Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak być asertywną podczas świąt? Psycholożka radzi, jak reagować na kłopotliwe pytania

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Asertywna postawa podczas Wigilii czy Świąt Bożego Narodzenia może pomóc nam odnaleźć się w wielu niezręcznych sytuacjach.
Asertywna postawa podczas Wigilii czy Świąt Bożego Narodzenia może pomóc nam odnaleźć się w wielu niezręcznych sytuacjach. Pavel Danilyuk/Pexels.com
Święta to dla wielu osób trudny okres, a spotkania z rodziną często stanowią dla nas źródło dodatkowego stresu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że naszym bliskim ciężko jest powstrzymać się od oceniania, doradzania czy wypytywania o prywatne sprawy. Co robić, aby uniknąć niezręcznych rozmów przy wigilijnym stole? Podpowiadamy, jak wykazać się asertywnością i wyznaczać granice podczas gwiazdkowych spotkań.

Spis treści

O co nie pytać podczas świąt?

Stawianie granic to trudny temat i wiele osób ma z tym problem, zwłaszcza w relacjach z bliskimi. Niektórzy nie wiedzą, jak wytłumaczyć rodzinie, że nie chcą mieć dzieci czy męża. Jeżeli babcia czy ciocia wykaże się brakiem taktu podczas spotkania przy wigilijnym stole, czas spędzany z rodziną może stać się dla nas źródłem frustracji. Wśród pytań, które wyjątkowo łatwo potrafią wytrącić z równowagi, warto wymienić:

  • Kiedy będziecie mieć dzieci?
  • Kiedy weźmiecie ślub?
  • Kiedy się za siebie weźmiesz i schudniesz?

Jak radzić sobie, gdy ktoś zadaje osobiste pytania podczas świąt? Co zrobić, żeby wigilijna kolacja czy bożonarodzeniowe śniadanie nie skończyły się kłótnią? Podpowiadamy, jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko i zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest stawianie granic.

Masz prawo powiedzieć „nie”

Słysząc jedno z kłopotliwych pytań, można poczuć smutek, żal czy irytację. Często towarzyszą nam silne emocje, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Na szczęście istnieją pewne techniki i metody, pomocne w tego typu sytuacjach. Przede wszystkim warto podjąć działanie, które zwiększy nasze poczucie komfortu i pomoże obniżyć poziom wewnętrznego napięcia. Możemy:

  • poprosić o zmianę tematu,
  • zakomunikować, że nie będziemy rozmawiać na dany temat,
  • spokojnie wytłumaczyć, jakie emocje wywołuje w nas to pytanie i dlaczego nie chcemy rozmawiać na dany temat.

- Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre pytania nigdy nie powinny paść, bo nie wiemy, z czym mierzy się osoba, do której takie pytanie jest skierowane i o tym trzeba mówić i przypominać – podkreśla Barbara Idziorek, psychoterapeutka i autorka ebooka „Jak przetrwać święta z rodziną”, który powstał w ramach projektu Couple Eden Retreat. – Wiemy natomiast, że świadomość jest wciąż niewystarczająca i te pytania padają. Dlatego dobrze jest wiedzieć, że każdy z nas ma prawo postawić granicę. Nie musimy odpowiadać na pytania, które powodują ból, psychiczny dyskomfort, ale też na te z pozoru zwykłe, na które po prostu nie chcemy odpowiadać – dodaje psycholożka.

Naucz się wyznaczać granice

Bardzo ważne jest to, aby zaopiekować się sobą w niekomfortowej sytuacji. Aby przetrwać święta bez szwanku na swoim samopoczuciu, trzeba wyznaczać granice i komunikować je już w momencie, gdy ktoś próbuje je przekroczyć. Jeżeli dopilnujemy tego, aby nasi bliscy omijali te obszary, do których nie chcemy ich dopuszczać, rozmowy przy świątecznym stole mogą upłynąć w zdrowszej i przyjemniejszej atmosferze. Postawienie znaku „stop” podczas dyskusji z bliskimi powinno być jasne i klarowne dla obu stron.

Niektórym osobom wydaje się, że mówienie „nie” jest niegrzeczne. Warto jednak pamiętać o tym, że nie musimy rozmawiać z rodziną na każdy temat i nie na wszystko trzeba się zgadzać. Zamiast robić uniki, dobrze będzie zakomunikować wprost, że nie chcemy rozmawiać na dany temat. Zbyt często ukrywamy swoje prawdziwe intencje, a zamiast „nie” mówimy „wróćmy, proszę do tego tematu później”. Lepiej będzie powiedzieć wprost „przepraszam, nie chcę teraz o tym rozmawiać, ponieważ temat jest dla mnie stresujący, a pragnę spędzić święta w miłej atmosferze”. Bezpośredni komunikat przyniesie dużo lepszy efekt niż odkładanie rozmowy na później i pozwoli uniknąć dalszych, pogłębiających nasze poczucie dyskomfortu pytań.

Chociaż wyznaczanie granic jest trudne, to można je ćwiczyć. Jeżeli będziemy odpowiednio reagować w niezręcznych nas sytuacjach, nie tylko zadbamy o własne samopoczucie, ale też damy do zrozumienia bliskim, że pewnych tematów lepiej jest z nami nie poruszać. Pomoże to uniknąć niesnasek i spięć podczas spotkań z rodziną. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy potrafi przyjąć „nie” i uszanować nasze granice. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uważają, że wiedzą najlepiej, co jest dobre dla innych. Wówczas stawianie granic może przerodzić się w długi i monotonny proces, w który warto jednak zainwestować, aby relacja była w miarę komfortowa dla obu stron.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jak być asertywną podczas świąt? Psycholożka radzi, jak reagować na kłopotliwe pytania - Strona Kobiet

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24