Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IoT w biznesie i w domu. Internet Rzeczy dynamicznie się rozwija

AIP
Materiały prasowe
Internet of Things (IoT) to termin, który obok sztucznej inteligencji, big data i blockchain jest wymieniany często jako technologia, która zmieni świat. Nie ulega wątpliwości, że Internet Rzeczy dotknie praktycznie wszystkich gałęzi gospodarki. Gartner prognozuje, że do 2020 roku do sieci będzie podłączonych 20,4 mld urządzeń. W IoT drzemie więc olbrzymi potencjał. Co konkretnie w naszym życiu może zmienić na lepsze Internet Rzeczy? W jaki sposób IoT może usprawnić biznes? Jakie są korzyści i wyzwania stojące przed tą technologią?

Czym jest Internet of Things?

Internet Rzeczy ( z ang. Internet of Things) w skrócie IoT to koncepcja bazująca na idei łączności między urządzeniami (M2M – machine to machine) zakładająca możliwość komunikacji, gromadzenia i przetwarzania danych oraz ich wymiany przez te urządzenia za pomocą sieci komputerowej, bez udziału człowieka. Jest to więc przede wszystkim bezprzewodowe połączenie wielu urządzeń komunikujących się ze sobą za pośrednictwem Internetu lub dedykowanej sieci, które tworzą wzajemnie pewien ekosystem. IoT jest kolejnym etapem rewolucji informacyjnej. Samochody, urządzenia kuchenne, wyposażenie domu, oświetlenie, telefony komórkowe, monitory serca mogą być połączone za pośrednictwem Internetu Rzeczy. IoT z definicji obejmuje każdy przedmiot, który może zostać podłączony do ogólnoświatowej sieci.

– Internet szerokopasmowy staje się coraz bardziej dostępny, zmniejsza się koszt połączenia, powstaje coraz więcej urządzeń z funkcjami Wi-Fi i wbudowanymi czujnikami, koszty technologii spadają, a użycie smartfonów gwałtownie rośnie. Wszystkie te rzeczy tworzą znakomite pole dla rozwoju dla IoT. Wraz ze wzrostem liczby podłączonych urządzeń konsumenckich i urządzeń przemysłowych, ekosystem IoT będzie ewoluował, by stać się rynkiem wartym miliardy dolarów w ciągu następnej dekady. Zmiana jaką powoli obserwujemy z prostego łączenia urządzeń w stronę konkretnych sektorów z dopasowanymi rozwiązaniami powoduje, że szansa na dochód z wykorzystania potencjału jaki drzemie w IoT wielokrotnie wzrasta. Skuteczni gracze na rynku, dostosowując swoje modele biznesowe zgodnie z tymi rynkowymi trendami, mogą zyskać nie tylko przewagę konkurencyjna, ale też znacząco poprawić funkcjonowanie swojej firmy. Zebrane dzięki IoT dane stanowią bowiem ogromny potencjał dla biznesu. Kluczem do sukcesu jest jednak zrozumienie, że IoT samo w sobie nie jest wystarczająco transformacyjne, dopiero konwergencja z innymi nowymi technologiami, takimi jak AI czy blockchain, pozwoli odpowiednio analizować zebrane dane i wykorzystywać je do podejmowania decyzji przekładających się na realne zyski biznesowe – mówi Michał Kręglewski, CEO Sparkbit.

Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!

IoT obejmują rozwiązania, które można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to rozwiązania służące użytkownikom końcowym zarówno tym indywidualnym jak i biznesowym. Korzystanie z nich ma m.in. podnieść jakość życia czy zmaksymalizować korzyści i przychody. Drugie to rozwiązania dedykowane firmom, umożliwiające przede wszystkim minimalizowanie kosztów i lepsze wykorzystanie zasobów.

Smart Home, Smart City, Smart Factory - Jaki to wpływa na Ciebie?

Dzięki Internetowi Rzeczy rozwinęło się wiele rozwiązań typu „smart home”, których celem jest oszczędność energii, bardziej ekonomiczne używania naszych zasobów, a także podnoszenie jakości życia. Przykładem mogą być inteligentne termostaty ułatwiające zarządzaniem ogrzewaniem. Taki termostat wyłączy np. dany grzejnik, jeśli wyczuje otwarcie okna w danym pokoju. Dzięki możliwości zdalnego sterowania możemy też ustawić dogodną temperaturę w domu wychodząc np. z pracy. Automatyka budynkowa już dziś tworzy duży potencjał dla firm, które chciałyby zaproponować rozwiązania w tym zakresie. Rozwój IoT spowodował też, że coraz więcej miast interesuje się wykorzystaniem jego potencjału do automatyzacji oraz tworzenia rozwiązań ułatwiających życie mieszkańców. Transport, bezpieczeństwo, zarządzanie systemami usług miejskich, oświetlenie, energia to tylko niektóre aspekty inteligentnego miasta wykorzystujące IoT. Nowy Jork, Dubaj, Tajpej to przykłady miast określanych mianem Smart City.

– Mimo że idea Smart City czy Smart Home dziś jest dopiero na początku swojej drogi to na pewno jest w niej spory potencjał do rozwoju. Dziś nie trudno sobie wyobrazić, że nasza lodówka będzie wiedziała, że trzeba uzupełnić zapasy i sama zamówi potrzebne produkty w internetowym sklepie. Istnieje wiele przykładów tego, jak może wyglądać niedaleka przyszłość lub jaka może być potencjalna wartość z IoT. Powiedzmy, że mamy umówione spotkanie, nasz samochód może mieć dostęp do naszego kalendarza i już zna najlepszą trasę do pokonania. Jeśli natężenie ruchu jest duże, to bez naszego udziału nasz samochód może również wysłać tekst do drugiej strony informując, że się spóźnimy. Budzik powiadamiający ekspres, żeby zaczął parzyć kawę bo właśnie wstaliśmy. Maszyny, które wiedzą, że wymagają naprawy i same zgłaszają to w odpowiednim czasie kierownikowi zmiany. Sprzęt biurowy, który sam zamawia materiały eksploatacyjne, bo wie, że te właśnie się kończą. Kosze na śmieci, które informują, że są pełne. Lekarze dostający zawsze aktualne informacje na temat zdrowia pacjenta. Autonomiczne samochody komunikujące się ze sobą i centralnym systemem zarządzania ruchem w celu zwiększenia bezpieczeństwa. To potencjalne przykłady zastosowania IoT. Jednak już teraz Internet Rzeczy dowiódł swojej wartości w handlu, finansach, na rynku pracy, w przemyśle, reklamie, marketingu a to dopiero początek tej drogi – dodaje Michał Kręglewski ze Sparkbit.

Internet of Things stwarza też duży potencjał w Przemyśle 4.0 - te dwa tematy są praktycznie nierozerwalne. Automatyzacja, przetwarzanie i wymiana danych, wdrażanie nowych technologii pozwalających na zmianę sposobów wytwarzania, współpracujące ze sobą roboty. Przemysł 4.0 to wykorzystywanie potencjału kilku nowych technologii jednocześnie m.in. IoT, AI, big data, chmury obliczeniowej, rozszerzonej rzeczywistości. Korzyści to m.in. zdecydowane poprawienie przepływu pracy, zmiana systemu zarządzania produkcją pozwalającąca na osiąganie bardzo ekonomicznego i wysokowydajnego systemu, redukcja czasów przestoju oraz czasów i kosztów serwisów, poprawa jakości, zwiększenie produktywności, identyfikacja zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Cyberbezpieczeństwo i inne wyzwania

Rzeczywistość jest taka, że IoT pozwala na praktycznie nieograniczone połączenia i często w tym momencie jego rozwoju nie jesteśmy w stanie jeszcze określić jakie to będzie miało zastosowanie w przyszłości. To z pewnością otwiera drzwi do wielu możliwości, ale także do wielu wyzwań i potencjalnych zagrożeń. Bezpieczeństwo to największe wyzwanie związane z Internetem Rzeczy. Biorąc pod uwagę, że miliardy urządzeń są ze sobą połączone, co mogą zrobić ludzie, aby upewnić się, że ich informacje są bezpieczne? Wiele osób zadaje pytanie czy ktoś będzie mógł włamać się do ich tostera czy lodówki i w ten sposób uzyskać dostęp do całej sieci? IoT wymusza więc na firmach jeszcze większą troskę o bezpieczeństwo danych. Cyberataki wymierzone w sieci IoT już teraz się zdarzają. Gartner w swoim raporcie ,,Forecast: IoT Security, Worldwide, 2018”1 podaje, że blisko 20% organizacji w ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowało przynajmniej jeden atak oparty na IoT. Garner prognozuje, że aby chronić się przed tymi zagrożeniami, światowe wydatki na zabezpieczenie Internetu Rzeczy wyniosą w 2018 r. 1,5 mld dol. , co stanowi 28-proc. wzrost w porównaniu do 2017 r. (1,2 mld dol.)2.

Kolejnym wyzwaniem jest kwestia prywatności i udostępniania danych. Wiele firm będzie też musiało zmierzyć się z ogromną ilością danych, które wszystkie te urządzenia będą produkować. Firmy muszą znaleźć dobry sposób na przechowywanie, śledzenie, analizę i zrozumienie tych informacji, które zostaną wygenerowane. Tu kluczem jest wykorzystanie różnych innych technologii np. sztucznej inteligencji czy blockchain.

- IoT gwarantuje wiele korzyści, ale też niesie ze sobą wyzwania, z którymi firma musi się zmierzyć, żeby w pełni korzystać z potencjału tej technologii. Dlatego tak ważne jest jakich podwykonawców wybiera się do wdrożenia tak złożonych technologii. Wybierając dostawców oprogramowania, którzy stawiają w swojej pracy na jakość oferowanych usług można skutecznie te zagrożenia zminimalizować - mówi Michał Kręglewski, CEO Sparkbit.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IoT w biznesie i w domu. Internet Rzeczy dynamicznie się rozwija - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24