Informatyk: dobry program antywirusowy to podstawa

  Informatyk: dobry program antywirusowy to podstawa

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Informatyk: dobry program antywirusowy to podstawa

  ©Archiwum

  Rozmowa z Bartłomiejem Hydryńskim, właścicielem serwisu komputerowego Barth w Rzeszowie.
  Informatyk: dobry program antywirusowy to podstawa

  ©Archiwum

  - W dzisiejszych czasach nie ma chyba internauty, którego komputer nie został zaatakowany przez wirus. Co to takiego?

  - To program napisany tylko po to, aby uprzykrzyć życie innemu użytkownikowi komputera. W internecie liczba wirusów jest tak duża, że trudno ją określić. Najczęściej przenosimy je na pendrive'ach, i łapiemy w internecie. Większość z nich nie jest specjalnie szkodliwa. Zmieniają tło pulpitu, blokują wysyłanie e-maili.

  - W domowych warunkach najczęściej łapiemy robaki i konie trojańskie. Jak z nimi walczyć?

  - Z robakiem można sobie poradzić przy pomocy zwykłego programu antywirusowego. Koń trojański to znacznie poważniejszy problem. To program, który samodzielnie instaluje się na dysku naszego komputera, a następnie udostępnia nasze dane na zewnątrz. Takie wirusy przy pomocy specjalnych programów tworzą często młodzi ludzie, którzy zwyczajnie chcą zrobić innym na złość. Najczęściej nie kradną naszych danych. Trojany mają to do siebie, że nawet po usunięciu za jakiś czas ujawniają się ponownie. Aby pozbyć się takiego niechcianego gościa, najlepiej od nowa zainstalować system operacyjny.

  - Historia zna jednak i takie przypadki, gdy przez konia trojańskiego ludzie tracili z konta wszystkie pieniądze.

  - Rzeczywiście, nawet niedawno głośno było o kłopotach z serwisem internetowym ING Banku Śląskiego. Hakerzy, którzy się do niego włamali kradli użytkownikom hasła dostępu do kont bankowych.

  - Czy przed "trojanami" można się ustrzec?

  - To trudne i możliwe tylko częściowo. Służy do tego oprogramowanie blokujące dostęp do komputera z sieci. Ale z nim hakerzy także potrafią sobie radzić, np. szukając w nim luk. Aby zminimalizować ryzyko zainfekowania komputera nie należy wchodzić na strony zawierające materiały nielegalne i pirackie, które są źródłem wielu wirusów i koni trojańskiech. W przypadku, gdy komputer poinformuje o znalezieniu konia należy go wyłączyć. W ten sposób przerwiemy infekcję.

  - Wielu użytkowników komputerów korzysta z darmowych programów antywirusowych dostępnych w sieci. Czy są skuteczne?

  - Tak, ale tylko częściowo. Najczęściej zainfekowane komputery moich klientów chroni właśnie takie oprogramowanie. Dlatego ja polecam bardziej zaawansowane, za które trzeba zapłacić. Absolutnie odradzam natomiast korzystanie z internetu bez żadnych zabezpieczeń. Komputer chłonie wtedy wirusy jak gąbka.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo