Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej ku chwale i pamięci żołnierzy Armii Krajowej

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Uchodzi za najlepiej zorganizowaną podziemną organizację wojskową w ogarniętej II wojną światową Europie. Mija 80 lat od chwili powstania Armii Krajowej.

Rok 2022 będzie rokiem 80. rocznicy powstania tej podziemnej organizacji militarnej. Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej z tej okazji zorganizował i zaprasza na konferencję popularnonaukową, poświęconą tej formacji.

Armia Krajowa była organizacją konspiracyjną, stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego.

SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie uznał, że pamięć o żyjących jeszcze członkach AK, tych którzy już odeszli i tych, którzy życie poświęcili dla ojczyzny, jest naszym obowiązkiem. I to jeden z powodów, dla których organizuje obchody rocznicowe, a jedną z form tych obchodów będzie konferencja popularnonaukowa „Struktura i działalność ZWZ AK na Rzeszowszczyźnie w latach 1939 -1945”. Współorganizatorem i gospodarzem konferencji będzie Muzeum Historyczne w Sanoku. Będzie można w niej uczestniczyć stacjonarnie – w Sali Gobelinowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku, ale też można będzie zdalnie, ponieważ uroczystość będzie transmitowana online. Organizatorzy zapraszają do udziału w tych obchodach w dn. 10 – 11 lutego br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24