Im więcej zabezpieczeń, tym gorzej dla złodzieja auta

  Im więcej zabezpieczeń, tym gorzej dla złodzieja auta

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Im więcej zabezpieczeń, tym gorzej dla złodzieja auta

  ©Krzysztof Kapica

  Rozmowa z Wiktorem Kotowiczem z rzeszowskiego salonu Subaru Sobiesław Zasada Automotive.
  Im więcej zabezpieczeń, tym gorzej dla złodzieja auta

  ©Krzysztof Kapica

  - Od początku roku na Podkarpaciu skradziono już ponad 50 samochodów. Złodzieje kradną wszystko, od "maluchów", przez popularne osobówki, po auta dostawcze i tiry. Czy można się przed nimi zabezpieczyć?

  - Na pewno można znacznie zminimalizować ryzyko kradzieży pojazdu. Na rynku od lat dostępne są zabezpieczenia, które z upływem czasu ewoluują. Klasyczne alarmy wyposażane są w nowe czujniki, "inteligentne" centrale czy zmienne kody komunikacji. Dotyczy to też immobilizerów.

  Także wśród zabezpieczeń mechanicznych widać duży postęp. Klasyczne "laski" na kierownicę zastępowane są osiowymi blokadami całego układu kierowniczego, a trzpienie blokad zmian biegów są mocniej zabudowane i wykonuje się je z coraz lepszych materiałów.

  - Zdaniem policjantów dla wprawnego złodzieja pokonanie średniej klasy zabezpieczeń to zajęcie na ok. 5 minut. Czy są urządzenia, które trudniej sforsować?

  - Ciągle niezłą alternatywą lub uzupełnieniem typowych urządzeń są ukryte wyłączniki czy niewidoczne zbliżeniowe immobilizery odcinające różne układy, w różnych miejscach. Coraz więcej osób decyduje się też na systemy nowej generacji, oparte o GPS, z powiadamianiem w przypadku zmiany pewnych parametrów w pojeździe. Coraz częściej też spotykam się z zainteresowaniem znakowaniem pojazdu (kod DNA - w Subaru standardowo), które ma niewątpliwie profilaktyczne znaczenie. Polega to na oznaczeniu tym samym kodem wielu części samochodu.

  - Coraz więcej kierowców decyduje się na usługę śledzenia auta przez satelitę. Na czym ona polega i jakie daje możliwości?

  - Zasada działania jest dosyć prosta, a możliwości wynikające z obecności GPS sprzężonego z GSM w samochodzie, trudno opisać, nawet w obszernym artykule. W skrócie: w przypadku zmiany pozycji samochodu, szarpnięcia, holowania, uniesienia pojazdu, spadku napięcia w instalacji elektrycznej, czy zajęcia miejsca na fotelu (czujnik obciążenia), właściciel zostaje natychmiast telefonicznie poinformowany o zdarzeniu.

  Zarówno on jak i policja może stale, w czasie rzeczywistym, obserwować ruch pojazdu na ekranie komputera, czy w skrajnym przypadku można spowodować wyłączenie silnika i zablokowanie pojazdu. Dodatkowo, kierując samochodem możemy, poprzez naciśnięcie jednego przycisku, wezwać pomoc w razie napadu.

  - Co sądzi pan o stosowaniu wielu zabezpieczeń jednocześnie?

  - Na pewno ma sens dobre nowoczesne zabezpieczenie elektroniczne, myślę tu zawłaszcza o GPS, wspartym urządzeniem mechanicznym. Wówczas potencjalny złodziej musi dysponować sporą wiedzą w zakresie nowoczesnej elektroniki popartą umiejętnościami manualnymi i warsztatem ślusarskim.

  - A może po prostu najlepiej wykupić polisę auto-casco?

  - Polisa przede wszystkim. Zwłaszcza, że ubezpieczyciele wymagają stosownych zabezpieczeń w zależności od wartości przedmiotu. Na pewnym pułapie monitoring GPS pojawia się jako warunek konieczny w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre proponują zniżki w składce za posiadanie systemu opartego o GPS.

  Moim zdaniem przyszłość w tej dziedzinie należeć będzie właśnie do rozwiązań opartych na wykorzystaniu satelitów i systemów biometrycznych. To na razie nowość, która moim zdaniem w niedługim czasie, z wystaw motoryzacyjnych zawita do warsztatów. Innowacyjne rozwiązania biometryczne, oparte o linie papilarne, czy skanowanie żył dłoni, wsparte szybkim algorytmem będą trudnym do złamania zabezpieczeniem.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo