Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć koszty jazdy samochodem

Rozmawiał Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Rozmowa ze Stanisławem Płonką, mechanikiem samochodowym z Rzeszowa.

- Statystyczny kierowca pokonujący rocznie 15-20 tysięcy km wydaje na paliwo ok. 8 tysięcy złotych. Czy można obniżyć te wydatki?

- Tak. Po pierwsze kupując ekonomiczny samochód. W przypadku nowych aut myślę o dieslach. Nowoczesne ropniaki są bardzo ekonomiczne i pozwalają oszczędzić kierowcy sporo pieniędzy. Jest jednak pewne ale. O ile do przebiegu rzędu 150 tys. km spisują się dobrze, to potem często wymagają drogich napraw.

Dlatego kupując używane auto lepiej postawić na benzyniaka i zamontować instalację gazową. LPG jest ciągle tańszy od benzyny o ponad połowę. W samochodzie, który sporo jeździ taka przeróbka wróci się bardzo szybko.

Nie bez znaczenia jest także styl jazdy. W zatłoczonym mieście między skrzyżowaniami nie warto szybko się rozpędzać, bo wtedy auto zużywa najwięcej paliwa. Poważnym błędem jest także paliwożerne grzanie silnika na postoju. Znacznie szybciej złapie temperaturę w czasie jazdy.

W trasie dobrze wrzucić czasami na luz. Szczególnie, jeśli jedziemy z górki, a przed sobą mamy wolną drogę na kolejne wzniesienie. Auto wdrapie się na nie siłą rozpędu, nie zużywając przy tym paliwa. Dojeżdżając do skrzyżowania z górki można hamować silnikiem, bo wtedy również oszczędzamy paliwo.

- Obok kosztów benzyny wielu kierowców narzeka także na wysokie ceny części zamiennych.

- Na to także jest sposób. Na rynku mamy w tej chwili zamienniki większości oryginalnych części. Wiele z nich jakością i trwałością nie odbiega od oryginałów. W tej sytuacji zamiast kupować klocki hamulcowe w autoryzowanym serwisie za 400 zł, można śmiało postawić na produkt innej firmy, o połowę tańszy. Gwarantuję, że wytrzyma tyle samo kilometrów, co oryginał.

- Kiedy można zrezygnować z usług serwisowych autoryzowanej stacji obsługi?

- W takim serwisie warto przeglądać auto w czasie trwania gwarancji, bo u większości sprzedawców to warunek jej utrzymania. Jeśli kierowca chce oszczędzić na naprawach, po zakończeniu gwarancji może przenieść się do innego mechanika. W serwisach nieautoryzowanych także pracują wykwalifikowani fachowcy, a ceny usług są często o połowę niższe.

- Wielu kierowców zastanawia się, kiedy warto wykupić polisę auto-casco?

- To ochrona potrzebna głównie młodym, niedoświadczonym kierowcom, którzy częściej powodują kolizje. W razie stłuczki ubezpieczyciel pokrywa im koszty naprawy samochodu. Takie ubezpieczenie warto wykupić także mając drogie auto. Bo chroni m.in. przed kradzieżą. W przypadku starszych, tanich pojazdów taka polisa nie ma sensu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24