Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak herb będzie mieć Radymno? Do żaglowca nie ma powrotu. Albo będzie on z infułą biskupią albo nie będzie go wcale

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
radymno.pl
Herb Radymna z żaglowcem, którego używa obecnie miasto, nie był nigdy oficjalnie zatwierdzony. Dlatego władze Radymna podjęły próbę aby tego dokonać. Jednak Komisja Heraldyczna w Warszawie nie wyraziła na to zgody. Zasugerowano aby wrócono do starego herbu z infułą biskupią.

Komisja Heraldyczna działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie zgodziła się aby Radymno miało w pełni zatwierdzony herb z symbolem, którego używa od 1990 roku. Znajduje się na nim symbol żaglowca. Mimo, że przyzwyczaili się do niego mieszkańcy, miasto nie dostało zgody aby nazywać ten symbol herbem. Żaglowiec będzie mógł więc być używany jedynie jako logo.

Czy miasto będzie mieć herb z infułą biskupią, co zasugerowali heraldycy? Na jakim etapie jest obecnie sprawa wyboru nowego herbu Radymna?

- Obecnie prowadzimy konsultacje z naszymi mieszkańcami. Na stronie internetowej i profilu facebookowym miasta zamieściliśmy ankietę dotyczącą tej sprawy

– wyjaśnia burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny.

Miastu nie pozostawiono zbyt dużego wyboru. Uznano, że za żaglowcem nie przemawiają żadne dokumenty historyczne, a za infułą biskupią tak, ponieważ jest to stary herb Radymna.

Jakie jest zdanie burmistrza w tej sprawie?

- Uważam, że Radymno zasługuje na to, żeby mieć swój herb – zaznacza Mieczysław Piziurny.

Jakie są opinie mieszkańców?

- Podzielone. W tym momencie w naszej ankiecie ponad 53 proc. osób opowiedziało się przeciwko przyjęciu herbu z infułą biskupią, 31 proc. za tym, żeby go przyjąć, a około 15 proc. głosów oddano na opcję "kompromisową" – żeby przyjąć herb z infułą, ale na co dzień używać logo z żaglowcem. Nie są to jednak ostateczne wyniki, ponieważ ankieta będzie jeszcze aktywna do końca marca

– wyjaśnia Mieczysław Piziurny.

W jakich latach miasto posiadało poprzedni herb z infułą biskupią? I jakie niesie to konsekwencje, jeśli miasto zechce pozostać przy obecnym?

- Symbol infuły znajduje się na pieczęciach miejskich Radymna na dokumentach z XVI, XVII oraz XVIII wieku. Trudno dokładnie wskazać, kiedy po raz pierwszy użyto herbu z żaglówką na falach. Mogło to mieć miejsce po włączeniu miasta do zaboru austriackiego albo w okresie późniejszym. Obecnie obowiązujący wzór herbu przyjęto uchwałą Rady Miejskiej w październiku 1990 r. - mówi burmistrz Radymna.

- Wzory symboli jednostek samorządu terytorialnego podlegają opinii ministra właściwego ds. administracji publicznej, który podejmuje decyzję w oparciu o opinię Komisji Heraldycznej. Komisja otrzymała nasz wniosek z projektem herbu przedstawiającego żaglowiec i odrzuciła go, ponieważ w przypadku istnienia kilku herbów w dziejach gminy, stosuje się herb najstarszy, lub najdłużej związany z gminą albo ostatni pochodzący z okresu staropolskiego

- dodaje.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24