Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie kupować mieszkanie

Józef Lonczak
Fot. Krystyna Baranowska
Fot. Krystyna Baranowska
Nadeszły czasy kupującego. W ofertach można dosłownie przebierać. Można także negocjować i sporo wytargować. Można też znaleźć tzw. okazję, ale te się rzadko trafiają.

 

- Kupując mieszkanie na rynku, należy być szczególnie wyczulonym na tzw. okazje, aby przypadkiem nie zostać oszukanym. Na rynku nieruchomości trafiają się tanie lokale, ale w zasadzie naprawdę rzadko spotkać można prawdziwe okazje - przestrzega Janusz Sadowski, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami KRAMM w Rzeszowie.

Krok 1: Policz swoje oszczędności

Jeśli myślisz o zakupie, wyszacuj dobrze swoje możliwości finansowe. A więc swoje oszczędności i przyszłe zarobki oraz ewentualną pomoc rodziny. Chociaż chłodni finansiści radzą, aby na to ostatnie źródło raczej nie liczyć. Należy także policzyć ilość gotówki na wkład własny i pierwszą ratę, jeśli inwestycję mamy zamiar finansować z kredytu.

Warto pamiętać, że do ceny mieszkania dochodzą jeszcze koszty dodatkowe jak: taksa notarialna, opłaty za wpis do Księgi Wieczystej, prowizja dla pośrednika oraz podatek od czynności cywilnoprawnych - jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym. Razem te koszty mogą sięgać 5-6 proc. wartości lokalu.

A przecież kupione mieszkanie trzeba jeszcze ewentualnie wykończyć lub przeprowadzić choćby niewielki remont oraz umeblować. To wszystko, skromnie licząc może kosztować od 10 do 30 tys. zł.

Krok 2: Decyduj - nowe czy używane

Zanim udasz się do pośrednika lub zaczniesz sam szukać mieszkania, odpowiedz sobie na pytanie, ma to być lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego. W obu segmentach jest spory wybór. Mieszkanie używane jest z reguły tańsze niż w ofercie deweloperów. Trafiają się także znakomite lokalizacje ( te będą droższe).

- Jeśli potraktować mieszkanie jako inwestycję, dobrze jest szukać lokali średniej lub mniejszej wielkości, które łatwiej wynająć. Problem w tym, że wprawdzie mieszkań na sprzedaż jest niemało, ale trzeba mieć swój wkład, bo teraz trudniej o kredyt – przypomina Janusz Sadowski.

Według ekspertów, do celów inwestycyjnych najbardziej nadają się mieszkania nowe, nieprzekraczające 40-55 m. kw.

Krok 3: Wybierasz lokalizację

Teraz odpowiedz sobie, czego poszukujesz - jakiej lokalizacji, jakiego typu mieszkania, wielkości, wieku i co najważniejsze ceny. Na pewno na tym etapie trzeba być elastycznym i umieć skorygować własne oczekiwania.

 

Krok 4: Jak nie przepłacić

Większość obecnych nabywców boi się, czy przypadkiem, kupując mieszkanie, nie przepłaci (stąd m.in. zastój na rynku). Słuchanie opowieści znajomych o okazjach i cenach oraz czytanie anonsów prasowych niewiele wyjaśnia, bo ceny transakcyjne są znacznie niższe od wywoławczych – zauważa J. Sadowski.

Dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców - pośredników i agentów nieruchomości. Profesjonalni pośrednicy posiadają bazę danych, która umożliwia porównanie cen, a kupującemu daje pewien komfort psychiczny. Jeśli jest to licencjonowany pośrednik, któremu zaufasz, to następne kroki zrobisz z nim.

Droga w samotności

Jeśli mieszkanie chcesz kupić na własną rękę to czeka cię jeszcze dość długa droga.

Będzie ona z pewnością trudna – przestrzega nasz pośrednik.

Kupujący musi sam wybrać interesujące go inwestycje, udawać się do biur sprzedaży deweloperów i sprzedających. Następnie sprawdzać każdą z inwestycji, która go interesuje. A to wymaga czasu i uporu.

- Sprawdzanie tylko pod względem prawnym, wymaga wizyty w sądzie, aby przejrzeć księgę wieczystą, zapoznać się z Krajowym Rejestrem Sądowym danego dewelopera i sprawdzić, czy firma posiada nie tylko pozwolenie na budowę danej inwestycji, ale czy nie jest w upadłości i wiele, wiele jeszcze innych ważnych rzeczy, które amatorowi mogą nawet nie przyjść do głowy – wylicza pośrednik.

- O wszystkich tych dokumentach, które pozwalają spokojnie kupić wymarzone mieszkanie możemy porozmawiać spokojnie na targach, bo to temat na osobny artykuł – dodaje właściciel KRAMMU.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24