Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza na Podkarpaciu

Józef Lonczak
Józef Lonczak
W Sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęto obchody Roku Ignacego Łukasiewicza, który patronuje też tej uczelni.
W Sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęto obchody Roku Ignacego Łukasiewicza, który patronuje też tej uczelni. Fot. Beata Motyka PRz
- W związku z dzisiejszą inauguracją obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, mamy obowiązek promować działania tego znanego syna podkarpackiej ziemi, którego dokonania były innowacyjne i wprowadziły gospodarkę całego świata na nowe tory - mówił Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

To nie przypadek, że właśnie 8 marca br., dokładnie w 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza w Sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej miała miejsce konferencja prasowa rozpoczynająca obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza” na Podkarpaciu. Przedstawiono w jej trakcie najważniejsze przedsięwzięcia związane z rocznicowymi obchodami.

- Życiorysem Ignacego Łukasiewicza można by obdzielić wiele osób. Dlatego bardzo mocno będziemy też promować jego postać podczas Światowej Wystawy EXPO w Dubaju. Chcemy tam pokazać, że pierwsza rafineria ropy naftowej na świecie powstała nie w Teksasie, czy w Rumunii, ale właśnie u nas, na Podkarpaciu - podkreślał marszałek Ortyl.

Prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej przypomniał, że właśnie ta uczelnia była jednym z sygnatariuszy listu o ustanowienie przez Sejm RP roku 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”. Podkreślał, że głównym zadaniem tej uczelni, której od 50 lat patronuje właśnie Ignacy Łukasiewicz, będzie pokazanie, że ta wybitna postać może inspirować także w obecnych czasach.

- Chcemy promować Łukasiewicza, jako przemysłowca i zwolennika działań innowacyjnych. Będziemy o tym mówić już niebawem w Dubaju. Tu natomiast w ramach obchodów przymierzamy się, aby powstał m.in. mural poświęcony Łukasiewiczowi oraz ławka Łukasiewicza, a uczelniany chór przygotowuje musical - wyliczał prof. Piotr Koszelnik.

Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie zaprezentował srebrną monetę „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza” o nominale 10 zł, której emisję NBP zaplanował także na 8 marca br. Na rewersie jest wizerunek I. Łukasiewicza, prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

- Ta kolekcjonerska moneta jest wyemitowana w nakładzie do 10 tysięcy sztuk. Jest wyjątkowo piękna i wykonana ze srebra najwyższej próby - podkreślał Jerzy Guniewski, dyrektor Oddziału NBP w Rzeszowie.

Dyrektor dodał, że Oddział NBP włącza się też w inne wydarzenia poświęcone naszemu wielkiemu rodakowi i odkrywcy. W rzeszowskim Oddziale banku już można oglądać wystawę „Ignacy Łukasiewicz w numizmatyce”. NBP przygotował także film dokumentalny pt. „Łukasiewicz - pionier społecznego zaangażowania biznesu” o dokonaniach wynalazcy lampy naftowej.

Ignacy Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach obecnie gm. Padew Narodowa, pow. mielecki. Tam we wtorek bm. złożono kwiaty.

W Padwi Narodowej ks. bp Edward Frankowski przewodniczył mszy św. Po niej, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 200. rocznicę urodzin znakomitego rodaka. Następnie w Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza odbyła się konferencja naukowa o życiu i działalności tego podkarpackiego odkrywcy i patrioty. Zaprezentowano też tam oprócz ww. monety także książkę „Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24