Intercyzę małżeńską spisz przed ślubem

Aneta Jamroży
Podpisanie intercyzy gwarantuje uporządkowaną sytuację finansową małżonków w przypadku ich rozstania.
Podpisanie intercyzy gwarantuje uporządkowaną sytuację finansową małżonków w przypadku ich rozstania. Wojciech Zatwarnicki
Udostępnij:
Małżeństwo to umowa zawierana zazwyczaj na całe życie. Zdarza się, że przed jego zawarciem, para decyduje się na podział majątku, spisując intercyzę małżeńską. Robią to dla zabezpieczenia, ze strachu przed utratą dotychczasowego dorobku albo na wszelki wypadek...

- Z mocy prawa, w chwili zawarcia związku małżeńskiego, powstaje małżeńska wspólność majątkowa - mówi Michał Brzuchowski, rzeszowski adwokat.

- Intercyza jest jednoczesnym, dobrowolnym oświadczeniem woli przyszłych małżonków, którzy zgodnie rezygnują z tworzenia wspólnego majątku dorobkowego.

Bez wspólności majątkowej

Wspólnota majątkowa to wszystkie dobra, które małżonkowie nabyli, czy otrzymali będąc po ślubie, łącznie z prezentami ślubnymi.

Co ważne, w jej skład nie wchodzą przedmioty, nieruchomości oraz rzeczy osobiste, które przed ślubem były własnością któregoś z małżonków. Twoje są także dochody z praw autorskich, nagrody, odszkodowania oraz spadki i darowizny.

Intercyza w praktyce oznacza, że małżonkowie gromadzą i zarządzają odrębnymi majątkami, a w razie rozwodu nie dzielą się nimi. Zobowiązuje ona także do osobnych rozliczeń podatkowych.

Czas trwania intercyzy z reguły określa okres trwania małżeństwa. Nie ma jednak przeszkód do jej ograniczenia lub wyłączenia w trakcie trwania związku małżeńskiego. Wystarczy zgoda małżonków.

Umowa majątkowa zawarta w trakcie małżeństwa nie nazywa się już intercyzą, lecz majątkową umową małżeńską. Potocznie jednak jest także określana terminem intercyza.

Niekoniecznie przed ślubem

Intercyzę, czyli umowę cywilno-prawną, spisujemy u notariusza. Inna umowa o rozdziale majątku jest nieważna. Koszty zawarcia takiego porozumienia wynoszą ok. 500 zł. Wliczając taksę notarialną, podatek VAT od taksy oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

- W trakcie trwania małżeństwa, każde z współmałżonków może żądać sądowego wyłączenia wspólnoty majątkowej, nawet z datą wsteczną - mówi mec. Brzuchowski.

W takim przypadku rozdzielność majątkowa następuje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądowego. Podziałowi podlega wtedy tylko dotychczasowy majątek wspólny sprzed orzeczenia rozdzielności.

Każdy z małżonków zatrzymuje część, która przypadła mu przy jego podziale oraz dobra nabyte po zawarciu umowy.

Plusy i minusy

Intercyza pozwala na niezależność majątkową, dlatego wskazana jest dla osób aktywnych zawodowo. W przypadku rozstania mamy wtedy uporządkowaną sytuację finansową.

Przy wspólnocie majątkowej możemy natomiast korzystać z wspólnego rozliczenia podatkowego i mamy większą zdolność kredytową.

- Wraz z bogaceniem się społeczeństwa zawieranie intercyz jest coraz częstsze. Takie zachowania są właściwe bardziej ludziom chłodno i rozsądnie myślącym o przyszłości, niż romantycznie i entuzjastycznie nastawionym do związku młodym ludziom - mówi mec. Brzuchowski.

- Wychowani byliśmy i jesteśmy w tradycji romantycznej, gdzie miłość jest ważniejsza od pieniądza. Lecz możemy się spodziewać, że z czasem coraz częściej będzie odwrotnie, co zaowocuje zwiększona ilością przedmałżeńskich umów majątkowych - dodaje.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina334

W ten sposób na to nie patrzyłam. To faktycznie racjonalne rozwiązanie. Niestety, w niektórych związkach taka propozycja może stanowić powód do kłótni

h
henka

Mnie cieszy to, że trafiłam dzięki Wam na świetnego notariusza. Kancelaria Cejrowska niezawodna. Oceniam bardzo wysoko jej usługi.

n
nie REKLAMY
W dniu 23.03.2017 o 10:24, Sońka napisał:

Dokładnie. Intercyza to nic złego... Ja nie rozumiem,jak ludzie słyszą, że ktoś ma intercyzę to zaraz se włosy z głów wyrywają i pobrali się dla zysków. Prawda jest zupełnie inna - nie do-edukowane społeczeństwo.... My z mężem mamy intercyzę dla bezpieczeństwa budżetu domowego. Obydwoje prowadzimy swoje małe firmy, jakby któremuś miało coś nie pójść, to po co drugiemu robić problemy? Notariusz Cejrowska, która w Tczewie przygotowywała nam tę intercyzę,przyznała, że to dobry pomysł. Dużo czasu taka umowa małżeństwa nie zajmuje, a ubezpiecza nas z każdej strony.

Notariusz Cejrowska ma pieniędzy w ciul,nie musisz jej naganiać klientów ,każdy wie co to jest i czemu służy !

S
Sońka
W dniu 22.03.2017 o 08:00, Gość napisał:

intercyza nie jest niczym zlym. Nikt nie mowi o rozwodzie ale w zyciu naprawde roznie bywa. W razie przyslowiowego "wu" to oddzielamy-to jest moje,a to twoje  , do widzenia ,wesolych swiat.

Dokładnie. Intercyza to nic złego... Ja nie rozumiem,jak ludzie słyszą, że ktoś ma intercyzę to zaraz se włosy z głów wyrywają i pobrali się dla zysków. Prawda jest zupełnie inna - nie do-edukowane społeczeństwo.... My z mężem mamy intercyzę dla bezpieczeństwa budżetu domowego. Obydwoje prowadzimy swoje małe firmy, jakby któremuś miało coś nie pójść, to po co drugiemu robić problemy? Notariusz Cejrowska, która w Tczewie przygotowywała nam tę intercyzę,przyznała, że to dobry pomysł. Dużo czasu taka umowa małżeństwa nie zajmuje, a ubezpiecza nas z każdej strony.

G
Gość

intercyza nie jest niczym zlym. Nikt nie mowi o rozwodzie ale w zyciu naprawde roznie bywa. W razie przyslowiowego "wu" to oddzielamy-to jest moje,a to twoje  , do widzenia ,wesolych swiat.

m
manika

Tu się zgadzam. Jeśli decydujesz się na ślub to raczej nie myślisz o rozwodzie, chyba że rodzice bogaci i nalegają.... mojego męża kiedyś tak urządzili rodzice. Nagle nie wiadomo skąd zaprosili nas do kancelarii by spisać intercyzę. Ja z biednej rodziny nie pochodziłam, ale żeby jakoś wielce bogatej też nie. Mój mąż nie chciał się zgodzić, niczego nie podpisaliśmy. Nie dlatego, żebym miała dostęp do jego pieniędzy czy coś, ale na złość rodzicom. niemożna tak nikomu ustawiać wszystkiego... Intercyzę spisaliśmy tydzień później również u Pani Cejrowskiej, bo jak mi mąż oświadczył, to co zyska po ślubie od rodziców chce przeznaczyć na restauracje. Udało mu się, intercyzę znieśliśmy 4 lata później.

o
owalny

W naszym,siermiężnym kraju, w którym większość ludzi "klepała biedę" o intercyzie się nawet nie wspominało. Teraz czas się zmienił,ludzie jeżdżą po świecie,dorabiają się i jednocześnie rośnie ich wiedza i świadomość. Dlatego umowy przedmałżeńskie /intercyza/ staną się popularne. Mało kto,podczas ślubu rozmyśla o rozwodzie,więc opowiadanie,że intercyzę sporządzają ci,którzy chcą zachować własny majątek w razie rozwodu jest brednią,nie do obrony.

A
Anika

Większość osób jak słyszy słowo "intercyza" to pierwsza myśl... o ktoś się zabezpieczył w razie rozwodu.... a to nie jest do końca tak i szkoda, że każdy mierzy innych swoją miarą...

Dwa lata temu przed ślubem spisywaliśmy z mężem w Tczewie intercyzę u pani notariusz Cejrowskiej. Dużo nam wyjaśniła dokładnie jak to jest z intercyzą. Mąż po ślubie chciał założyć biznes, na co potrzebował kredytu itp. Pomimo zmniejszonej jego zdolności kredytowej to go dostał. Biznes nie poszedł za dobrze, musiał zrezygnować.... Pieniądze w błoto i zobowiązania kredytowe. Intercyza tak naprawdę ochroniła nas teraz żebyśmy mieli jak żyć i moje pieniądze. Dobrze, że żeśmy się na to zdecydowali....

Dodaj ogłoszenie