Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możesz mniej zapłacić za prąd

al/Stanisław Siwak
Krzysztof Kapica
- Przedsięwzięcia, które każdy może podjąć w swoim domu, polegające na modernizacji oświetlenia, zmianie naszych przyzwyczajeń czy wymianie urządzeń w domu na energooszczędne, przyniosą bezpośrednie zyski w postaci niższych opłat za energię - zauważa Agnieszka Szczekala z PGE.

Jaka chłodziarka

Kiedy kupujesz chłodziarkę albo zamrażarkę zwracaj uwagę, aby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej (od A do A++). Pamiętaj, że klasy energetyczne dla lodówek i zamrażarek określa zużycie energii danej lodówki w stosunku do zużycia standardowego.

Kupując chłodziarkę albo zamrażarkę watro sprawdzić, czy urządzenia posiadają takie funkcje jak: systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, funkcje automatycznego podnoszenia temperatury w chłodziarce podczas opuszczania domu, a także funkcje kontroli otwartych drzwi, które powodują włączenie sygnału alarmowego przy kilkuminutowym otwarciu drzwi.

Podobnie ma się rzecz z pralkami. Jeśli planujesz zakup nowej pralki, wcześniej porównaj wskaźniki zużycia energii na jeden cykl prania podanej na etykietach. Wybieraj urządzenie w najwyższych klasach energetycznych, od A do A++.

Zwracaj też uwagę czy pralka posiada funkcje automatycznego ważenia wsadu oraz doboru ilości wody do oprania, funkcję zamkniętego obiegu wody oraz krótkich programów pozwalających na szybkie energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy. Jeśli to możliwe, uruchamiaj pralkę tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek prania. W wielu przypadkach pranie wstępne nie jest konieczne.

Ogrzewanie elektryczne staje się popularną metodą ogrzewania domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego urządzenia jest istotny, gdyż system grzewczy powinien zapewniać nie tylko odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale także minimalizować koszty. Dlatego należy dostosować temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

Nie należy też nadmiernie nagrzewać pomieszczeń, a podczas wietrzenia pokoju trzeba zamykać dopływ ciepła.

Kiedy kupujesz czajnik elektryczny zastanów się nad wyborem modelu z płytką grzewczą, a nie z grzałką spiralną. Pozwoli to na gotowanie mniejszej ilości wody, np. dla jednej osoby. W przypadku czajnika z grzałką spiralną powinna być ona w całości zakryta wodą.
Nie zapominaj, by po zakończeniu ładowania wyjąć ładowarkę z kontaktu. Nawet, gdy nie jest do niej podłączone żadne urządzenie, ładowarka pobiera prąd.

Gdy kupujesz kuchenkę elektryczną

Wybierając kuchenkę elektryczną pamiętaj, że różne rodzaje płyt grzejnych do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii. Płyta elektryczna żeliwna wykazuje się wyjątkowo niską sprawnością rzędu 55 proc., elektryczna ceramiczna - sprawnością rzędu 60 proc. oraz indukcyjna - 90proc.. Sprawność bezpośrednio wpływa na zużycie energii.
Zmienna strefa grzania palników umożliwia gotowanie w garnkach o różnych średnicach dna.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań przygotowywanie posiłków przy wykorzystaniu kuchenek elektrycznych nie musi być drogie, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad.

- Otwieraj drzwiczki piekarnika jak najrzadziej, aby uniknąć znaczących strat ciepła. Wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest niezbędne. Pamiętaj, że piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu.

- Oszczędzisz prąd wykorzystując energię cieplną już zgromadzoną wskutek nagrzewania. Na 5 do 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz piekarnik lub płytę, a temperatura przez ten czas będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

- Używaj przykrywek do garnków. Gotując z otwartymi naczyniami tracisz bardzo znaczące ilości energii. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30 proc.

- Używaj naczyń kuchennych o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka zwiększa nawet o 50 proc. zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw.

- W czasie gotowania staraj się dopasować wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Pamiętaj, że średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Takie postępowanie zapobiega stratom ciepła.

- Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar. Możesz w ten sposób zaoszczędzić około 40 proc. energii, a posiłek będzie gotowy znacznie szybciej.

Jak używać drukarki i komputera

Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend. Przygotuj się do pracy zanim go włączysz, tak aby wykonać zaplanowane zadania przy minimalnym czasie włączonego urządzenia.

Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. 16 minut pracy równoważy ilość energii potrzebną do ponownego włączenia.

Włączaj drukarkę dopiero gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93 proc. energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7 proc. na samo drukowanie.

Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, że aktywowałeś takie funkcje.

Ustaw tryb automatycznego przełączania monitora w stan uśpienia po 10 minutach bezczynności komputera i wyłączania monitora po 30 minutach bezczynności. Najlepszy "wygaszacz ekranu" to wyłączony monitor.

Przy zakupie nowej drukarki lub kopiarki, zwróć uwagę, czy posiada ona funkcję dwustronnego drukowania, tzw. "duplex".

Wyłączaj urządzenia z sieci

Czerwona dioda przycisku stand-by, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd.

Zazwyczaj w naszych mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5W do 35W.

Średnio w Polsce, w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20W. Prowadzi to do zużycia łącznie 2 mln 300 tys. MWh energii, wartej 831 mln zł. Czyli tyle, ile wytwarza średniej wielkości elektrownia. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24