Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu urzędników na Podakarpaciu jest w wielu emerytalnym?

Małgorzata Motor
Archiwum
Sprawdziliśmy, ilu urzędników na Podkarpaciu jest w wieku emerytalnym. Rekordzista ma 78 lat!

Wśród pięciu sprawdzonych przez nas urzędów w regionie, w każdym pracuje co najmniej kilka osób w wieku emerytalnym.

Najwięcej urzędników w podeszłym wieku zatrudnia wojewoda. W ub. roku na emeryturę przeszło 9 osób, ale i tak 31 pracuje dłużej niż wymaga od nich prawo. - Zatrudnieni są najczęściej na stanowiskach zaliczanych do grup wspomagających, specjalistycznych oraz samodzielnych. To przykładowo główny specjalista, starszy inspektor wojewódzki czy inspektor wojewódzki - wyjaśnia Małgorzata Oczoś z Urzędu Wojewódzkiego.

Kobiety wolą pracę od emerytury

Najstarszy z urzędników ma 66 lat, ale już zapowiedział, że w maju zamierza przejść na emeryturę. To rzadkość w przypadku mężczyzn, bo panowie rozwiązują stosunek pracy zazwyczaj rok przed osiągnięciem faktycznego wieku emerytalnego. W przypadku kobiet sytuacja jest odmienna. Pracują najczęściej zwykle rok po osiągnięciu uprawnień.

Nie jest to jednak regułą. W Urzędzie Miasta w Rzeszowie rozwiązuje się umowę najczęściej wtedy, kiedy urzędnik co najmniej od pół roku mógłby pobierać świadczenie. Kierownictwo urzędu nie zmusza nikogo do takiej decyzji, bo są to zazwyczaj wysoko wykwalifikowani specjaliści, których brakuje na rynku pracy.

- Wśród osób w wieku emerytalnym mamy geodetów, specjalistów od funduszy unijnych czy komunikacji.

Trudno o ich następców, dlatego ciężko się nam z nimi rozstawać - podkreśla Maciej Chłodnicki z UM w Rzeszowie.

Doświadczenie w cenie

W podobnym tonie wypowiada się też Wiesław Bek z Urzędu Marszałkowskiego. - Jeśli tylko stan zdrowia pozwala i te osoby wykazują wciąż chęci do pracy, to pracują. I dobrze, bo trudno takich urzędników zastąpić. Ich wieloletnie doświadczenie jest bezcenne, a na studiach nie da się go nabyć - zauważa rzecznik.

W Urzędzie Miasta w Krośnie pracownicy najczęściej rozwiązują umowę o pracę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego. Głównie kobiety, bo mężczyźni decydują się na ten krok wcześniej, zwykle 2,5 roku przed emeryturą. Skutek? Na ponad 200 pracowników trzech jest obecnie w wieku emerytalnym.

Na zachętę ekstra dodatek

W przemyskim urzędzie wprowadzono system motywujący do przejścia na emeryturę. Ci, którzy zdeklarują się na dwa lata przed osiągnięciem wieku na rozwiązanie umowy, dostają ekstra dodatek przedemerytalny od prezydenta.

- Nasza polityka kadrowa zachęca do odejścia na emeryturę - przyznaje Witold Wołczyk z UM w Przemyślu. - Te dwa lata to czas, kiedy możemy przygotować następcę do przejęcia obowiązków. Takie rozwiązanie pozwala na zatrudnienie rozpoczynających karierę zawodową pod okiem doświadczonych urzędników - dodaje rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24