Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Materiał partnera zewnętrznego Zaktualizowano 
Wybór studiów to ważny czas dla maturzystów, ale nie tylko! Dynamiczne zmiany zachodzące we współczesnym świecie przynoszą szeroki wachlarz nowych kierunków studiów i możliwości kształtowania drogi zawodowej oraz pogłębiania wiedzy także dla absolwentów różnych specjalności. Najlepszym wyborem jest zawsze kształcenie się w obszarze nauki, który połączy pasję i zainteresowania ze zdobywaniem praktyki i konkretnymi uprawnieniami do wykonywania zawodu. To pogłębianie indywidualnych predyspozycji każdego z nas w połączeniu z doświadczeniem będzie gwarancją satysfakcji ze studiów i późniejszego świadomego kreowania ścieżki kariery.

Decydując się na studia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – Kandydat ma do wyboru kilka dróg rozwoju zainteresowań – z zakresu historii, archiwistyki, infobrokeringu i turystyki historycznej.

Proponujemy kształcenie na studiach pierwszego i drugiego stopnia, zarówno stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunkach:

· Historia (spec. nauczycielska historia i wiedza o społeczeństwie)

· Historia (spec. antropologiczna)

· Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo

· Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe

· Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie (studia stacjonarne II stopnia prowadzone wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze).

Każdy z tych kierunków wyróżnia bogata oferta programu studiów uwzględniająca spotkania ze specjalistami-praktykami w swoich dziedzinach (muzealnicy, archiwiści, infobrokerzy, nauczyciele, pracownicy biur podróży), poprzez zajęcia prowadzone w formie zajęć studyjnych lub zajęć w terenie.

Unikatową ofertą, którą otwieramy w roku 2019 są unijne studia nauczycielskie I i II stopnia , stanowiące nowoczesny kierunek, który daje podwójne możliwości, czyli uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów (historii i wiedzy o społeczeństwie) na wszystkich etapach kształcenia i we wszystkich typach szkół.

Zaś dzięki uzyskanym z Unii Europejskiej środkom w ramach projektu „Kompetentny nauczyciel – mistrz i wychowawca” oprócz standardowych zajęć i praktyk w ramach studiów oferujemy dodatkowo: ćwiczenia praktyczne w nowoczesnym laboratorium edukacji; kursy kierunkowe i doskonalące kompetencje, prowadzone w trybie stacjonarnym i zdalnym; wykłady polskich i zagranicznych ekspertów w ramach „Kolokwium historyczno-dydaktycznego” oraz liczne zajęcia studyjne jak i krajowe i zagraniczne objazdy naukowe. Ponadto na kierunku historia proponujemy specjalność antropologiczną, kształcąc w tym zakresie skupiamy się procesach historycznych z perspektywy społeczno-kulturowej, badając życie codzienne człowieka. Zatem to interesująca droga poznania historii prywatności, codzienności, przemian kulinarnych i obyczajowych na przestrzeni dziejów.

Turystyka historyczna i dziedzictwo kulturowe to nasza propozycja łączenia kultury z biznesem. Zmiany jakie zachodzą na rynku turystycznym wymagają stałego poszerzania kompetencji i reagowania na potrzeby rynku, w tym zmiany kształtowane przez współczesną różnorodność kulturową. Wspólnie z instytucjami branżowymi stworzyliśmy kierunek, który pozwala na pozyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które są niezbędne do podjęcia i prowadzenia własnej działalności w sektorze turystyki.

Świetną alternatywą może być także wybór kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, który dzięki wysoko wykfalifikowanej kadrze oraz odpowiednio dopasowanemu programowi studiów do wymagań współczesnego rynku przygotowuje do pracy w charakterze archiwisty, specjalisty zarządzania dokumentacją oraz infobrokera. Wybierający te studia mają szansę nie tylko na to, by zaznajomić się z prawem archiwalnym i postępowaniem administra­cyjnym współczesnej biurowości, zdobyć umiejętności obsługi elektronicznych systemów zarządzania dokumentacją (EZD) funkcjonujących w urzędach wojewódzkich i samorządowych, ale także nauczyć się profesjonalnego wyszukiwania informacji w oparciu o zasoby sieci intranetowej, baz danych czy archiwów cyfrowych. Studia te dają szansę podjęcia pracy w różnego typu archiwach (państwowych, zakładowych, kościelnych, prywatnych), instytucjach kultury, urzędzie, w firmach brokerskich lub jako dokumentalista-researcher w mediach (prasie, radiu, telewizji), w serwisach internetowych, firmach zajmujących się prowadzeniem analiz, czasopismach branżowych, agencjach reklam.

Dla absolwentów studiów licencjackich oferujemy prestiżowe studia stacjonarne II stopnia – Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie. Kierunek ten prowadzony jest wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze i kończy się otrzymaniem podwójnego dyplomu obydwu uczelni, który zapewni wysoką uznawalność wykształcenia. Wykładowcami są polscy, czescy i niemieccy nauczyciele akademiccy. Zajęcia odbywać się będą w Krakowie i Pradze, dokąd polscy studenci wyjeżdżają na semestr nauki w ramach programu Erasmus +. Ten nowy i unikatowy kierunek studiów, to nasza odpowiedź na wyzwania wynikające ze stale rosnącego znaczenia Republiki Federalnej Niemiec w Europie i na świecie oraz z faktu, iż Polskę łączy z Niemcami i pozostałymi krajami niemieckiego obszaru językowego (Austria, Lichtenstein, Szwajcaria) wielka i stale rosnąca liczba partnerstw na szczeblu województw, powiatów, miast i gmin oraz szkół i uczelni, a także bardzo liczne i silne więzi gospodarcze. Wskutek tego dostrzegamy na rynku pracy zapotrzebowanie na osoby nie tylko znające język niemiecki, lecz także znające ustrój polityczny i prawny tego obszaru, jego tradycję i kulturę, specyfikę dawnych i współczesnych stosunków z Polską, umiejące samodzielnie diagnozować, planować i realizować zadania związane z polsko-niemieckimi kontaktami na różnych polach. Studia prowadzone będą w trzech językach (polskim, czeskim i niemieckim), dlatego w ich programie duży nacisk zostanie położony na naukę tych języków.

Ponadto w naszym Instytucie prowadzone są studia podyplomowe:

· Cracoviana – miasto i region w turystyce (we współpracy z Muzeum Krakowa, Urzędem Miasta Krakowa.

· Historia i wiedza o społeczeństwie – specjalność nauczycielska

· Totalitaryzm – nazizm – Holokaust (we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Ich zaletą jest kompleksowość pozwalająca na zdobycie bądź zaktualizowanie wiedzy w krótkim czasie i przy włączeniu metod stosowanych na studiach stacjonarnych – zajęcia prowadzone są w terenie i w formie studyjnych objazdów naukowych i warsztatowych. Metoda ta, wdrażana jest z powodzeniem na studiach podyplomowych Totalitaryzm – nazizm – Holokaust, prowadzonych wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i przy wsparciu kadry wykładowców o pracowników Muzeum. Ich integralną częścią jest więc specjalistyczne zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau i wyjazdy studyjne do innych miejsc pamięci w Polsce takich jak np. Muzeum na Majdanku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fabryka Emalia Schindlera w Krakowie. Studia te obejmują tematykę z zakresu totalitaryzmów XX wieku, historii i kultury Żydów oraz Romów, uwzględniając przy tym tak ważne w dzisiejszym świecie kwestie związane z prawnym, moralnym i politycznym aspektem upamiętniania zbrodni, pedagogiką pamięci oraz miejscem tematu Holokaustu w edukacji szkolnej i pozaszkolnej. Program 1,5 rocznych studiów jest więc kierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką, a szczególnie do nauczycieli, muzealników i edukatorów.

W naszej ofercie absolwenci znajdą także niezwykle ciekawe studia podyplomowe Cracoviana – miasto i region w turystyce prowadzone we współpracy z Muzeum Krakowa, przy wsparciu merytorycznym Urzędu Miasta Krakowa. Ich program koncentruje się na nowoczesnych formach turystyki miejskiej i biznesowej, eksponując dziedzictwo kulturowe Krakowa i regionu. Obejmują specjalistyczne kursy oferujące wiedzę i umiejętności z zakresu metodyki muzealnej, metodyki przewodnictwa miejskiego i pilotażu turystycznego, organizacji imprez w mieście jak i edukacji na rzecz miasta. W obliczu zmian zachodzących w edukacji kulturowej prowadzonej przez gminy miejskie, proponujemy zajęcia i warsztaty prowadzone w obiektach Muzeum Krakowa i Uniwersytetu Pedagogicznego, prezentację obiektów muzealnych i miejskiego dziedzictwa kulturowego, dla lepszego zrozumienia i tworzenia kulturowych projektów miejskich, w kierunku których zmierza współczesna edukacja kulturowa.

Do grupy pedagogów, ale i osób chcących dopiero zdobyć kwalifikacje do zawodu i nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie na wszystkich etapach szkół, kierujemy ofertę 1,5-rocznych studiów Historia i wiedza o społeczeństwie – specjalność nauczycielska. To już kolejna edycja tych studiów w naszym Instytucie, które cieszą się ogromną popularnością i przyciągają zainteresowanych kandydatów z całej Polski.

Ponadto IHiA UP w Krakowie to przede wszystkim tworzący go ludzie – pracownicy i studenci! Kadra zaangażowana w działalność dydaktyczną i naukową, w którą chętnie włącza młodych adeptów. Wspólnie realizujemy objazdy zabytkoznawcze krajowe i zagraniczne, obozy i projekty naukowe, spotkania ze świadkami historii oraz ekspertami i specjalistami z danej dziedziny. Studenci poszerzają swoje zainteresowania poprzez działalność w Studenckim Kole Naukowym oraz liczne wolontariaty i staże prowadzone w instytucjach kultury współpracujących z naszym Instytutem. Studia w Krakowie to także studia w najstarszym akademickim mieście w Polsce, a przestrzeń miejska Krakowa to żywa lekcja historii, kultury i sztuki. Zapraszamy więc do wspólnej przygody zgłębiania historii i dziedzictwa kulturowego w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Autor: Agnieszka Słaby

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3