Internauci proponują kierunki, lotnisko odpowiada. Rozmowa z...

  Internauci proponują kierunki, lotnisko odpowiada. Rozmowa z Michałem Tabiszem, prezesem portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

  kum

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Internauci proponują kierunki, lotnisko odpowiada. Rozmowa z Michałem Tabiszem, prezesem portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

  ©K.Kapica

  Zapytaliśmy o to dokąd chcielibyście latać z Jasionki. Na podstawie odpowiedzi powstał subiektywny ranking TOP 10 wymarzonych kierunków. Propozycje internautów komentuje dla nas Michał Tabisz, prezes lotniska.
  Internauci proponują kierunki, lotnisko odpowiada. Rozmowa z Michałem Tabiszem, prezesem portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

  ©K.Kapica  K.Kapica
  Zapytaliśmy naszych internautów o to, dokąd jeszcze chcieliby latać z lotniska w Jasionce. Dostaliśmy kilkaset odpowiedzi, z których większość dotyczyła Francji, Skandynawii, krajów Beneluksu i Włoch. To chyba nie jest dla was zaskoczenie?
  Rzeczywiście, raczej utwierdziliśmy się tylko w przekonaniu, że trasy o które zabiegamy są tymi, których chcą pasażerowie.
  Odpowiedzi pokrywają się z kierunkami migracji zarobkowej z Podkarpacia, a jak wiadomo ruch branżowo określany jako VFR (ang. visiting friends and relatives - odwiedzanie przyjaciół i krewnych) nadal dominuje na naszym lotnisku. Część z tych tras, które wskazali internauci już kiedyś Jasionka obsługiwała. Paryż i Rzym wypadły z siatki połączeń po bankructwie linii, Oslo dlatego że Ryanair w ogóle wycofał się z lotniska, na które latał z Rzeszowa. Nie oznacza to jednak, że na dobre zrezygnowaliśmy z tych połączeń, cały czas rozmawiamy z potencjalnymi przewoźnikami – bardzo zależy nam na każdym z tych pięciu wskazanych kierunków.

  Co stanowi największy problem w kontekście uruchomienia nowego połączenia?
  Obecnie największym wyzwaniem jest dostępność samolotów. Żyjemy w czasach, w których popyt na podróże jest zdecydowanie większy niż podaż samolotów na rynku. Z tego powodu przewoźnicy bardzo ostrożnie podejmują decyzje o tym, gdzie lokować swoje maszyny. Jeżeli mają ich mało, wybierają lokalizacje, w których ruch będzie gwarantowany. My nadal obsługujemy mniej niż milion pasażerów rocznie, podczas gdy np. Kraków prawie 6, a Katowice niemal 4 (dane z 2017 roku - dop. KM). Jeżeli przewoźnik ma ograniczoną flotę, tego typu porty – z większym potencjałem pasażerskim – mają nad nami przewagę.  Wydaje się, że Paryż który jako miasto zdecydowanie „wygrał" w naszym rankingu, byłby pewniakiem także i u nas...
  Przypomnę, że były już próby uruchomienia tego kierunku ze słoweńską linią Adria i zakończyły się niepowodzeniem. Mieszkańcy Podkarpacia nadal znajdują się w grupie pasażerów wrażliwych na cenę i to ona decyduje w pierwszej kolejności o wyborze połączenia. Półtorej godziny drogi od Rzeszowa znajdują się Balice z bardzo konkurencyjną paryską ofertą, która ostatecznie wygrała z tym, co proponowała Adria.

  Czy jest szansa, że jeszcze w tym roku usłyszymy o jakimś nowym połączeniu z Jasionki?
  W branży lotniczej są dwa okresy, kiedy się to ogłasza - najwięcej jesienią i ewentualnie wiosną. Na pewno zrobimy wszystko, co możliwe żeby w okolicach września, października móc zakomunikować, że mamy nową trasę. Głęboko liczę, że będzie to właśnie jeden z tych pięciu wskazanych u was kierunków. Z podobną listą regularnie jeździmy na rozmowy do Ryanaira, nie ukrywam też że w tym roku spotkałem się m.in. z prezesem jednego z portów w Szwecji.
  Na razie może drobnym pocieszeniem niech będzie fakt, że każdy z nich jest u nas dostępny z wygodną przesiadką, którą umożliwia 5 codziennych połączeń z Warszawą, jakie oferujemy.

  CZYTAJ TEŻ: Loty Rzeszów-USA. Bieszczady będą turystycznym hitem?

  Bardzo szybko zareagowaliście na tę naszą internetową ankietę. Śledzicie tego typu informacje?
  Zespół, który zajmuje się rozwojem połączeń cały czas zbiera tego typu sygnały - zarówno z internetu, jak i bezpośrednich kontaktów z pasażerami. Samolotami dysponują przewoźnicy, natomiast naszą rolą jest przekazywanie im wszystkich informacji, które mogą przekonać do utworzenia nowej trasy. I ta ankieta również będzie jednym z argumentów, którymi będziemy się posługiwać w rozmowach z liniami. Fakt, że tak dużo osób zaangażowało się w tę ankietę to dowód na to, że jesteśmy lotniskiem, z którego chce się latać, a przez ostatnie dwa lata dużo zrobiliśmy, żeby komfort podróżowania jeszcze poprawić. Pojawiło się sporo, może drobnych, ale jednak udogodnień - m.in. bardzo tania woda mineralna (2 zł za butelkę - dop. KM), strefa dla dzieci, darmowe ładowarki do telefonów, strefa kiss & fly. Robimy, co możemy żeby być portem przyjaznym rodzinie, w końcu to nasz główny klient.

  POPULARNE NA NOWINY24:
  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (20) forum.nowiny24.pl
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie