Inwestycje w ramach Dębicko-Ropczyckiego Obszaru Funkcjonalnego

Stanisław Siwak
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy zakład firmy Hutchinson w Zawadzie k. Dębicy.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy zakład firmy Hutchinson w Zawadzie k. Dębicy. Fot. Archiwum
Dębicko- Ropczycki Obszar Funkcjonalny jest jednym z 8 na które samorząd województwa umownie podzielił Podkarpacie. Ma służyć lepszemu wykorzystaniu szans rozwojowych w wielu dziedzinach. Od gospodarki po kulturę.

W ramach MOF-u samorządy gmin wspólnie ustalają hierarchię zadań, występują o dofinansowanie przygotowanych projektów.
Podczas niedawne sesji Rady Miejskiej w Dębicy, radni wyrazili zgodę na przystąpienie do realizacji projektu pn. „Modernizacja Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy w celu nadania mu funkcji Regionalnego Centrum Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych”.

Pod koniec sierpnia br. Zarząd Woj. Podkarpackiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w procedurze konkursowej dedykowanej dla miejskich obszarów funkcjonalnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład własny Dębicy po zaakceptowaniu wniosku wyniesie 2,7miliona złotych w latach 2017-2018. Cały projekt ma wartość 8.7 mln zł

W ramach tego projektu Dębica będzie starała się o dofinansowanie modernizacji budynku Domu Kultury „Mors”.

Jak podkreśla Jan Borek, dyrektor MDK w ramach tego dużego zadania zaplanowano m.in. przebudowę sali widowiskowej i sceny głównej, budowę garderoby, przebierali dla artystów i orkiestronu, montaż windy dla niepełnosprawnych, modernizację sali kinowej, remont sali baletowej i sali ćwiczeń oraz studia nagrań. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85 proc. wydatków kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 6 milionów złotych.

Dyr. Borek podkreśla, że dzięki modernizacji „Morsa” mieszkańcy miasta i okolicznych gmin szerzej niż dotychczas będą czerpać z dóbr kultury w Dębicy, korzystać z kół zainteresowań, wstępować do zespołów działających przy MDK. Modernizacja Morsa" stworzy także lepsze możliwości wystawiania bardzo popularnych sztuk operowych.

Ważnych inicjatyw gospodarczych w Dębicy jest znacznie więcej.

Burmistrz Mariusz Szewczyk przygotował właśnie „Program zmian Dębicy”, który zakłada wzrost gospodarczy miasta poprzez wsparcie firm, współpracę z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców, pozyskanie nowych terenów pod inwestycje. Powołana zostanie rada gospodarcza przy burmistrzu, który przyznawał będzie także doroczną nagrodę gospodarczą „Dębicki Gryf Biznesu”. Powołana zostanie Dębicka Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która zajmie się prowadzeniem szeroko rozumianej działalności informacyjnej, doradczej, promocyjnej, szkoleniowej i integracyjnej.

Z kolei samorządy Żyrakowa i gminy wiejskiej Dębica złożyły wspólny wniosek dotyczący inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury komunalnej i ochroną środowiska.

Opiewa na kwotę 19,6 mln zł. Jak wylicza Grzegorz Reguła, zastępca wójta w Żyrakowie, za te pieniądze samorządowcy chcą wykonać w gminie 10 zadań związanych z budową kanalizacji, o wartości 6,5 mln zł. Co prawda wioski w gminie Żyraków są już w zdecydowanej większości skanalizowane. Jednak pozostały do wykonania fragmenty sieci i przyłączy w kilku sołectwach.

Natomiast gmina Dębica ma ambitniejsze i droższe zadanie, zaplanowała sfinansowanie budowy nowoczesnej oczyszczalni w Zawadzie. W miejscowości tej powstaje szereg nowych firm, m. in. budowę nowej fabryki rozpoczął niedawno Hutchison.
Innym ambitnym zadaniem, które z pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego MOF-u jest reaktywacja przedwojennego uzdrowiska w Latoszynie. Krok po kroku realizuje je Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica. Zyskuje w tym przedsięwzięciu coraz większe zrozumienie i wsparcie okolicznych samorządów.

Dla Ropczyc bardzo ważna jest gruntowna modernizacja wysłużonej już sieci ciepłowniczej.

Burmistrz Bolesław Bujak podkreśla, że w ramach tego dużego programu zainstaluje się także nowe wymiennikownie ciepła. Projekt opiewa na kwotę 5,5 mln zł. Głównym beneficjentem realizacji programu będzie ropczycki PEC. – Podczas roboczych spotkań samorządowców 5 gmin tworzących nasz MOF wspólnie dyskutujemy i zastanawiamy się, które problemy i w jakiej kolejności będziemy razem rozwiązywać i czego mają dotyczyć nasze wystąpienia o dofinansowanie w województwa – zaznacza Bujak.

Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie