Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak po świętach radzić sobie z przejedzeniem i kacem?

Ewa Kurzyńska
123RF
Ziołowe herbatki pomogą na poświąteczne przejedzenie, a remedium na kaca jest sok z kiszonej kapusty. Rozmowa z dr Barbarą Piekło, dietetykiem ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.

Za nami kilka dni świętowania. Biesiadowanie przy suto zastawionym stole może skończyć się niestrawnością. Jak się ratować, by wrócić do formy?

W okresie świąt trudno oprzeć się aromatycznym potrawom, słodkim deserom i namowom rodziny na skuszenie się „jeszcze jednym kawałeczkiem”. Skutek takiego „kosztowania” potraw jest co roku ten sam. Pojawia się uczucie przejedzenia, ciężkości i ogólnego braku energii.

Co wtedy najlepiej zrobić? Procesy trawienne wspomogą ananas lub papaja. Owoce te zawierają enzymy wspomagające układ trawienny. Wypicie świeżo wyciśniętego soku z ananasów i papai uwolni nasz organizm od wzdęć, niestrawności i zmniejszy problemy z wypróżnianiem. Po świętach sprzymierzeńcami naszego organizmu są także produkty kiszone, czyli kapusta, ogórki. Zawierają dużo naturalnych probiotyków i enzymów, które ułatwiają trawienie praktycznie każdego rodzaju jedzenia. Nie zapominajmy, że sposób przygotowywania posiłków jest bardzo ważny. Zamiast potraw smażonych i ciężkostrawnych wybierzmy posiłki lekkostrawne: gotowane lub duszone. Tak przyrządzone potrawy nie obciążą naszego nadwyrężonego świąteczną rozpustą układu pokarmowego.

Pomoże ruch?

Jak najbardziej. Lekki wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na przyspieszenie trawienia. Zdecydowanym faworytem w tej kategorii jest spacer. Poprawia trawienie, wchłanianie pokarmów i przyspiesza perystaltykę jelit.

Jakie zioła mogą przynieść ulgę przeciążonemu żołądkowi?

W okresie przejedzenia ziołowym sprzymierzeńcem jest m.in. mięta pieprzowa. Pomaga w bólu żołądka, niestrawności i nudnościach. Przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, a więc ułatwia odpowiednie przemieszczanie treści jelitowej oraz odejście gazów. Pomoże także rumianek, który ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe. Napar z rumianku pomaga pozbyć się niestrawności, łagodzi też stres.

Pomocna będzie również szałwia. Wyciągi z jej liści zwiększają wydzielanie soków trawiennych, mają właściwości rozkurczowe na mięśniówkę jelit. Ponadto szałwia hamuje nadmierną fermentację w jelitach. Polecam także imbir. Jest on szeroko stosowany na wiele problemów trawiennych, działa m.in. kojąco na podrażnioną wyściółkę żołądka i równoważy wydzielanie soków trawiennych. Imbir doskonale sprawdza się w walce z przejedzeniem.

Bywa, że świętując przesadzimy także z alkoholem. Co pomoże w złagodzeniu kaca?
Na śniadanie radzę wybrać produkty lekkostrawne, na przykład kefir plus banan. Przez cały dzień należy unikać produktów bogato tłuszczowych, gdyż wyczerpana wątroba może sobie z nimi nie poradzić i dolegliwości staną się bardziej uciążliwe. Warto sięgać po świeże warzywa, owoce, sałatki, sery i jogurty, produkty gotowane na parze (ryba, białe mięso) oraz nasiona, orzechy i śliwki.

Doskonałym remedium będzie sok z kiszonej kapusty lub woda z ogórków kiszonych, które dostarczą dużo witaminy C, składników mineralnych i zaspokoją pragnienie. Należy również uzupełniać glukozę we krwi. W tym celu poleca się wypicie szklanki osłodzonej herbaty. Można zjeść porcję miodu, dżemu lub słodkich winogron - zawarta w nich fruktoza ułatwi przetworzenie alkoholu przez organizm. Kluczowa sprawa, to uzupełnianie płynów. Warto pić dużo wody, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Umiarkowany wysiłek fizyczny jest jak najbardziej wskazany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24