Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kupować klimatyzator część 1

J. Lonczak na podst. mat. Jak kupować.pl
Zasada działania klimatyzera
Zasada działania klimatyzera Fot. Jak kupować pl
Najpierw z czekasz na lato, a kiedy już przyjdzie, przeklinasz piekielny żar. Podczas 30-stopniowego upału, o ile nie jesteś właśnie na plaży, ciężko wytrzymać. Ratunek to klimatyzacja.

Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, musi być urządzeniem kompaktowym i niewielkim, które w miarę swobodnie możesz przemieszczać do różnych pomieszczeń.

Co musisz ustalić przed zakupem

Pytania pomocnicze pomogą uniknąć kosztownej pomyłki:
- Jaka jest kubatura pomieszczenia, które zamierzasz chłodzić?
- Czy chcesz, aby w chłodne dni klimatyzator pełnił rolę grzejnika?
- Na którą stronę wychodzą okna pomieszczenia, które zamierzasz klimatyzować?
- Czy ktoś z Twojej rodziny cierpi na alergię na pyłki?

Klimatyzatory można podzielić na kilka sposobów. Pierwszy podział dotyczy zastosowanej technologii. Do wyboru masz:
-klimatyzery ewaporacyjne
-klimatyzatory na czynnik chłodniczy

Klimatyzery ewaporacyjne (klimatory) są najbliższe ekologicznemu ideałowi. Substancją, która chłodzi powietrze jest w tym przypadku zwykła zimna woda. Powietrze przechodzi przez nawilżoną specjalną tkaninę i jest wydmuchiwane do chłodzonego pomieszczenia. Tego rodzaju urządzenia mocno nawilżają powietrze, dlatego konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Przez fachowców uważane są za zbyt mało wydajne do chłodzenia większych pomieszczeń. W ofercie niektórych firm są dostępne duże klimatory, które są w stanie ochłodzić mieszkanie. Ich cena jest jednak w porównaniu do klimatyzatorów bardzo wysoka.

Dla zwiększenia efektu lepszego chłodzenia do zbiornika z wodą można wrzucić kostki lodu.

Klimatyzatory na czynnik chłodniczy działają w oparciu o właściwości chemiczno-fizyczne różnych gazów. Niegdyś powszechnie stosowany był freon, lecz ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne (powodowanie dziury ozonowej) wycofano go z użycia. Obecnie najbardziej powszechne są dwie mieszanki gazowe - czynnik chłodzący R407C oraz R410A.

Klimatyzatory na czynnik chłodzący można podzielić również ze względu na budowę. Na rynku znajdziesz urządzenia:

-jednoczęściowe
-dwuczęściowe

Klimatyzatory 1-częściowe

Jednoczęściowe są o wiele bardziej poręczne. Łatwo je przestawić i nie wymagają zawieszenia dodatkowego elementu za okno lub wystawienia na balkon. Wystarczy wyprowadzić rurę odprowadzającą gorące powietrze i można rozpocząć chłodzenie pomieszczenia.

Są praktycznym rozwiązaniem w kamienicach, w których konserwator zabytków zabronił umieszczania klimatyzatorów na zewnątrz. Poza tym pozwalają zaoszczędzić na instalacji, która w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych jest dość kosztowna.

Niektóre modele wyposażone są w dwie rury odprowadzające ciepło, dzięki czemu mogą w dwukrotnie niższym czasie schłodzić pomieszczenie.

Klimatyzatory 2-częściowe

Dwuczęściowe lub inaczej dzielonesą zbliżone do klimatyzatorów stacjonarnych. Jedna część pracuje na zewnątrz, a druga wewnątrz mieszkania. Taki klimatyzator zapewnia lepszą wentylację oraz wydajniejsze chłodzenie. Jest za to droższy oraz mniej poręczny.

Dostępne są ponadto klimatyzatory z funkcją ogrzewania (z tzw. pompą cieplną), których można używać także zimą w celu dogrzewania pomieszczeń.

Ważne parametry
Dobór właściwego dla danego pomieszczenia klimatyzatora wymaga bliższego zapoznania się z jego parametrami. I tak w przypadku urządzeń zawierających czynnik chłodzący warto zwrócić uwagę na:
-moc chłodniczą/grzewczą
-przepływ powietrza
-rodzaj czynnika chłodzącego
-poziom hałasu
-pobór mocy/klasę energetyczną
-prędkość wentylatora
-zakres temperatury
Moc chłodnicza/grzewcza

Oferta nie jest bardzo zróżnicowana. Klimatyzatory przenośne mają moc chłodniczą nie większą niż 4 kW oraz nie mniejszą niż 2 kW. Moc grzewcza dochodzi do 4,5 kW.

Źródło: JakKupować.pl
Czytaj więcej porad na www.jakkupowac.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24