Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Rzeszowskim. Na uczelni będzie sporo zmian

Beata Terczynska
Uniwersytet Rzeszowski zainaugurował dziś rok akademicki 2019/2020. Pełen zmian - wygaszono 12 wydziałów i powołano 4 kolegia dziedzinowe: nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i medycznych.

- Obecny rok będzie pierwszym, w którym będziemy pracować w nowej strukturze - podczas uroczystości mówił prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Na czym polegają te zmiany? Ich istotą jest wygaszenie 12 wydziałów i powołaniu 4 silnych kolegiów dziedzinowych – nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i medycznych, którymi od dziś zarządzają prorektorzy. Piąty prorektor będzie czuwał nad dydaktyką, za którą z kolei będą odpowiedzialni 4 dziekani kolegialni

- mówił.

- Tak ważne obecnie badania naukowe będą realizowane w 21 instytutach jednodyscyplinowych, a za ich jakość muszą wziąć odpowiedzialność dyrektorzy, zwolnieni z obowiązków troski o dydaktykę. Od 1 października działa też zorganizowana na odrębnych niż do tej pory zasadach Szkoła Doktorska, w której do stopnia doktora aspirować będzie 25 osób. Administracja uczelni także została już znacząco zrestrukturyzowana, adekwatnie do potrzeb i zadań, jakie stoją przed uniwersytetem. Zmiany są konieczne, aby odnaleźć się w świecie coraz większej konkurencyjności, do jakiej zmusza nas nowe prawo - tłumaczył rektor.

Mury Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz pierwszy przekroczyło dziś 6795 osób. To grupa studentów pierwszego roku studiów I i II stopnia (jest to wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 151 osób). Są to szczęśliwcy, którzy wyprzedzili w postępowaniu rekrutacyjnym konkurencję, która była niemała - 16 765 chętnych (w tym 13 690 na studia stacjonarne).

Na uczelni studiuje w sumie 18 159 osób (w tym 14 159 na studiach stacjonarnych). W tej liczbie jest 324 cudzoziemców (107 przyjętych na I rok).

UR to także 2085 pracowników, w tym 1265 nauczycieli akademickich.

- Rekrutacja to nie jedyny powód do radości - mówił rektor i wymieniał inne. - To m.in. kolejne 4 uprawnienia akademickie – doktorskie w dyscyplinach: nauki medyczne, prawne, o technologii żywności i żywienia oraz o polityce (w sumie UR posiada 17 uprawnień doktorskich i 5 habilitacyjnych). Dalej: uzyskane liczne wyróżnienia i nagrody, zdobyte kolejne granty badawcze, zamknięcie dodatnim wynikiem roku 2018 oraz stabilizacja bieżących finansów uczelni, realizacja wielu inwestycji i remontów, z których najważniejsze to: Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne (wartość 51 mln zł), Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych (17 mln zł), Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (13,5 mln zł).

Uniwersytet Rzeszowski kształci studentów na 58 kierunkach.

- Moi drodzy, bardzo się cieszę, że wasz wybór padł na Uniwersytet Rzeszowski. To bardzo mądra decyzja. Jesteśmy uczelnią, która znajduje się na linii wznoszącej, co szczególnie dotyczy tak ważnej dziś jakości badań naukowych i kształcenia

- rektor zwrócił się do studentów.

- O sukcesach waszych starszych kolegów świadczą uzyskiwane w każdym roku Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ubiegłym było ich 9). Pamiętajcie, że studia nie są prostą kontynuacją edukacji szkolnej. Uniwersytetu nie można traktować wyłącznie jako miejsca zdobywania wiedzy, trzeba nauczyć się samodzielnego myślenia nie tylko w zakresie określonego kierunku studiów. Okazuje się, że nie jest to postulat nowy, bowiem już w XVI wieku Mikołaj Rej zanotował, że: "Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie, lecz złe od dobrego rozeznać rozumie". Absolwent uniwersytetu powinien się charakteryzować umiejętnością diagnozowania współczesnego świata. Nie wypada mu nie rozumieć tak otoczenia przyrodniczego, jak i społecznego, a jako inteligent powinien czuć ducha humanizmu, przekładającego się na czynny (a może nawet twórczy) odbiór kultury i pielęgnowanie przeszłości. Właśnie taki model holistycznego kształcenia państwu oferujemy. Życzę, aby studia były czasem spełniania marzeń i twórczego rozwoju własnych, szerokich horyzontów.


ZOBACZ TEŻ: Uniwersytety otwierają kierunki e-sportowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24