IME. Nicki Pedersen najlepszy także w Togliatti

Marek Bluj
Nicki Pedersen wygrał zawody IME w rosyjskim Togliatti.
Nicki Pedersen wygrał zawody IME w rosyjskim Togliatti. ARCHIWUM
Nicki Pedersen wygrał w Togliatti II finał indywidualnych mistrzostw Europy. Duńczyk prowadzi w klasyfikacji generalnej czempionatu po II rundach. 2 miejsce zajął Emil Sajfutdinow i zawodnik ten jest także drugi po II turniejach. Trzeci w wielkim finale był Patryk Dudek.

Polak świetnie wystartował, ale fantastycznie dysponowany Pedersen wyprzedził go. Następnie to samo zrobił ulubieniec miejscowej publiczności Sajfutdinow.

Powtórka i baraż

Bieg finałowy powtarzano. W pierwszej próbie, na wyjściu z pierwszego łuku doszło do kontaktu między Martinem Vaculikiem i Pedersenem. Duńczyk upadł, wyścig przerwano, a sędzia uznał, że zawinił Słowak i wykluczył go z powtórki.

Sajfutdinow i Vaculik zapewnili sobie start w wielkim finale po zasadniczej części zawodów. Vaculik, który broni tytułu, zgromadził po 20 wyścigach 14 oczek, a Sajfutdinow 13.

Dwóch pozostałych uczestników finału wyłonił wyścig barażowy, którego wyniki nie liczyły się w ostatecznej punktacji. Po świetnym stracie i mądrej jeździe przy krawężniku zwyciężył Patryk Dudek, przed Pedersenem oraz Peterem Kildemandem i Juricą Pavliciem.

Reszta Polaków słabiej

W decydującej gonitwie pod taśmą stanęli Vaculik, Sajfutdinow, Dudek i Pedersen. Vaculik wybrał w finale drugie pole startowej, które było najbardziej fortunne w poprzedniej części turnieju, ale nieco przesadził.

Pozostali Polacy startujący w Togliatti spisywali się poniżej oczekiwań i możliwości. Janusz Kołodziej zdobył 6 punktów (9. pozycja), Adrian Miedziński wywalczył punkt mniej (12). Tomasz Gollob wygrał jeden bieg, raz był trzeci, co dało 4 punkty i zakończył zawody na 14. lokacie. Kenni Larsen, Duńczyk startujący w barwach PGE Marmy Rzeszów, niczym nie zaimponował - 3 punkty dały mu 15., miejsce.