Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o bramę wjazdową w zimie

Józef Lonczak
Źle eksploatowana brama może się zaciąć i nie otworzyć.
Źle eksploatowana brama może się zaciąć i nie otworzyć. Fot. Betafence
Deszcze, mróz, śnieg i odwilż niekorzystnie wpływają również na bramę wjazdową, która codziennie żegna nas i wita kiedy wyjeżdżamy do i wracamy z pracy.

Nieprzygotowana do zimy i nienależycie eksploatowana może się zaciąć i nie otworzyć w najmniej odpowiednim dla nas momencie.

Zabezpiecz bramę

Co zrobić, by brama działała płynnie i niezawodnie przez całą zimę?

- Sama jakość bramy ma duże znaczenie. W przeciwieństwie do drewna - stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienne pogody. Również słabej jakości zawiasy utrudnią ruchy bramy, będą skrzypieć, a w efekcie zardzewieją. Brama ze złego materiału na wiosnę będzie wymagała gruntownej renowacji lub nawet wymiany. Przed jej wyborem nie warto więc sugerować się ceną, a jej wykonaniem.
Obecnie najlepszym sposobem zabezpieczania bram stalowych jest ich cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Oba procesy poprzedza wieloetapowe przygotowanie powierzchni, które zapewnia dokładne pokrycie i przyleganie warstw cynku i farby - radzą przedstawiciele producenta systemów ogrodzeniowych firmy Betafence.

Skrzydła otwierane

W zależności od rodzaju bramy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej użytkowanie w zimie. Bramy dwuskrzydłowe podtrzymują zawiasy przytwierdzone do słupów ogrodzenia. Cięższe wymagają specjalnych słupów, które będą w stanie przenieść ich ciężar.

- Zimą warto zabezpieczyć zawiasy smarując je dodatkowo smarem typu towot. Grzechem głównym, który często popełniają właściciele bram dwuskrzydłowych jest używanie skrzydeł jako pługa śnieżnego. Jeśli w nocy napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed wjazdu, a dopiero potem otwierać bramę. W przeciwnym razie, łatwo można doprowadzić do przeciążenia, urwania zawiasów, a w przypadku automatyki do nadmiernego zużycia mechanizmów napędu - wyjaśnia Arkadiusz Jaworski z Betafence.

Skrzydło przesuwane

Gorzej w zimie mają własciciele bram przesuwnych. Skrzydło takiej bramy porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Jednak szyna zimą często bywa pokryta śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło.

- Dlatego z szyny trzeba odpowiednio często (stosownie do jej rodzaju) wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zamarzłe śmieci, w innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa - podpowiada Jaworski.

Trzeci rodzaj stanowią bramy przesuwne samonośne. Potrzeba na nie więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo ich skrzydło jest przedłużone o tzw. przeciwwagę. Ale ich zaletą jest to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że bramy te, są mniej kłopotliwe w eksploatacji niż np. bramy przesuwane po szynie.

- Należy jednak pamiętać, żeby w przestrzeni, w której porusza się skrzydło bramy i przeciwwaga, nie było przeszkód utrudniających ruch. Zdarza się, że powstają blokady spowodowane przez tak oczywiste przeszkody jak zalegająca gruba warstwa śniegu - przypomina nasz ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24