Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak poradzić sobie z depresją?

Ula Sobol
MAŁGORZATA STRZYŻ-BEŚCIAK, psycholog dziecięcy z Rzeszowa.
MAŁGORZATA STRZYŻ-BEŚCIAK, psycholog dziecięcy z Rzeszowa. Krystyna Baranowska
Rozmowa o depresji z MAŁGORZATĄ STRZYŻ-BEŚCIAK, psychologiem dziecięcym z Rzeszowa.

Telefon zaufania:

Telefon zaufania:

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA Tel. 22 654-40-41.
Poradnia zdrowia psychicznego i poradnia psychologiczna ul. Hetmańska 120 (nie wymaga skierowania). Rejestracja: 17 866-95-90.

Phil Bosmans powiedział "Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy". Zgadza się pani?

Owszem, zdarzają się w naszym życiu trudne sytuacje i doświadczenia, w których czujemy się bezradni i samotni. Nie dostrzegamy żadnych dróg wyjścia, a każda możliwość rozwiązania problemu wydaje się nam jednakowo nieskuteczna i beznadziejna. Czujemy się trochę jak w pułapce, ciemnym miejscu, po którym nawet nie próbujemy się poruszać, w poszukiwaniu drogi wyjścia. A czasem okazuje się, że to nie ciemna pułapka, tylko nasze zamknięte oczy nie pozwalają nam dostrzec gwiazd na niebie, które oświetlą i wskażą nam drogę.

Zawsze jest taka gwiazda?

Oczywiście, że tak. Ważne są chęci szukania pomocy oraz wybór odpowiedniej gwiazdy, która pomoże nam w rozwiązaniu problemu oraz trwałej poprawie samopoczucia.
Czym zatem jest depresja?

Najczęściej brakiem chęci i motywacji do wykonywania codziennych obowiązków, rozdrażnieniem, chandrą, apatią. Jeżeli ten spadek nastroju nie wiąże się z objawami dodatkowymi, charakterystycznymi dla depresji, to najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z sezonowym zaburzeniem nastroju (SAD). Dotyka wielu osób w miesiącach, kiedy nasza ekspozycja na naturalne światło dzienne jest ograniczona. Pamiętajmy, nie jest to depresja, nie jest to choroba, ale pewien stan psychofizyczny, który powinien z czasem minąć. Natomiast chory na depresję z dnia na dzień traci zainteresowanie otoczeniem i poczucie sensu życia, to, co sprawiało mu dotychczas radość, nie ma dla niego znaczenia, a wykonywanie prostych czynności stanowi dla niego ogromny wysiłek. Depresja to poważna choroba, choremu nie pomoże często słyszane stwierdzenie "weź się w garść", ale profesjonalna terapia i zrozumienie ze strony najbliższych.

Czy depresja dotyka tylko i wyłącznie dorosłych?

Jeszcze do niedawna sądzono, że depresja nie występuje u dzieci. Obecnie, na skutek coraz częstszego obserwowania podobnego zaburzenia u dzieci, depresja dziecięca została oficjalnie sklasyfikowana jako zaburzenie typowe również dla wieku dziecięcego.
Niepokojące objawy?

Objawy, które oprócz smutku powinny nas zaniepokoić, to: brak energii, apatia, niepokój, rozdrażnienie, trudności w koncentracji uwagi i kreatywnym myśleniu, gorsza pamięć, niechęć do wykonywania obowiązków oraz czynności. Nawet tych przez nas lubianych oraz problemy ze snem lub nadmierna senność. Także niskie poczucie własnej wartości, zmniejszenie apetytu i chudnięcie lub "zajadanie smutku" oraz tycie. Niepokojące jest czucie ciągłego zmęczenia, suchość w ustach, bóle głowy i inne. Objawy depresji charakteryzuje duże natężenie, utrzymują się ponad 2 tygodnie i prowadzą do dezorganizacji życia chorego - osobistego i zawodowego. Objawy, których nie można zlekceważyć: destrukcyjne i samobójcze myśli, urojenia (fałszywe przekonania o sobie i innych, które chory bierze za pewnik), zagrożenie życia z powodu wycieńczenia organizmu, zahamowanie aktywności życiowych.

Gdzie szukać pomocy?

Skonsultujmy odczuwane przez nas objawy z psychologiem, ponieważ większość przyczyn pojawienia się depresji leży w naszej psychice. Psycholog zaproponuje odpowiednie oddziaływanie psychoterapeutyczne, które pomoże nam dotrzeć do istoty naszych trudności i wypracować odpowiednie strategie radzenia sobie z nimi. Może się tak zdarzyć, że sama psychoterapia nie wystarczy. Wtedy należy się skonsultować z lekarzem psychiatrą, który włączy do leczenia leki zmniejszające uciążliwość objawów chorobowych. Jeżeli nie mamy odwagi zgłosić się do specjalisty, skorzystajmy z telefonu zaufania, gdzie profesjonaliści odpowiedzą na nasze wątpliwości związane z odczuwanymi objawami i pomogą nam odnaleźć właściwą drogę pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24