Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

J. Pisarek: Muzyka bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny

Anna Dziura
Piotr Żurek
Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z Joanną Pisarek, wokalistką i właścicielką Studia Wokalnego "Artmus" w Jaśle

Jak dostrzec w dziecku potencjał do śpiewu?
Myślę , że duży wpływ na to czy dziecko jest zdolne i czy posiada potencjał mają czynniki genetyczne (np. muzykalni rodzice), a także zewnętrzne - środowisko, w którym się dziecko obraca oraz jego aktywność. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko lubi śpiewać i sprawia mu to ogromną przyjemność, porusza się w rytmie muzyki, a także energicznie oddziałuje na zasłyszane dźwięki, to warto się zająć jego rozwojem muzycznym. Można wysłać swą pociechę na przesłuchanie do wykwalifikowanego nauczyciela od śpiewu.

Jak oceniasz poziom śpiewu wśród jaślan?
Uważam, że w naszym mieście jest bardzo dużo utalentowanej muzycznie młodzieży. Wielu z nich kształci się w ośrodkach kultury czy prywatnych szkołach wokalnych pod okiem doświadczonych nauczycieli, osiągając sukcesy na skalę krajową i międzynarodową. Mateusz Mijal czy Michał Szpak są na to dowodem.

Czy fenomen Michała Szpaka przekłada się na zainteresowanie śpiewem, nauką śpiewu w Jaśle?
Tak, oczywiście. Od kiedy Michał Szpak osiągnął sukces w telewizyjnym talent show zainteresowanie śpiewem znacznie wzrosło. Dzieci bardzo często naśladują artystów i chcą śpiewać podobnie.

Śpiew to forma terapii. Czy uważasz, że współczesny człowiek potrzebuje muzyki?
Jak najbardziej. Żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Muzyka bardzo pozytywnie wpływa na nasz stan emocjonalny. Pozwala nam się uspokoić, odpocząć, pozwala odzyskać harmonię życiową. Każdy tego potrzebuje.

Śpiewać każdy może?
Śpiewać może ten, kto ma słuch muzyczny oraz dobre poczucie rytmu. Bez tych elementów jest ciężko.

Prowadzisz w Jaśle własne studio wokalne. To szansa na wybicie się dla początkujących wokalistów?
Do STUDIA ARTMUS zgłasza się wiele osób, które nie pobierały nigdy lekcji śpiewu. Każdy uczeń ma szansę spróbowania. Mogą to być osoby w różnym stopniu zaawansowania. Serdecznie zapraszam!

Współpracujesz z wieloma wybitnymi artystami. Jak układa się współpraca?
Bardzo przyjemnie. Na swojej drodze spotykam wspaniałych ludzi, artystów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami warsztatów. Do tej pory udało mi się zorganizować warsztaty wokalne z udziałem Michała Rudasia, Beaty Bednarz, Beaty Przybytek. Warsztaty trąbkowe poprowadził Jakub Waszczeniuk, a warsztaty instrumentalne - Zbigniew Jakubek. Myślę, że w kolejnym roku uda się przeprowadzić warsztaty na większą skalę.

Śpiewasz od zawsze. Jak jest z tremą, jeżeli taka istnieje? Jak sobie z nią radzić?
Myślę , że trema towarzyszy każdemu w mniejszym lub większym stopniu. Ważne, aby była mobilizująca, a nie paraliżująca. Trzeba dużo występować publicznie, aby pokonać lęk i obawy. Ponadto, im lepsza technika wokalna tym mniejszy stres.

Jakie predyspozycje muzyczne i osobowościowe powinien mieć, Twoim zdaniem, wokalista?
Dobry wokalista musi mieć nieprzeciętny talent, ogromną wrażliwość, pokorę, wytrwałość i ciężko pracować.

W swoim studio pracujesz zarówno nad utworami pochodzącymi z repertuaru rozrywkowego jak i klasycznego. Czy uważasz , że jest coś, co łączy repertuar?
Podstawowym elementem, który łączy muzykę klasyczną i rozrywkową jest baza techniczna czyli sposób wydobywania i emisji dźwięku. Natomiast zmieniają się techniki wykonawcze i interpretacja.

Jaką rolę mogą odegrać dzisiaj studia wokalne w edukacji muzycznej w Polsce? Mam tu na myśli zwłaszcza grono najmłodszych…
Studia wokalne w dzisiejszej edukacji odgrywają znaczącą rolę. Daje możliwość wykrycia talentu i zdolności muzycznych u dziecka oraz edukacji tych osób, które nie miały możliwości kształcenia się np. w szkole muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24