„IO” (ang. tytuł „EO”) miał światową premierę w konkursie głównym w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę jury. Podczas ostatniej 25. gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY zdobył 6 statuetek: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż i muzykę. - Honory, które mnie spotykają ze strony Akademii, to jest uznanie zawodowców, którzy są w stanie docenić wysiłek i zaangażowanie twórców - mówił Jerzy Skolimowski, dziękując członkom Polskiej Akademii Filmowej, łącząc się z Los Angeles, gdzie przebywa w związku z nominacją do Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego.
Przypomnijmy. „IO” to historia osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności.
Film dostał dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego w 2020 roku. Zdjęcia częściowo powstawały na Podkarpaciu, m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów i Jaśliska.
„IO” to już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymał nominację do Oscara. Wcześniej o statuetkę walczyły „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Boże Ciało” Jana Komasy, oba także kręcone w naszym regionie.
Jakich konkurentów ma „IO”?
Film Jerzego Skolimowskiego ma bardzo mocną konkurencję. „Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy; Edward Berger), „Argentyna, 1985” (Argentyna; Santiago Mitre), „Blisko” (Belgia; Lukas Dhont) oraz „Cicha dziewczyna” (Irlandia; Colm Bairéad).
Najwięcej szans daje się niemieckiemu filmowi „Na Zachodzie bez zmian”. - Matematycznie rzecz ujmując, mamy 1,111 procent szans na Oscara dla najlepszego filmu obcojęzycznego - tak o szansach reżyser mówił we wrześniu podczas premiery „IO” w Zorzy.
O Oscara w kategorii „najlepszy film” walczą:
- „Na Zachodzie bez zmian”,
- „Top Gun: Maverick”,
- „Avatar: Istota wody”,
- „Duchy Inisherin”,
- „Elvis”,
- „Wszystko wszędzie naraz”,
- „Fabelmanowie”,
- „Tár”,
- „W trójkącie” i „Women Talking”.
Statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego mogą zdobyć:
- Austin Butler,
- Colin Farrell,
- Brendan Fraser,
- Paul Mescal albo Bill Nighy.
Wśród pań:
- Cate Blanchett,
- Ana de Armas,
- Andrea Riseborough,
- Michelle Williams i Michelle Yeoh.
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?