Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie z politechniki robią kariery w lotniczej fabryce

Stanisław Siwak
Politechnika, jako jedyna uczelnia w kraju, kształci polotów cywilnych. Na zdjęciu: studenci ćwiczą na symulatorze lotów.
Politechnika, jako jedyna uczelnia w kraju, kształci polotów cywilnych. Na zdjęciu: studenci ćwiczą na symulatorze lotów. Krystyna Baranowska
W Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL- Rzeszów SA pracuje obecnie 900 inżynierów. Zdecydowana większość spośród nich to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia od wielu lat ściśle współpracuje z przemysłem Podkarpacia.

Absolwenci politechniki zajmują wiele najwyższych stanowisk kierowniczych w WSK. Ponadto są cenionymi specjalistami w takich zawodach jak technolog, kontroler jakości, a także konstruktor lotniczy. - Warto także zauważyć, że ponad 10 osób, pracowników naszej fabryki, zdobyło już tytuły doktorskie w ramach ścisłej współpracy z politechniką oraz realizacją badań i doświadczeń naukowych przydatnych w zakładzie oraz w laboratoriach politechniki - zauważa Andrzej Czarnecki, rzecznik prasowy WSK Rzeszów.

Nowoczesne urządzenia do badań, które posiada uczelnia, służą pomocą nie tylko WSK. Liczącą się pozycję w kraju ma uczelnianie laboratorium badań dla przemysłu lotniczego. Realizowane są w nim prace naukowo-badawcze dla potrzeb wielu przedsiębiorstw zrzeszonych w podkarpackiej Dolinie Lotniczej.

Szkolić od najmłodszych lat

W ramach porozumienia uczelni z WSK studenci wydziału lotniczego oraz kilku innych od lat odbywają praktyki zawodowe w wytwórni. Z kolei wybitni fachowcy z różnych dziedzin będący pracownikami WSK są jednocześnie wykładowcami na uczelni.
Ludzie zawiadujący lotniczą fabryką bardzo chwalą realizowany wspólnie z uczelnią program o nazwie "Politechnika Dziecięca".

Skierowany został on do uczniów szkół podstawowych, którym przekazywana jest wiedza z zakresu nauk ścisłych. Chodzi o zaszczepienie bakcyla lotniczego oraz zainteresowanie naukami ścisłymi młodych mieszkańców regionu, którzy potem będą studentami politechniki, a w przyszłości znajdą pracę w WSK i innych firmach Doliny Lotniczej.

Przedstawiciele zakładu oraz studenci uczelni realizują również program "WSK - Wyjazdowa Politechnika Rzeszowska". W jego trakcie spotykają się w szkołach z młodzieżą całego Podkarpacia.

Medale i wyróżnienia

Uczelnia służy nowoczesnymi rozwiązaniami nie tylko w branży lotniczej. Opracowania patentowe zaproponowane przez zespół profesora Józefa Dziopaka z katedry infrastruktury i ekorozwoju, dotyczące m.in. ochrony przeciwpowodziowej, uzyskały ostatnio wyróżnienia i medale na krajowych i międzynarodowych wystawach innowacji.

Z kolei pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych i silników spalinowych prowadzi rutynowe usługi badawcze z zakresu badań technicznych samochodów osobowych. Liczną grupę stanowią usługi polegające na opracowaniu opinii o innowacyjności produktu czy technologii. Na uwagę zasługują prowadzone przez zakład oczyszczania i ochrony wód oraz katedrę chemii i inżynierii środowiska badania bakteriologiczne i fizykochemiczne wody.

Otwarcie w październiku

Uczelnia rozwija swoją bazę dydaktyczno-naukową. Podpisała umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu budowy regionalnego centrum dydaktyczno-konferencyjnego. Nowoczesne centrum ma zostać oddane do użytku już w październiku tego roku.

Kształci pilotów cywilnych

Politechnika Rzeszowska to także uczelnia kształcąca pilotów lotnictwa cywilnego na wydziale budowy maszyn i lotnictwa, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Kształcenie na nim umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do użytkowników statków powietrznych.

Dzięki ośrodkowi kształcenia lotniczego PRz w Jasionce studenci specjalności pilotaż otrzymują doskonałe przygotowanie praktyczne do uzyskania licencji pilota zawodowego. Ponieważ kierunek cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży, uczelnia postanowiła rozbudować dotychczasową infrastrukturę OKL-u i doposażyć go w niezbędny, spełniający wymogi szkoleniowe sprzęt: samoloty jednosilnikowe i dwusilnikowe oraz symulatory lotów. Ponadto powstaje nowy hangar, pas startowy i drogi kołowania. Wszystkie inwestycje są możliwe dzięki wsparciu funduszy unijnych i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

33 labolatoria

Dzięki funduszom europejskim możliwa też będzie rozbudowa infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej. W październiku 2010 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Budowa, rozbudowa i modernizacja bazy naukowo-badawczej" Politechniki Rzeszowskiej. Projekt zakłada modernizację 33 zespołów laboratoriów wydziałów: budowy maszyn i lotnictwa, chemicznego, elektrotechniki i informatyki, matematyki i fizyki stosowanej. Do nich trafia najnowocześniejsza aparatura i oprogramowanie. Dzięki temu uczelnia będzie miała możliwość prowadzenia badań nad materiałami, technologiami i systemami potrzebnymi w przemyśle.

Oferuje 27 kierunków studiów

Obecnie Politechnika Rzeszowska kształci młodzież na 27 kierunkach. 7 spośród nich posiada status kierunków zamawianych, czyli takich, które ze względu na szczególne zapotrzebowanie gospodarki na wysoko wyszkoloną kadrę inżynierską, otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe na kształcenie oraz na stypendia dla studentów. Są to automatyka i robotyka, energetyka, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika.

Politechnika z roku na rok stara się dopasować ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy. Od roku akademickiego 2011/2012 poszerzyła swoją ofertę edukacyjną o nowy kierunek - bezpieczeństwo wewnętrzne na wydziale zarządzania, który cieszy się ogromną popularnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24