Jak dostać się do sanatorium

Andrzej Piątek
Dom sanatoryjny "Maria” w Rymanowie - Zdroju jest usytuowany w cichym zakątku leśnym.
Dom sanatoryjny "Maria” w Rymanowie - Zdroju jest usytuowany w cichym zakątku leśnym.
Z leczenia sanatoryjnego może skorzystać każdy. Pod warunkiem, że jest ubezpieczony, a jego aktualny stan zdrowia upoważnia do skorzystania z tego typu leczenia.

Warunkiem wstępnym jest otrzymanie skierowania. Wystawia je bezpłatnie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - zazwyczaj jest to lekarz rodzinny lub lekarz specjalista z ambulatorium albo szpitala.

Osobiście lub pocztą

- Skierowanie trzeba złożyć w siedzibie NFZ lub w jego punktach informacyjnych - radzi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie. - Można je również wysłać pocztą, najlepiej jako przesyłkę poleconą.

Do skierowania warto dołączyć kopie dokumentacji medycznej. Takie skierowanie powinno być rozpatrzone w ciągu 30 dni. Jednak nie jest to równoznaczne z jego potwierdzeniem, to zależy od ilości i kolejności zgłoszeń i od ilości wolnych miejsc w danym sanatorium.

Na potwierdzenie skierowania w Podkarpackim Oddziale NFZ obecnie czeka się od jednego do 8 miesięcy. Potwierdzone skierowanie, ze wskazanym terminem pobytu w sanatorium, miejscem i rodzajem leczenia jest przesyłane nie później niż 14 dni przed datą jego rozpoczęcia.

- Lekarz kierujący pacjenta do sanatorium może w swoim skierowaniu wskazać miejsce leczenia, a pacjent dogodny dla niego termin. Nie jest to wiążące dla NFZ, chociaż w miarę możliwości staramy się takie życzenia uwzględniać - wyjaśnia Marek Jakubowicz.

- Dostajemy wiele pytań na temat wspólnego pobytu małżonków w sanatorium na tym samym turnusie. Tak, mogą przebywać na tym samym turnusie. jeśli obydwoje złożą skierowania w tym samym terminie skierowania i mają takie same lub podobne schorzenia - dodaje.
[obrazek2] W większości ośrodków sanatoryjnych podstawowym zabiegiem są kąpiele mineralne.Z mamą albo z ciocią

Matka z dzieckiem od 3 do 6 lat mogą pojechać do sanatorium razem. Dziecko może wybrać się tam również z innym opiekunem, przykładowo z ciocią. W każdych okolicznościach ma zapewniony pobyt bezpłatny, natomiast jego opiekun ponosi pełny koszt swego pobytu w sanatorium.

Od jakiegoś czasu stało się modne leczenia sanatoryjne u naszych sąsiadów - zwłaszcza na Słowacji i Ukrainie, gdzie znajdują się bardzo dobre i w miarę tanie uzdrowiska. Ale polscy pacjenci mogą z niego skorzystać jedynie na własny koszt, bo niestety, NFZ za to nie zapłaci. Przynajmniej, na razie.

* * * * *
Kto za co płaci, a kto nie płaci

Pacjenci kierowani na leczenie do szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w nim nie ponoszą żadnych kosztów. Pozostali leczący się w innych domach sanatoryjnych płacą część kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem.

Ich wysokość zależy od standardu pokoju i sezonu w jakim przypadnie pobyt. Koszt samego leczenia w całości pokrywa NFZ. Z wszelkich opłat zwolnione są dzieci do lat 18 i młodzież ucząca się do lat 26. W ramach leczenia ambulatoryjnego NFZ pokrywa koszt 3 zabiegów dziennie, a pacjent płaci jedynie za wyżywienie i zakwaterowanie. Koszta dojazdu i powrotu z sanatorium ponoszą pacjenci.

Jedziesz, płacisz, korzystasz

Z zabiegów sanatoryjnych można skorzystać bez pośrednictwa NFZ płacąc za nie komercyjnie. Oto przybliżone ceny :

Inhalacja indywidualna - 5 zł
Inhalacja zbiorowa - 4 zł
Maseczka borowinowa - 5 zł
Zawijanie borowinowe - 15 zł
Parafina - 8 zł
Kąpiel kwasowęglowa - 11 zł
Kąpiel mineralna - 11 zł
Kąpiel perełkowa - 9 zł
Masaż podwodny - 18 zł
Masaż ręczny - 10 zł
Masaż wirowy rąk - 7,50 zł
Masaż wirowy nóg - 8,50 zł
Ultradźwięki - 8 zł
Lampa kwarcowa - 4 zł
Sauna - 11 zł
Laser - 9 zł
Krioterapia - 8 zł
Kriokomora - 25 zł

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie