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego. Ma także prawie 60 tysięcy złotych kredytu do spłaty, a jej samochód to Renault Clio 2 Storia z 2008 roku.

Oświadczenie majątkowe posłów Lewicy

Ile zarabia przeciętny poseł Lewicy w Polsce?Wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zadeklarował, że posiada ponad 140 tysięcy złotych w oszczędnościach oraz gotówce, jak również 15 tysięcy euro na swoich kontach. Ponadto, w jego posiadaniu są 30 303 akcje firmy Muza SA, warte ponad 193 tysiące złotych. Spłaca również kredyt w euro.

Lider Lewicy posiada na współwłasność warty około 1,5 mln złotych dom o powierzchni 255,51 m2, a także „nieruchomość zabudowaną” o powierzchni 0,4932 ha. Posiadłość ta jest warta – według oświadczenia – 2,5 mln złotych. Czarzasty zarabia również z tytułu wynajmu mieszkania. Zadeklarował też posiadanie ogródka działkowego oraz garażu do użytkowania.

W swoim oświadczeniu majątkowym wicemarszałek Sejmu wykazał też bardzo dużą liczbę przedmiotów z kategorii mienia ruchomego, w tym jacht motorowy, wyroby ze srebra i złota, bibliotekę, kilka polis ubezpieczeniowych czy też obrazy.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska nie posiada własnej nieruchomości. Posłanka wykazała za to około 12 tysięcy złotych na rachunku bankowym oraz w gotówce. Wykupiła ona również polisę na życie, jest również właścicielką ponad 11 tysięcy udziałów w firmie Gummipol sp. z o.o., które są warte ponad 1,056 mln złotych.

Była rzeczniczka SLD jest posiadaczką jachtu Antilla 22 z silnikiem, wartego 32 tys. złotych, a także (na współwłasność) łodzi kabinowej Bahia 20, wartej 70 tys. złotych. Ponadto, Żukowska ma kilka zobowiązań do spłaty, w tym dwie pożyczki konsumpcyjne, a także leasing na samochód w Volkswagen Bank.

Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy (kiedyś w Nowoczesnej) ma niewielkie środki pieniężne na swoich kontach. Posiada za to dom o powierzchni 156 m2 na współwłasność. Nieruchomość jest warta 550 tysięcy złotych. W oświadczeniu zaznaczyła, że ma swoją działalność gospodarczą, którą jednak zawiesiła w 2015 roku, kiedy weszła do Sejmu.

Oprócz dochodów poselskich, Scheuring-Wielgus otrzymuje wynagrodzenie za zasiadanie w radzie programowej TVP. W oświadczeniu zamieściła także dwa samochody – Saab 900i 2.0 turbo (na współwłasność) oraz Opel Astra (własność). Posłanka spłaca także trzy kredyty oraz kartę kredytową.

Lider partii Razem, Adrian Zandberg, razem z żoną posiada około 80 tysięcy złotych. Posiadają także mieszkanie o powierzchni 95 m2, które ma wartość 1,25 mln złotych.

W jego oświadczeniu znajduje się także samochód Ford Focus z roku 2018. W sekcji dochodów zamieścił jedynie uposażenie poselskie, diety oraz członkostwo w Radzie Ochrony Pracy.

Polskie Stronnictwo Ludowe. Co posłowie zadeklarowali w oświadczeniach majątkowych?

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław-Kosiniak Kamysz posiada 25 tysięcy złotych oszczędności, jak również 5 tysięcy w funduszu inwestycyjnym. Jest właścicielem mieszkania o powierzchni ponad 86 m2, które jest warte 650 tysięcy złotych. W jego posiadaniu jest warta 28 tysięcy działka rolna (0,22 ha), połowa kolejnej działki rolnej wartej 22 tysiące złotych, połowa działki budowlanej (wartość 220 tys. zł) oraz garaż.

Dochody byłego ministra pracy opierają się na pracy sejmowej, ale zarabia on również na wynajmie mieszkania. W oświadczeniu zadeklarował sprzedaż za 38,5 tys. zł samochodu Volkswagen Passat, a także spłacanie kredytu konsumpcyjnego, pożyczki z Sejmowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz karty kredytowej.

Były szef resortu rolnictwa Marek Sawicki wykazał posiadanie 110 tysięcy złotych oszczędności. Polityk PSL posiada razem z żoną dom o wartości 400 tysięcy złotych, a także gospodarstwo rolne o powierzchni 4 ha.

Wśród ruchomości posła Ludowców znajdują się ciągnik Ursus 4514, samochody Skoda Oktavia, Ford Focus oraz Toyota Avensis.

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, zgromadził 60 tysięcy złotych. Posiada także obligacje skarbowe, warte 205 920 zł. Jest również właścicielem mieszkania o powierzchni 44,75 m2 z udziałem w częściach wspólnych. Nieruchomość jest warta 280 tysięcy złotych.

To nie wszystko. Zgorzelski zadeklarował w oświadczeniu jeszcze dwa inne mieszkania, z czego jedno jest warte 562 500 zł, a drugie – ponad 293 tys. złotych. Ponadto, należą do niego garaż oraz miejsce postojowe o wartości 40 tys. złotych. Posiada on także samochód Volvo XC 60.

Konfederacja Wolność i Niepodległość. Zobacz majątki znanych polityków

Krzysztof Bosak, szef koła Konfederacji zadeklarował posiadanie 26 755 złotych, 1,52 euro, a także kryptowalut. W jego majątku znaleźć można 0,05774 Bitcoina (BTC), 0,0287 Ethereum (ETH) oraz 0,3899 EthereumPOW (ETHW).

Na współwłasność z żoną państwo Bosak mają działkę o powierzchni 1968 m2 (bez podania jej wartości), a także samochód Volvo V60.

Kontrowersyjny poseł Konfederacji Grzegorz Braun w swoim oświadczeniu majątkowym zamieścił informację o zgromadzeniu środków pieniężnych w wysokości ponad 3 tysięcy złotych oraz 27,5 dolara. Nie zadeklarował posiadania żadnych nieruchomości.

W sekcji dochodów wykazał uposażenie poselskie oraz diety, oskarżył jednak Prezydium Sejmu o „systematyczne okradanie go”. Braun zarabia również na tantiemach oraz emisji jego filmów w internecie. Z tego tytułu otrzymał ponad 74 tysiące złotych.

Ile zarabia poseł? Sprawdź, co posiadają politycy ruchów Polska 2050 oraz Kukiz’15

Joanna Mucha, posłanka partii Polska 2050, była minister sportu, posiada 50 tysięcy złotych oszczędności. Ponadto, w oświadczeniu zamieściła własnościowe mieszkanie o powierzchni 117 m2, którego wartość wynosi 528 750 zł.

Oprócz dochodów z działalności parlamentarnej, posłanka Polski 2050 wpisała do oświadczenia majątkowego także zarobki z umowy zlecenia, które otrzymała ze Szkoły Wyższej Polityki Społecznej. Mucha ma także samochód Fiat 500x z rocznika 2018.

Ile zarabia poseł Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz 15'? Według oświadczenia zgromadził nieco ponad 5 tysięcy złotych. Jest on posiadaczem domu o powierzchni 450 m2, wartego 1,5 mln złotych, a ponadto spółdzielczego mieszkania o wartości 350 tys. złotych, jak również 0,6 ha łąki (wartej 15 tys. złotych).

W oświadczeniu majątkowym wykazał dochody poselskie, a także dochód żony oraz zarobki z tytułu praw autorskich. Jest także właścicielem samochodu Audi Q7 (rocznik 2009). Paweł Kukiz spłaca także kredyt hipoteczny na budowę domu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Otwarcie lokali wyborczych za:

Otwarcie lokali wyborczych za:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia poseł? Zobacz oświadczenia majątkowe znanych parlamentarzystów - Portal i.pl

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miki
No właśnie obecnie posłowie za Kaczyńskiego zarabiają pieniądze natomiast za Tuska zarabiali tyle ile zdążyli nakraść i ukryć A to jest różnica
P
Pato powinna wisieć
1 czerwca, 22:19, Pis won:

Ale rodzine ustawia , dzieci mówią że tatusiu pisowcu ale taka prace żebym nie musiał chodzić do niej

1 czerwca, 22:53, Pato k prawica:

Najlepszy był syn czarneckiego , naje bany spał na ławce, w wytrzeźwialki matka po niego przylazła, a.ojciec k wyłudzać.kase z UE

1 czerwca, 22:54, Dlatego sra m na pato pra:

Mejza dzieci leczył, a potem.cala.ta ekipa co.sprxedawala.nadzieje za setki tys zł obdsadzona w spółkach skarbu państwa.

To nic , moralizator z kur wizji , szbrowal groby , szukał złotych zębów i kosztowności, kupował.dzieci od alfonsów, chodził do bur del, kradł, gwalcicl i prawie zabił szprzedawczynie jak go zlapapla jak ukradł żel do mycia kibla czy coś tam

D
Dlatego sra m na pato pra
1 czerwca, 22:19, Pis won:

Ale rodzine ustawia , dzieci mówią że tatusiu pisowcu ale taka prace żebym nie musiał chodzić do niej

1 czerwca, 22:53, Pato k prawica:

Najlepszy był syn czarneckiego , naje bany spał na ławce, w wytrzeźwialki matka po niego przylazła, a.ojciec k wyłudzać.kase z UE

Mejza dzieci leczył, a potem.cala.ta ekipa co.sprxedawala.nadzieje za setki tys zł obdsadzona w spółkach skarbu państwa.

P
Podatnik
Zjednoczona Prawico kiedy wreszcie zlikwidujcie podwójne opodatkowanie spadków z zagranicy, w wyniku którego polskim spadkobiercom zostają grosze a niekiedy przyjmowanie spadku w ogóle staje się nieopłacalne. Dzieje się tak dlatego, że pobieracie drugi podatek od tego samego przychodu. Jakby tego było mało, to jeszcze ten drugi podatek naliczacie od wartości spadku w dacie zgonu spadkodawcy, bez możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatku zapłaconego za granicą oraz innych bardzo wysokich kosztów, od poniesienia których nie można się uchylić. Jesteście katolikami ale takimi, którzy wyszarpują spadkobiercom pieniądze nad grobami spadkodawcow. Jesteście konserwatystami ale takimi, którzy mają za nic wolę zmarłych wyrażoną w testamentach i urządzają sobie kpiny z zaufania przedstawicieli starej emigracji do Starej Ojczyzny. Jesteście patriotami ale takimi, którym łatwo przychodzi używanie Państwa Polskiego do hańbiacej roli hieny cmentarnej. Jesteście społecznymi wrażliwcami ale takimi, którzy przez całe 8 lat byli ślepi i głusi na drastyczną krzywdę którą sami wyrządzali. Jesteście prawi i sprawiedliwi ale tylko wtedy, gdy przynosi to Wam polityczne profity. Państwa istnieją tylko dlatego, że są ludzie którym na tym zależy i że jest ich wystarczająco wielu. Dlatego uważam, że ciągłe powiększanie grupy osób, które wskutek podatkowej grabieży niosą przez życie zapiekły żal i bezsilny gniew wobec Państwa Polskiego jest bardzo nierozważne i krótkowzroczne. Wobec powyższego albo zróbcie to, co powinniście zrobić dawno temu albo przestańcie udawać kogoś, kim najwyraźniej nie jesteście.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie