Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja za 40 mln zł i 200 miejsc pracy w AG Motors koło Dębicy [WIDEO]

Agencja Informacyjna Polska Press
1,5 tys sztuk ram rowerowych oraz 4 tys obręczy kół rowerowych wyprodukowanych w ciągu doby. Na Podkarpaciu zostały uruchomione dwie inwestycje, które mają się przyczynić do przełomu w branży rowerowej w Polsce i w Europie. Wartość inwestycji wynosi ponad 40 mln zł. Z tego 70 proc. zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

- Jeszcze kilkanaście lat temu produkcja ram rowerowych znajdowała się w Polsce. Owszem były to ramy stalowe. Były to duże zakłady, które podjęły ten temat i produkowały rowery - tłumaczy w rozmowie z AIP Wiesław Marek, prezes zarządu AG Motors z Podgrodzia k. Dębicy.

- W późniejszym okresie ze względu na koszty wytworzenia ramy, a przede wszystkim koszty materiałowe dużo łatwiej było przenieść całą produkcję do Azji, gdzie można było kupić całą ramę w cenie materiałów, które trzeba byłoby kupić w Polsce. Cała technologia została tak jakby wywieziona do Azji - mówi.

Ekspert zaznacza, że w tej chwili zauważalny jest powrót, który został spowodowany przez dwa czynniki.

- Jest to niestabilny kurs walut, który ma niebotyczny wpływ na cenę ramy oraz to, że w tym momencie możemy podnieść jakość. Azjaci, żeby utrzymać swój standard cenowy muszą na czymś zaoszczędzić, a bardzo często oszczędzają na materiałach

- wyjaśnia Marek.

Otwarte niedawno Centrum Badawczo-Rozwojowe to istotna wpisująca, która zdaniem przedstawicieli formy wpisuje się w ideę przemysłu 4.0. Najważniejszym projektem tworzonym przez specjalistów AG Motors jest nowatorska konstrukcja ramy rowerowej, która w całości będzie produkowana w Polsce.

W Polsce w tej chwili nikt na masową skalę nie produkuje ram. Tylko w Portugalii znajduje się jedna fabryka, która podjęła się tego wyzwania.

Zautomatyzowana linia produkcyjna i park maszynowy są w stanie osiągać wysoką wydajność w ciągu doby, nie tylko jeśli chodzi o produkcję ram, ale również o pozostałe elementy takie jak np. obręcze kół rowerowych. Pełna wydajność, czysto matematyczna, wynosi 1,5 tys. ram na dobę. Natomiast jeżeli chodzi o obręcze rowerowe, to jest to 4 tys. na dobę.

- Otwarcie tych dwóch innowacyjnych inwestycji dla nas ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim zmienia to sytuację biznesową oraz daje dodatkowe korzyści wymierne - wyjaśnia AIP Grzegorz Grzyb, wiceprezes Arkus&Romet. - Mam tu na myśli szybkość realizacji zamówień, czas dostaw, logistyka oraz zupełnie nowa, wyższa jakość produktu, która może być weryfikowana u nas na miejscu. Co najważniejsze, wszystko to, co wymieniłem pozytywnie wpłynie na ostateczna cenę produktu - podsumowuje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24