Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indiana Jones znów w kinach

Piotr Samolewicz
66-letni Harrison Ford znów wyrusza w świat, w poszukiwaniu przygód.
66-letni Harrison Ford znów wyrusza w świat, w poszukiwaniu przygód. Fot. UIP
Po 19 latach na ekrany kin powraca wielki łowca przygód Indiana Jones. Możecie być pewni, że i tym razem wyjdzie cało z opresji.

Gdy w 1981 roku do kin wszedł film Stevena Spielberga "Poszukiwacze zaginionej arki" według pomysłu jego przyjaciele George'a Lucasa, obaj panowie byli już dobrze zadomowieni w Hollywood. Spielberg wyreżyserował m.in. przebój "Szczęki", a Lucas liczył pieniądze po sukcesie "Gwiezdnych wojen".

Postać archeologa dzielącego życie między uniwersyteckim zaciszem, a podróżowaniem w poszukiwaniu przygód i cennych dzieł sztuki wymyślił Lucas, wzorując się na amerykańskich filmach przygodowych z lat 30. i 40. oraz groszowych powieści w odcinkach.

Indiana Jones Forda

Indiana Jones nazywał się najpierw Smith. Nazwisko nie podobało się Spielbergowi, Lucas wymyślił więc nowe. Imię bohater odziedziczył po ulubionym psie Lucasa. Debiutantem był natomiast Harrison Ford. Co ciekawe, Ford, który wcześniej zagrał tylko Hana Solo w "Gwiezdnych wojnach" i podrzędne rólki w innych filmach, nie był faworytem w wyścigu do tej roli. Typowano m.in. Toma Sellecka i Nicka Nolte. Gdy Selleck odmówił przyjęcia roli, otrzymał ją Ford.

Aktor z wyczuciem nadał postaci rys zawadiaki, który z szelmowskim uśmiechem wygrywa z przeciwnościami dzięki szczęśliwemu losowi i sprytowi. Bohatera wyposażono w takie atrybuty, jak skórzaną kurtkę, kowbojski kapelusz, koszulę w kolorze khaki, chlebak i trzymetrowy bat. Uroku dodawała mu blizna na brodzie, pamiątka po starciu z lwem. Przeciwnikami Indy'ego byli hitlerowcy szukający Arki Przymierza.

"Poszukiwacze zaginionej Arki" - 1936. Naziści wierzą, że jak zdobędą Arkę Przymierza, zdobędą władzę nad światem. Przeszkadza im archeolog dr Jones.

"Indiana Jones i świątynia Zagłady" - 1935. Indiana wpada na trop świętych kamieni Sankary w Indiach.

"Indiana Jones i Ostatnia krucjata" - 1938. Indiana szuka ojca, który zaginął podczas poszukiwań kielicha świętego Graala.

"Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki" - lata 50. Peru. Indiana wyrzucony z college'u szuka legendarnej czaszki.

Grunt to zabawa

Film nie wyrażał żadnej ideologii - miał bawić, dostarczając widzom egzotycznych plenerów, pościgów, walk, zabawnych gagów oraz tajemnicy. Zamysłem Spielberga i Lucasa było pastiszowe nawiązanie do starego Hollywood, gra kiczem filmów klasy B oraz widowiskowość nowego Hollywood.

Sześć Oscarów

"Poszukiwacze zaginionej arki" przynieśli krociowe zyski. Tak narodziła się nowa seria godna przygód Tarzana, Zorro czy Bonda. W 1984 roku powstał "Indiana Jones i świątynia przeznaczenia", w którym bohater uwalnia dzieci porwane z indyjskiej wioski przez wyznawców bogini Kali i walczy o odzyskanie bezcennego kamienia (w tej części partnerują mu naiwna blondynka i chiński chłopiec Shorty).

W "Indianie Jones i ostatniej krucjacie" (1989) archeolog szuka Świętego Graala, czyli kielicha Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Wprowadzono postać ojca bohatera, Henry'ego Jonesa (Saen Connery), traktującego dorosłego Indianę jak dziecko. Trzecia część po krwawej, miejscami utrzymanej w konwencji horroru "dwójce", była powrotem do lekkiego humoru "Poszukiwaczy...". Trylogia zdobyła łącznie sześć Oscarów, zarobiła ponad miliard dolarów. Indiana Jones trafił także do telewizji. W trzech serialach grali go różni aktorzy.

Spielberg bez entuzjazmu

Spielberg, który zaczął podejmować coraz poważniejsze tematy (m.in. "Lista Schindlera"), nie był entuzjastą nakręcenia czwartej części. Ostatecznie przekonał go operator Janusz Kamiński, wymyślając, że nowy film w warstwie wizualnej będzie wzorowany na trylogii z lat 80. bez komputerowego zadęcia współczesnych produkcji.

Prace nad scenariuszem trwały kilkanaście lat, zaangażowano najlepszych specjalistów, m.in. reżysera "Szóstego zmysłu" M.Night Shyamalana. Ostatecznie pod scenariuszem podpisany jest David Koepp, autor scenariuszy do "Parku Jurajskiego" i "Mission Impossible".

"Indiana Jones i Królestwo kryształowej czaszki" rozgrywa się w roku 1957. Przeciwnikiem Indiany nie są już hitlerowcy, ale wywiad Związku Radzieckiego. Zmagania toczą się o Kryształową Czaszkę ze świątyni Akator. Jak radzi sobie 66-letni aktor (dla odmłodzenia scenarzyści dodali postać syna archeologa) można sprawdzić już dziś, w dniu prapremiery filmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24