Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Nie wszystko z zagranicy można przywieźć do Polski [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Niektóre pamiątki z wakacji mogą być kłopotliwe podczas przekraczania granicy.
Niektóre pamiątki z wakacji mogą być kłopotliwe podczas przekraczania granicy. KAS
Wracając z urlopu, zamiast do pracy możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku - przestrzega Krajowa Administracja Skarbowa.

Nie wszystkie towary można legalnie przywieźć do Polski (Unii Europejskiej) z krajów trzecich. Także kupione w oficjalnych sklepach, na które mamy paragon. Dotyczy to również roślin, zwierząt i rzeczy znalezionych np. na plaży. Są też kraje, które zabraniają wywozu od siebie pewnych rzeczy. Np. piasku z plaż Sardynii, włoskiej wyspy na Morzu Śródziemnym.

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna, albo od 3 do 5 lat więzienia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

Pamiątki z wakacji. Nie wszystkie towary można swobodnie przewozić w strefie Schengen

W Holandii można kupić legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów można trafić do więzienia kratki.

- Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Pamiętaj o tym, podróżując po Europie. Różnego rodzaju regulacje dotyczą m.in. przewozu leków, zwłaszcza psychotropowych, na padaczkę, ADHD, a także silnych środków przeciwbólowych. Restrykcyjne przepisy obowiązują np. w Norwegii - przestrzega KAS.

Wiele substancji, których powszechnie używamy m.in. w Polsce, w niektórych krajach europejskich nie kupimy lub musimy mieć na nie receptę. Możemy zabrać ze sobą określoną ilość leków w oryginalnych opakowaniach, ale musimy mieć zaświadczenie lekarskie, żeby udowodnić, że są one przeznaczone na własny użytek. Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe.

Więcej o podróżach w strefie Schengen na stronie – granica.gov.pl.

Pamiątki z wakacji. Limity w przewozie papierosów, tytoniu i alkoholu. Zgłosić należy także większą gotówkę

Podczas przekraczania granic zewnętrznych Unii Europejskiej lub strefy Schengen zwróć uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek oraz ilość tzw. wyrobów akcyzowych (papierosy, alkohol). Wartości te są różne w zależności od środka transportu.

W przypadku podróży transportem lądowym trzeba zgłosić wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy przedostajemy się na teren UE drogą lotniczą lub morską, powyżej 430 euro. Różne limity dotyczą także wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Na granicy zgłoś także większą ilość gotówki – limit to 10 tys. euro albo odpowiednik w innych walutach.

Jedzenie na wakacjach. Żywności pochodzenia zwierzęcenie nie pakuj do bagaży. Ostrożnie także z innymi produktami

Na teren Unii Europejskiej nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego:

  • mięsa,
  • wędlin,
  • nabiału.

Takie produkty mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Dlatego na granicy trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem może być żywność dla niemowląt i produkty spożywcze, których używasz ze względów zdrowotnych.

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej, ale tylko na własne potrzeby. W przypadku produktów roślinnych do UE możesz wwieźć tylko pięć gatunków owoców:

  • banany,
  • kokosy,
  • duriany,
  • ananasy,
  • daktyle.

Przed podróżą koniecznie sprawdźmy, jakie przepisy celne obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Można to zrobić choćby na stronie ambasady danego kraju. Więcej informacji na stronie granica.gov.pl.

Ostrożnie z uprzejmością na granicy. Przemytnicy często "zatrudniają" turystów

W niektórych krajach za przemyt narkotyków grozi nam wiele lat więzienia, a nawet kara śmierci. W dodatku przestępcy próbują wykorzystywać turystów jako swoich pośredników, często zupełnie nieświadomych.

Jak się ochronić?

- Przede wszystkim nie przyjmuj od obcych osób żadnych rzeczy do przewiezienia. Może okazać się, że „leki dla cioci" są narkotykiem lub innym nielegalnym towarem. Pamiętaj też o tym, aby cały czas mieć na oku swój bagaż, żeby nikt nie mógł go podmienić ani niczego do niego nie „podrzucił". Nie zostawiaj bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany. W momencie kiedy takim pakunkiem zainteresują się służby, możesz dostać kolejną pamiątkę z urlopu - mandat - przestrzega KAS.

Na przejściach granicznych kłopotliwa może być także pomoc w przeniesieniu bagażu. W razie kłopotów przy kontroli celnej może się okazać, że właściciel torby, w której były narkotyki, nagle zniknął, a my będziemy odpowiadać, bo to my przekazaliśmy bagaż do kontroli.

Kłopotliwe pamiątki z wakacji. Zawsze na topie tych problematycznych są muszelki i azjatyckie medykamenty

- Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej w 2021 r. zatrzymali 4,5 tys. okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, które są chronione postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W tym zatrzymaliśmy: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane, a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, koralowce, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Często wśród przejętych pamiątek znajdują się wypchane zwierzęta, takie jak krokodyle lub galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt. Czasami można znaleźć rzadkie okazy typu kolce jeżozwierza, zęby z aligatorów. Kupowanie takich pamiątek z chronionych zwierząt i roślin, to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo, za które grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu.

Chronionych gatunków roślin i zwierząt jest kilkadziesiąt tysięcy i nauczenie się ich jest praktycznie niemożliwe. Przed wyjazdem za granicę trzeba sprawdzić, na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie granica.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów. Jednak najlepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z zakupu przedmiotów wykonanych ze zwierząt.

Dlaczego nie można zabrać ze sobą znalezionych na plaży muszli czy koralowców? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają turyści.

- Takie pamiątki są modne. Turyści, nawet jeśli ich nie kupują, często próbują oderwać kawałek rafy. Wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy tak robi tylko co dziesiąty turysta. Poza tym przyzwolenie na przewożenie takich przedmiotów automatycznie stwarza sprzyjające warunki do rozwoju nielegalnego handlu. W efekcie rafa w Morzu Śródziemnym już teraz jest zdewastowana, a chronione zwierzęta są poławiane, aby pozyskać z nich modne muszle - odpowiada E. Chabowska.

Niektóre kraje, w tym europejskie, zakazują wywozu nie tylko muszelek, ale np. piasku. Tak jest choćby na włoskiej wyspie Sardynia na Morzu Śródziemnym. Włosi apelują, aby wspomnienia z Sardynii zabrać w sercu, a nie w postaci pisaku czy muszelek.

Niektóre pamiątki z wakacji mogą być kłopotliwe podczas przekraczania granicy.

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Nie wszystko z zagr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24