Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Mykoła ratuje polskie firmy – sympozjum o Ukraińcach na polskim rynku pracy

Andrzej Plęs
123RF
Jest ich w Polsce niemal milion, uczą się i pracują. Niejedna prywatna polska uczelnia przestałaby istnieć, bez czesnego studentów z Ukrainy, niejeden polski zakład pracy miałby kłopoty z pozyskaniem „siły roboczej”, gdyby nie pracownicy z Ukrainy. Ich obecność na naszym rynku pracy podwoiła się w ciągu ostatnich trzech lat.

Statystyki mówią, że mężczyźni zwykle znajdują pracę na polskich budowach, kobiety zatrudniane są w sektorze usług w gospodarstwach domowych. Plantatorzy i sadownicy chórem potwierdzają, że nie wyobrażają sobie zbiorów bez ich udziału, bo stawki płacowe za ten rodzaj pracy są na takim poziomie, że wśród Polaków trudno znaleźć chętnych. A stała u nas tendencja demograficzna sprawia, że polskiemu rynkowi pracy będą coraz bardziej potrzebni. Już teraz są bardzo znaczącym czynnikiem, dynamizującym polską gospodarkę, a w ciągu najbliższych lat może się okazać, że naszemu rynkowi pracy są wręcz niezbędni. Już teraz polscy headhunterzy poszukują na Ukrainie nie tylko murarzy i tynkarzy, ale także lekarzy i programistów.

Paradoksalnie wojna w Donbasie i zajęcie okupacja Krymu przez Rosję pomogły polskiemu rynkowi, ruch uchodźczy z ogarniętych konfliktem zbrojnym terenów Ukrainy i obawy jej mieszkańców przez rozszerzeniem się tego konfliktu sprawiły, że wydrenowana przez emigrację gospodarka polska zyskała nowe, niezbędne jej zasoby kadrowe.

I na to – między innymi - zjawisko zwróciła uwagę Fundacja Polskie Centrum Prawa IUSTUS, organizując w Rzeszowie – Jasionce sympozjum pn. „Legalna migracja-szansą i wyzwaniem dla polskiego rynku pracy. Nowelizacja przepisów dotyczących ruchu osobowego i legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce.

Jej celem jest rozpropagowanie wiedzy o najnowszych uregulowaniach prawnych i legalizacyjnych dotyczących pobytu i wykonywania pracy przez tę grupę pracowników w RP. Przedstawione zostaną najważniejsze kwestie istotne dla polskiego pracodawcy, planującego zatrudnić pracownika ze Wschodu.

Uczestnicy sympozjum otrzymają skompendiowane materiały informacyjne, opisujące krok po kroku proces legalnego przyjęcia do pracy obywatela Ukrainy. Sympozjum powinni być szczególnie zainteresowani przedsiębiorcy, którzy w najbliższych latach planują rozbudowę firmy bądź zwiększenie skali działalności gospodarczej. Tym bardziej, że – jak zapewniają organizatorzy spotkania - w najbliższym czasie czeka nas gruntowna zmiana przepisów w zakresie zatrudniania obcokrajowców.

Współorganizatorem sympozjum jest Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza, spotkanie będzie więc także okazją do nawiązania biznesowych kontaktów transgranicznych. Sympozjum wspiera Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Patronat nad spotkaniem objął Konsul Honorowy Republiki Ukrainy w Polsce.

Sympozjum odbędzie się w dniu 12 września 2016 r. w sali konferencyjnej Inkubatora Technologicznego AEROPOLIS Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce k/Rzeszowa - Jasionka 954 A.

Warunki uczestnictwa w nim można poznać na stronie internetowej: http://iustus.org.pl/sympozjum-rzeszow-2016/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24