18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Baranówka z mapy nie zniknęła. Zdjęcia i wideo z drona [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 19]

Katarzyna Mularz
Wideo
od 16 lat
W tej części Rzeszowa, którą często nazywa się „B4”, mieszka ponad 10 tys. osób. Choć pod względem obszaru Baranówka nie należy do liderów, jest to czwarte najliczniejsze osiedle w mieście.

Z Baranówką w Rzeszowie jest pewien kłopot. Wprawdzie każdy mieszkaniec wie, w jakiej części miasta leżą tereny o tej historycznej nazwie, ale jak do Baranówki mają się zwyczajowe nazwy „B1”, „B2”, „B3”, „B4” i co w tym wszystkim robi osiedla generała Andersa? Historycznie Baranówką nazywano rolnicze tereny na obrzeżach Ruskiej Wsi (dzisiejsze os. 1000-lecia) i Staromieścia. Nazwa osiedla pochodzi prawdopodobnie od nazwiska miejscowego gospodarza - Barana.

Od B1 do B4

Jak opowiadał Władysław Hennig w „Rzeszowskich Lekcjach Architektury”, po wojnie pojawiły się dwa warianty zagospodarowania tego terenu - jeden podtrzymujący rolniczy charakter Baranówki i drugi - zakładający przeznaczenie go pod budownictwo mieszkaniowe. W latach 60., kiedy rozwijające się miasto coraz pilniej potrzebowało nowych mieszkań, wybór padł na okolice ul. Bieruta (teraz: Okulickiego). To tam rozpoczęła się budowa osiedla 20-lecia PRL, dziś popularnie nazywanego „B1”. Dwa kolejne etapy rozbudowy to: „B2” - w stronę ul. Ofiar Katynia (dawniej Waryńskiego) i „B3” - za Ofiar Katynia. Dziś cały ten obszar administracyjnie wchodzi w skład osiedla generała Andersa. Natomiast tereny położone na północ od al. Wyzwolenia to dzisiejsza „właściwa” Baranówka, czyli „B4”. Granice osiedla wyznacza na zachodzie ulica Tarnowska, na północy Miłocińska, a na wschodzie tory kolejowe.

Co ciekawe, jak czytamy w Wikipedii, niektórzy wyróżniają jeszcze tzw. „Baranówkę IVB”, czyli nowe osiedle zbudowane na zachód od ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (ul. Raginisa, Ślusarczyka, Prymasa 1000-lecia, Kolbego).

Na Baranówce bez zmian

Być może m.in. z powodu problemów wynikających z nazewnictwa, w 2001 r. Samorządowa Rada Osiedla Baranówka zwróciła się do Rady Miasta o zmianę nazwy osiedla z Baranówki na Prymasa Tysiąclecia (na „B4” znajduje się ul. Prymasa 1000-lecia i szkoła podstawowa jego imienia). Propozycja wywołała spore poruszenie w mieście i lawinę komentarzy.

- Dajcie sobie nazwę jaką chcecie, a może nawet dwie nazwy na raz. Rzecz jednak w tym, czy ta nazwa się przyjmie. Kto pamięta, że mieszkał kiedyś na osiedlu Władysława Gomułki, a teraz mieszka na os.gen. Andersa. Wszyscy mówią o Baranówce! - komentował jeden z czytelników, który wówczas zadzwonił do naszej redakcji.

Ostatecznie, w czerwcu 2002r., - po gorącej dyskusji - Rada Miasta zdjęła z porządku obrad punkt dot. zmiany nazwy osiedla.

Statystyka

Jak wynika z danych Urzędu Miasta Rzeszowa, aktualizowanych 30 marca, na Baranówce mieszka obecnie 10.600 osób, co sprawia, że jest to czwarte najliczniejsze osiedle w mieście.

W kolejnym odcinku osiedle Króla Stanisława Augusta.

Ciekawe miejsca na osiedlu Baranówka:

  • Kościół pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes (ul. Prymasa Tysiąclecia 1)
  • basen Muszelka (ul. Starzyńskiego 17)
  • zajezdnia PKS (al. Wyzwolenia 6)
  • Przyrwa
  • Szkoła Podstawowa nr 25 (ul. Starzyńskiego 17)
  • Przedszkole nr 37 (ul. Starzyńskiego 10)
  • Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Osmeckiego 51)
  • Orlik przy ul. Starzyńskiego
  • Skwer przy ul. Raginisa

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dziewiętnastą część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego dziewiętnastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Jak Baranówka z mapy nie zniknęła. Zdjęcia i wideo z drona [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 19]
Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 19"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24